Bohatí Italové si kupují ostrovy. Rozmar? Ne, investice

Zahraničí Radim Klekner Zahraničí, Radim Klekner
17. 7. 2011 13:35
Menší ostrůvek se dá koupit za dvacet tisíc eur
Chcete si koupit ostrov v Tichomoří? Stačí dát dohromady půl milionu eur.
Chcete si koupit ostrov v Tichomoří? Stačí dát dohromady půl milionu eur. | Foto: Isifa/Thinkstock

Řím - Před lety v tom bylo více romantismu a touhy po soukromí než skutečný podnikatelský a investiční záměr.

Bohatí průmyslníci, ale také umělci či sportovci si kupovali opuštěné ostrovy, na nichž hledali samotu a klid, aby alespoň na čas unikli světu, který je čím dál víc unavoval.

Podnikatelská rodina du Ponteů si koupila Cherry Island v marylandské Chesapeake Bay, herec John Wayne panamské Taborcillo, tanečník Rudolf Nurejev Sirenusy v Neapolském zálivu, spisovatel Michael Ondaatje několik bezejmenných ostrůvků před pobřežím Irska.

Dobrodruh a miliardář Richard Branson, herec Marlon Brando či vydavatel Malcolm Forbes si z ostrovů, které si pořídili, vytvořili přísně střežené ministátečky, kam měl přístup jen nejužší okruh přátel a známých.

V posledním roce se do mohutného nakupování ostrovních výsep pustili bohatí Italové. Ovšem se zcela jiným záměrem. Představují pro ně výhodnou investici.

Nechali se totiž zlákat Forbesovým příkladem. Ten atol Laucala v souostroví Fidži koupil v roce 1972 za 450 tisíc dolarů. Před osmi lety jej jeho dědicové prodali za deset milionů USD.

Loni koupili italští boháči celkem sto padesát ostrovů v nejrůznějších koutech světa. Od Chorvatska přes Řecko až po Karibik.

Hrdost musí stranou

Když loni významný německý křesťanský demokrat Josef Schlarmann navrhl finanční krizí těžce stiženému Řecku, že by mělo prodat některé ze svých ostrovů a ostrůvků v Egejském moři, vyvolal tím v Aténách bouři nevole.

Někdy to může být jen ostrůvek...
Někdy to může být jen ostrůvek... | Foto: Isifa/Thinkstock

Od té doby ale Řekové v tichosti prodali hned několik výsep a v řadě případů byli kupci bohatí italští průmyslníci. Proslulý módní návrhář Giorgio Armani koupil podle deníku Independent jednu z nich za více než sto milionů eur.

Mnohem méně upejpavosti projevili Chorvaté, kteří přede dvěma roky nabídli k prodeji ostrov Brioni - v naději, že prázdnou státní kasu doplní jednou miliardou eur. Vědí, že v těžkých časech musí národní hrdost stranou.

Za exotiku se platí

Ostrovy a ostrůvky jsou v nabídce řady realitních kanceláří jako speciální nabídka mimochodem už dlouhé roky.

"Většina kupců je ochotna zaplatit i čtvrt milionu eur," říká Mario Breglia ze společnosti Scenari Immobiliari, zabývající se výzkumem trhu s realitami. "Ti, kdo jsou schopni dát víc, se mohou poohlížet po exotičtějších místech, zejména v Karibském moři."

... a pokud je hodně daleko a hodně odlehlý, stačí si připravit desetinu výše uvedené sumy i méně.
... a pokud je hodně daleko a hodně odlehlý, stačí si připravit desetinu výše uvedené sumy i méně. | Foto: Dai Long Wan

Půl milionu eur se platí za ostrůvek u pobřeží Floridy, ale také na Maledivách. Pokud má někdo zájem o ostrovní výspu v Karibiku, musí si připravit okolo sedmi milionů eur. Záleží samozřejmě na velikosti.

K dispozici dala mimochodem některé státem vlastněné ostrovy loni také sama Itálie. Vzhledem k přetrvávající krizi na trhu s realitami byly k mání za slušnou cenu. Tedy alespoň měřeno prizmatem horních deseti tisíc.

V nabídce byl kupříkladu ostrůvek Sant' Erasmo v benátské laguně. Podle Breglii se dal koupit za méně než půl milionu eur.

Méně exponovaná a méně exotická místa, byť se často jedná o hodně odlehlé ostrůvky, jsou na druhé straně ke koupi v Tichomoří. Někdy se samozřejmě jedná jen o mělčinu s kusem písečné pláže a několika palmami. V takovém případě přijdou jen na dvacet tisíc eur (590 tisíc korun).

Již dnes je Bregliovi jasné, že letošní tržby předčí ty loňské. Hlavně díky velkým ostrovům v Karibiku, které - jak se zdá - jdou letos na dračku.

 

Právě se děje

Další zprávy