Blair odmítá, že vyměnili teroristu z Lockerbie za ropu

Naďa Straková
22. 8. 2009 21:55
Libye víří hladinu. Pozvala propuštěného do televize
Libyjský vůdce Kaddáfí s propuštěným atentátníkem v libyjské televizi
Libyjský vůdce Kaddáfí s propuštěným atentátníkem v libyjské televizi | Foto: mutawassit

Tripolis - Kauza Lockerbie nepřestává hýbat světem poté, co byl v pátek z humanitárních důvodů propuštěn umírající atentátník Abdal Basat Alí Muhammad Migrahí, který byl v lednu 2001 odsouzen za podíl na atentátu na letadlo společnosti Pan Am u skotského Lockerbie.

Olej do ohně přilil syn Muammara Kaddáfího, Sajf Islám, který v libyjské televizi prohlásil, že propuštění Migrahího bylo vždy v dobách vlády Tonyho Blaira na programu jednání o ropě a plynu.

„Na jednání o všech obchodních smlouvách týkající se ropy a plynu s Británií figurovalo jméno Migrahího," řekl Sajf Islám libyjskému kanálu Al Mutawassit. Propuštění „lockerbijského" atentátníka  označil za „vítězství".

Někdejší britský premiér už z Číny přes CNN vzkázal, že žádná dohoda o "výměně" neexistovala. "Ujasněme si jednu věc. Libye požadavek na propuštění vznášela při jednání se všemi. Ale já jsem jim vždy odpovídal, že ani nemám tu moc," řekl.

Výsměch justici

O propuštění z humanitárních důvodů rozhodla skotská exekutiva. A tento krok pobouřl nejen příbuzné obětí, ale i USA. Ministryně zahraničí Hillary Clintonová záhy reagovala tím, že je velmi znepokojena. A nyní se přidal šéf FBI Robert Mueller.

V ostře formulovaném dopise napsal, že propuštění je výsměchem justici i smutku pozůstalých a že je povzbuzením pro všechny teroristy na světě. Dodal, že normálně zastává praxi nekomentovat obdobná rozhodnutí jiných států a institucí, ale tentokrát byl donucen k změně postoje.

Mluvčí skotského ministra spravedlnosti Henryho MacAskilla už reagoval slovy, že jejich vláda pro to měla dobrý důvod a že jeho šéf už nemohl případ s USA konzultovat šířeji; mluvil prý s Clintonovou i generálním prokurátorem.

Silné emoce mezi pozůstalými nejprve vyvolalo bujaré přivítání Migrahího coby hrdiny na domácí půdě. Reakce ještě zesílila poté, co se atentátník dostal až na obrazovku libyjské televize - a to přímo po boku libyjského vůdce Muammara Kaddáfího.

Ten poděkoval skotskému soudu, že Migrahího propustil a vyjádřil respekt britské královně a Gordonu Brownovi, že se do rozhodování skotského soudu nevměšovali. Jedním dechem vznesl naději, že propuštění Migrahího bude znamenat zlepšení vztahů mezi Libyí a Velkou Británií.

Blair v Libyi

Během návštěvy bývalého premiéra Tonyho Blaira v květnu v roce 2007 podepsala energetická společnost BP s libyjskou stranou dohodu o těžebním průzkumu za 900 milionů amerických dolarů (16 miliard Kč).

Britské ministerstvo zahraničí však opakovaně popírá, že by za propuštěním Migrahího stál jakýkoli obchodní kalkul. Tvrdí, že se jedná o záležitost, o které rozhodoval čistě skotský soud.

„Velká Británie s Lybií neuzavřela žádnou smlouvu, která by souvisela s propuštěním Midžrahího a komerčními zájmy země," citovala mluvčího ministerstva stanice BBC.

Jak však poznamenává korespondent BBC, pravdou zůstává, že Libye je v Evropě vnímána jako „důležitý zdroj ropy".

„Zanedlouho bude Libye jednou z deseti největších producentů ropy na světě. Proto se mnoho evropských zemí dívá směrem k Libyi v naději, že se zbaví závislosti na ruské ropě," říká korespondent BBC Christian Fraser.

„Na druhou stranu Libye potřebuje investice a expertízu," dodává.

 

Právě se děje

Další zprávy