Londýn - V čele Labouristické strany i britské vlády by měl stanout dosavadní ministr financí Gordon Brown. Své požehnání mu dnes dal odstupující premiér Tony Blair.
Ten včera ohlásil, že 27. května složí do rukou královny premiérskou funkci a uvolní místo svému nástupci, jehož si předtím do čela zvolí Labouristická strana.
Jak dnes Blair řekl, Gordon Bown má vše, co je třeba k tomu, aby efektivně vedl labouristy i celou zemi. "Jako možná nejúspěšnější ministr financí v historii naší země dokázal, že má sílu, zkušenosti i dobrý úsudek, aby z něj byl skvělý premiér," vyjádřil se o svém kolegovi Blair, který v čele vlády strávil deset let.
PŘEČTĚTE SI: Fenomén Blair odchází, ne tak jak si přál.
Brown nemešká a už dnes zahájil v centru Londýna svou předvolební kampaň. Prohlásil při tom, že přivítá jakéhokoli protikandidáta.
"Je mým úkolem, abych v následujících týdnech prokázal, že mám jasnou vizi a dostatek zkušeností k tomu, abych si zasloužil důvěru britské veřejnosti," uvedl Brown z řečnického pultíku.
Jeho tvář ale v tu chvíli před televizními kamerami z části blokovalo skleněné čtecí zařízení.
Brown dále přislíbil, že chce být pokorným vůdcem, který je připraven naslouchat a vždy zůstane na straně lidí.
Odmítl zároveň výzvy opozičních konzervativců k vypsání předčasných voleb. Jak zdůraznil, labouristé také v roce 1990 z opozičních lavic nevolali po předčasných volbách, když Margaret Thatcherová odstoupila a přenechala své místo Johnu Majorovi.
Vědom si toho, že nepopulární invaze do Iráku přispěla k Blairově odchodu, prohlásil Brown, že je potřeba klást větší důraz na ekonomický rozvoj Iráku. Nepřímo také naznačil, že kdyby byl v čele vlády on, k invazi by nedošlo.
"Vláda musí být otevřenější a více odpovědná vůči parlamentu, například v rozhodnutích, která se týkají míru a války, jmenování lidí do veřejných funkcí a ministerského etického kodexu," řekl Brown, který zároveň podpořil myšlenku přijetí první psané ústavy Británie.
Šéfem Brownovy předvolební kampaně je bývalý ministr zahraničí Jack Straw. Už v pondělí by mohlo být jasné, zda se Brownovi ve volbách nového šéfa labouristů někdo postaví.
Momentálně se nejvíce hovoří o Michaelu Meacherovi a Johnu McDonnellovi. Ani jeden z nich ale nepředstavuje pro "korunního prince" Browna vážnou konkurenci.
Blair, jenž vyhrál troje volby za sebou, se rozhodl odejít již loni poté, co se labouristé začali propadat v průzkumech veřejného mínění, a to hlavně v důsledku premiérovy angažovanosti v Iráku. Odchodem chce Blair umožnit straně získat zpět volební preference a vyhrát i příští volby.