Bagdád - Týž den, kdy soukromá ochranka v centru Bagdádu zastřelila dvě ženy v autě, předložila irácká vláda závěry vyšetřovací komise, která projednávala jinou pouliční přestřelku - ozbrojenci z bezpečnostní firmy Blackwater při ní v září zastřelili v Bagdádu 17 nevinných lidí a 27 dalších zranili.
Střelbu na irácké civilisty nelze podle komise nijak ospravedlnit. Muži se musí zodpovídat před soudem a pozůstalí obětí mají nárok na odškodnění.
"Na konvoj Blackwateru nikdo nevypálil ani neházel kameny. Zaměstnanci společnosti porušili pravidla, spáchali zločin a měli by být potrestáni podle zákona," stojí v závěrečné zprávě.
Příbuzní každé z obětí navíc žádají odškodné ve výši osmi milionů dolarů, potvrdil americké CNN jeden z členů komise. To je ale mnohem víc, než kolik jim chtěl dát Blackwater.
Blackwater chce platit. Ale míň
Blackwater patří v USA mezi firmy s největšími kontrakty v Iráku.
Na výši kompenzace pro příbuzné obětí už se společnost ze Severní Karoliny, která na zakázkách od státu vydělala více než miliardu dolarů, dohodla s americkým ministerstvem zahraničí. Navrhla ale 15 tisíc dolarů.
Umm Sadžádová, jejíž manžel byl strážcem iráckého viceprezidenta a kterého usmrtila kulka vypálená zaměstnancem Blackwateru na počátku tohoto roku, má jasno.
"Všechny peníze světa nemohou být dostatečnou kompenzací za smrt mého muže. Mohou mi však pomoct zajisti budoucnost dětem a koupit dům," prohlásila.
Dojde vůbec k soudu?
Právní status zaměstnanců agentur byl dosud nejasný.
Pracovníci firem působících na základě licence ministerstva obrany mohli být hnáni k zodpovědnosti před americké soudy, neplatilo to ale pro agentury pod záštitou ministerstva zahraničí nebo rozvojové pomoci USAID, což je právě případ Blackwateru.
Po skandálu z 16. září se proto Sněmovna reprezentantů rozhodla přijmout zákon, který s právním vakuem kolem agentur působících v zahraničí zkoncoval.
Téměř třicet soukromých bezpečnostních agentur v Iráku tak bude muset ve svých aktivitách v budoucnu přibrzdit. Nově totiž budou spadat pod jurisdikci Spojených států. Zda bude skandál kolem Blackwateru prvním případem, je ale dosud nejasné.