Čína dostane uran, postaví 50 "atomovek"

opa, Reuters
3. 4. 2006 12:00
Canberra - Austrálie bude do Číny dodávat uran, ochránci lidských práv se obávají, že ho zneužije k vojenským účelům. Uvnitř: TABULKA a ANKETA
Čínský premiér Wen Jibao po podepsání dohody s Autrálií o dovozu uranu.
Čínský premiér Wen Jibao po podepsání dohody s Autrálií o dovozu uranu. | Foto: ČTK

Austrálie podepsala klíčovou obchodní dohodu s Čínou, která umožní Pekingu dovážet australský uran. Podle smlouvy ho však může používat výhradně k výrobě elektřiny, ne jaderných zbraní.

Dohodu podepsali v australském hlavním městě Canbeřře v přítomnosti premiérů Wena a Howarda ministři zahraničí Alexander Downer a Li Čao-sing.

Opozice protestuje

Uzavření dohody odsoudily místní organizace pro lidská práva a nesouhlasí i část opozice. Podle nich smlouva podkopává mezinárodní snahy o nešíření jaderných zbraní, protože Čína může zneužít australský uran k vojenským účelům.

Infobox

Světové zásoby uranu:

 

  • Austrálie - 30 %
  • Kazachstán - 17 %
  • Kanada - 12 %
  • Jižní Afrika - 8 %
  • Namíbie - 6 %

zdroj: www.world-nuclear.org

Christine Milneová z australské Strany zelených uvedla, že vláda dává přednost finanční stránce před dodržování lidských práv a mezinárodní bezpečností.

"Nenechme se zmýlit, prodej australského uranu do Číny rozhodně neudělá svět bezpečnějším," řekla.

Výhradně k mírovým účelům

Úřady však tyto argumenty odmítají.

"Dnes uzavřená dohoda stanovuje striktní záruky, ujednání a podmínky, které mají zajistit, aby dodávky australského uranu a návazná technologická spolupráce sloužily výlučně mírovým účelům," ujistil ministr Downer.

Podobně se vyjádřil i čínský premiér Wen.

"Spolupráce Austrálie a Číny v jaderné oblasti se orientuje pouze na mírový provoz. Dodržujeme zásady dané Smlouvou o nešíření jaderných zbraní (NPT)," řekl.

Austrálie disponuje nejméně třiceti procenty světových zásob uranu, ovšem vyváží ho pouze do zemí, které podepsaly tuto klíčovou mezinárodní úmluvu.

Autrálie disponuje až čtyřiceti procenty světových zásob uranu. V provozu má ovšem jen tři uranové doly. Toto je jeden z nich.
Autrálie disponuje až čtyřiceti procenty světových zásob uranu. V provozu má ovšem jen tři uranové doly. Toto je jeden z nich. | Foto: www.australianminesatlas.gov.au

Z tohoto důvodu zatím neuspěla Indie, která má rovněž o australský uran zájem, ovšem NPT nepodepsala.

V této souvislosti australský ministerský předseda Howard řekl, že jeho země nebude politiku prodeje uranu měnit pouze proto, že Indie nedávno uzavřela dohodu o jaderné spolupráci se Spojenými státy.

Čína: padesát nových atomových elektráren

Čína plánuje vystavět v příštích dvaceti letech 40 až 50 jaderných elektráren a nutně potřebuje dodávky uranu.

"Vzhledem k očekávanému nárůstu spotřeby elektrické energie v Číně představuje přechod z fosilních paliv na jadernou energetiku jednoznačný přínos pro životní prostředí, uvedl ministr Downer.

Čína má obrovské energetické nároky. Při výrobě elektřiny však na ekologii příliš nehledí.
Čína má obrovské energetické nároky. Při výrobě elektřiny však na ekologii příliš nehledí. | Foto: www.downtheroad.org

Australské zásoby uranu jsou obrovské, ovšem v současné době jsou zde v provozu pouze tři uranové doly a i proto samotný vývoz uranu do Číny patrně nezačne dříve než v roce 2010. Čína navíc potřebuje dvakrát více uranu, než Austrálie v současnosti skutečně produkuje. Kapacitu dolů tedy bude nutné teprve rozšířit.

Australsko-čínské vztahy na vzestupu

John Howard dnes uvedl, že právě uzavřená smlouva jen potvrzuje zlepšování vztahů mezi Austrálií a Čínou.

"Australské vztahy s Čínou se v porovnání s našimi vztahy s jinými státy dočkaly za posledních deset let největšího rozmachu," dodal.

 

Právě se děje

před 19 minutami

V Nizozemsku vjelo auto na zahrádku kavárny, šest lidí je zraněných

Šest lidí ve středu utrpělo zranění, když ve městě Gennep na východě Nizozemska vjelo auto na zahrádku kavárny. Proč se tak stalo, není jasné, uvedla nizozemská agentura ANP. Poranění pěti lidí je lehké, šestý člověk byl převezen do nemocnice. Případ vyšetřuje policie, která řidiče auta zadržela. Podle místních médií není vyloučené, že nějakou roli při této nehodě mohly sehrát drogy. Město Gennep leží u hranice s Německem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy