* Boeing navrhuje, aby štít byl pohyblivý a mohl se pružně přemísťovat * Přistával by na základnách NATO podle potřeby
Huntsville - Společnost Boeing přišla s překvapivým návrhem: Chce pro americkou armádu připravit protiraketový štít.
Jde o štít, jehož stavbu americká diplomacie složitě dojednávala s Polskem; součástí obranného mechanismu proti raketám dlouhého doletu měl být i radar postavený na českém území. Po prezidentských volbách však nechal Barack Obama tyto plány dočasně u ledu.
Nyní americká společnost navrhuje, že štít postaví - ovšem zcela jinak, než bylo původně v plánu. V pojetí letecké společnosti se jedná o mobilní "zneškodňovač" střel. Který by se podle potřeb přemísťoval po základnách NATO.
Informovala o tom agentura Reuters s dovětkem, že plán by měl umenšit ruský odpor. Moskva už několikrát vzkázala, že si naprosto nepřeje mít za humny součást americké vojenské obrany. Ač Washington mnohokrát deklaroval, že štít má sloužit jako ochrana proti sílícímu íránskému arzenálu, vidí v tom Kreml potenciální rizika.
Boeing, který je do plánů zainteresován už od dob George Bushe, navrhl vyrobit zařízení, které by šlo snadno naložit do speciálního letounu C-17. Takto navržený štít by pak bylo možné posílat po světě.
"Celá tato záležitost je velmi choulostivá. Přišli jsme s návrhem, který popírá zakořeněnou představu, že protiraketový štít musí pevně stát v nějakém bunkru," řekl pro Reuters Greg Hyslop, viceprezident společnosti Boeing a manžer pro protiraketovou obranu.
Firma plány odhalila na specializované konferenci v Huntsville ve státě Alabama. Ukázala dvě variace štítu, které by během 24 hodin mohly putovat kamkolik po USA či po Evropě.
Hyslop prohlásil, že návrhy už v kostce představili Pentagonu. Tvrdí, že vše by mohlo být hotové do roku 2015 a stát by to mělo výrazně méně, než jsou nyní odhadované náklady na vybudování štítu v Polsku a radaru v Česku. Podle posledních zpráv počítal Bílý dům, že náklady přesáhnou miliardu dolarů.