Blair obnoví jaderný arzenál.Za miliardy

lem
4. 12. 2006 17:15
Londýn - Britský premiér Tony Blair odchází. Ještě před tím však parlamentu předložil plán na koupi nové generace atomových ponorek.
Foto: Reuters

Cena ambiciózního plánu odstupujícího premiéra se odhaduje na 20 miliard liber (zhruba 820 miliard korun).

Blair v parlamentu prohlásil, že pro Británii by bylo příliš nebezpečné a nemoudré, aby se vzdala jaderného ostrašení. Oznámil proto poslancům záměr vlády zakoupit novou flotilu jaderných ponorek. 

Plýtvání penězi, nebo potřebná obrana

Proti jejímu znění se však staví nejen nevládní organizace, ale také samotní členové Labouristické strany. Například bývalý ministr vnitra Charles Clarke považuje Blairovy kroky za "zbytečné plýtvání penězi".

Člen vládních labouristů Peter Kilfoyle zase v rozhlasovém rozhovoru pro stanici BBC prohlásil, že "balistické střely Trident byly tvořeny pro studenou válku, a proto nejsou pro budoucnost potřebné".

Pro labouristy je jaderné znovu vyzbrojení velmi choulostivou otázkou. Součástí stranického programu bylo až do konce 80. let minulého století jednostranné odzbrojení.

Tony Blair je však odhodlán k ústupkům. Součástí zprávy tak má být oznámení o zeštíhlení flotily ponorek ze současných čtyř strojů na tři a likvidaci pětiny jaderných hlavic.

Úspěch má však již nyní téměř zaručen. Opoziční konzervativní poslanci s plánem souhlasí. Není proto pochyb, že v březnu, kdy by k hlasování o nákupu ponorek mohlo v britském parlamentu dojít, bude mít premiér podporu většiny poslanců.

Tridenty potřebujeme, svět není bezpečný

Dokumentuje to i názor Lee Willettse z londýnského vojenského Royal United Services Institute, který považuje premiérovo rozhodnutí za nejefektivnější.

Británie disponuje atomovými ponorkami Vanguard, Victorious, Vigilant a Vengeance, z nichž každá je schopná nést až 16 střel Tridentů.
Británie disponuje atomovými ponorkami Vanguard, Victorious, Vigilant a Vengeance, z nichž každá je schopná nést až 16 střel Tridentů. | Foto: Wikipedia Commons

"Zdá se, že vláda se rozhodla stvořit novou ponorkovou flotilu s tím, že současný svět není o nic bezpečnější než v době prvního nasazení tridentů. A má pravdu."

Britská jaderná strategie byla doposud založena na balistických střelách typu Trident s doletem asi 12 000 kilometrů.

Ty může Británie odpálit z atomových ponorek Vanguard, Victorious, Vigilant a Vengeance, z nichž každá je schopná nést až 16 tridentů. Podle stávajících plánů by měly zůstat v arzenálu britské armády do roku 2024.

Jaderným arzenálem momentálně oficiálně disponují kromě Británie ještě Spojené státy, Rusko, Čína a Francie. Jaderné zbraně však ozkoušela také Indie, Pákistán, Izrael a Severní Korea.

 

Právě se děje

Další zprávy