Havana - Kubánská vláda udělala svůj zatím nejvýznamnější reformní krok, když oznámila, že Kubánci budou moci poprvé od revoluce v roce 1959 kupovat a prodávat nemovitosti.
Všechny dosavadní reformy Raúla Castra byly spíše kosmetické a nepřinesly velký efekt, uvolnění trhu s nemovitostmi ale zřejmě bude znamenat pro kubánské obyvatele i jejich rozpadající se města zásadní změnu.
Nový zákon vstoupí podle kubánského státního tisku v platnost 10. listopadu letošního roku a povoluje, pokud jde o nemovitosti, nejrůznější transakce včetně prodeje, nákupu, darování nebo přepsání na příbuzné.
Kubánci doposud mohli vlastnit nemovitosti, směli je však pouze měnit, nikoli prodávat. Kubánští představitelé ale tvrdí, že se nejedná o liberalizaci v kapitalistickém slova smyslu a že nový zákon pečlivě chrání socialismus.
Experti jsou ale přesvědčeni, že otevření trhu s nemovitostmi na Kubě bude mít dalekosáhlý dopad. Podle některých vláda Raúla Castra dokonce tímto krokem definitivně vykročila ke kapitalismu, ať to popírá, jak chce.
"Toto je základ, takhle se buduje kapitalismus - tím, že dovolíte volný obchod s nemovitostmi," řekl listu The New York Times Pedro Freyre z právnické fakulty Kolumbijské univerzity.
Roztočí se miliardy dolarů
Kubánská vláda, které se zoufale nedostává finančních prostředků, hledá cesty, jak získat nové finanční zdroje.
Samozřejmě očekává, že trh s nemovitostmi jí vynese velké příjmy na daních nebo z prodeje bytů, ale chce současně zabránit spekulacím.
Veškeré transakce budou muset jít přes kubánskou centrální banku, která si bude účtovat za tyto služby poplatky, jejichž výše zatím nebyla stanovena.
Kupující i prodávající navíc budou muset zaplatit státu daň ve výši čtyř procent z ceny nemovitosti. Každý Kubánec bude smět vlastnit pouze dva domy, jeden k trvalému bydlení a druhý rekreační.
Odborníci očekávají, že se na trh rychle dostane nemovitý majetek v hodnotě miliard dolarů, který byl doposud zásadně cenově podhodnocen.
Ještě horší černý trh?
Kubánský exil v USA již hledá cesty, jak co nejrychleji dostat finanční zdroje ke svým příbuzným, aby si mohli začít kupovat domy.
Existují však obavy, že režim situaci nezvládne, a kvůli tomu vznikne obrovský černý trh s nemovitostmi, mnohem horší než ten současný.
Kubánci mají hluboce zakořeněnou nedůvěru k vládě a naučili se důsledně skrývat stav svého jmění. Budou tedy hledat - a nacházet - cesty, jak zatajit skutečnou výši transakcí s nemovitostmi.
Nový zákon navíc neříká jasně, zda budou moci na Kubě nakupovat nemovitosti i cizinci. Ti by měli mít možnost koupit dům pouze v případě svého trvalého pobytu na ostrově, i tady však bude zřejmě velký prostor pro nejrůznější spekulace.