Jemen odsoudil zásah amerického komanda, při němž zahynulo několik civilistů

ČTK ČTK
8. 2. 2017 20:50
Jemenská vláda se ohradila proti lednovému zásahu amerického komanda. Při akci v provincii Bajdá přišlo o život více než deset radikálů, ale také civilisté, mezi nimi ženy a děti. Zahynul také jeden americký voják. Akce nebyla podle armádních zdrojů dobře připravena a oběti byly zbytečné. Jemenská vláda ale přes kritiku zásahu nezrušila povolení pro operace amerických sil na jejím území. Američané vládě pomáhají v zemi v boji proti extremistům z Al-Káidy.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Saná - Jemenská vláda vyjádřila nesouhlas s lednovou operací amerického komanda, při němž zahynulo několik civilistů a také jeden americký voják. Svůj odmítavý postoj k podobným akcím vyjádřil prezident Abdar Rabbú Mansúr Hádí americkému velvyslanci v Jemenu. Vláda ale podle agentury Reuters nezrušila povolení pro operace amerických speciálních sil na území Jemenu.

Operaci nařídil americký prezident Donald Trump. Podle armádních zdrojů nebyla ale akce dobře připravena a vyžádala si zbytečné oběti. Američané měli také tři zraněné a zničené letadlo. Při akci z 29. ledna přišlo v provincii Bajdá o život více než deset radikálů, ale také civilisté, mezi nimi ženy a děti.

"Nezrušili jsme povolení pro operace amerických speciálních sil na území Jemenu. Dali jsme však jasně najevo své výhrady proti té poslední," citoval Reuters nejmenovaného jemenského představitele. Jemen bude podle něj v budoucnu požadovat lepší koordinaci a chce, aby USA braly v úvahu svrchovanost Jemenu.

Mluvčí Bílého domu Sean Spicer v úterý řekl, že cílem operace bylo získat tajné informace a že akce byla "vysoce úspěšná".

USA jemenské vládě pomáhají v boji proti extremistům z Al-Káidy. Za vlády prezidenta Baracka Obamy k tomu využívaly hlavně bezpilotní letadla, ale při těchto útocích byli někdy zasaženi civilisté.

Americké ministerstvo zahraničí oznámilo, že USA budou s prezidentem Hádím nadále spolupracovat, aby bylo možné vyhladit v Jemenu Al-Káidu a také Islámský stát.

Útok z 29. ledna byl teprve druhou akcí, do níž v Jemenu USA nasadily i pozemní jednotku. Ta první skončila v roce 2014 neúspěšně - šlo o operaci, při níž měli být osvobozeni dva rukojmí Al-Káidy, ale oba při tom přišli o život. Jeden z nich byl americký fotograf, druhý novinář z Jihoafrické republiky.

Boj proti Al-Káidě v Jemenu ztěžuje současná občanská válka, v níž proti Hádího vládě bojují šíitští povstalci podporovaní Íránem. Ačkoli je Hádího vláda mezinárodně uznávaná, nemá v rukou hlavní město Saná, které stále drží šíité. Vláda sídlí v jihojemenském Adenu.

Lednová operace vyvolala ale i jiný problém - byl při ní totiž zabit také místní velitel Al-Káidy Abdar Raúf Zahab, který byl spojencem místních kmenů bojujících proti šíitům. Jeho smrt může podle Reuters odradit kmenové bojovníky od spolupráce s vládou a obrátit je do řad radikálů. "Bylo špatné zabít ho (Zahaba) a zabít děti. Bojoval proti Húsíům (šíitům) a nepřipravoval žádné atentáty v cizině. Pokud ten útok schválila vláda, byl to omyl," sdělil kmenový vůdce z provincie Bajdá.

 

Právě se děje

Další zprávy