"Železná opona" zastaví na hranici německý zelený proud

Pavel Baroch
10. 1. 2012 17:34
Speciální transformátory za 2 miliardy, zaškrcující tok energie, zdraží českou elektřinu
Elektřina - ilustrační foto
Elektřina - ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Správce distribuční soustavy, společnost ČEPS, se chystá vybudovat dva speciální transformátory, aby mohl v nutných případech omezit tok elektrické energie z německých větrných a slunečních elektráren, které neúměrně zatěžují českou elektrizační soustavu.

Naposledy se to stalo na konci roku, kdy se přes Česko valilo až 3500 megawattů elektrického výkonu, přičemž obvyklá hodnota se pohybuje okolo 1000 megawattů.

Přetížení sítě může v krajním případě způsobit takzvaný blackout, při němž by domácnosti, ale i podniky nebo železnice zůstaly bez proudu. Ohroženým regionem jsou jihozápadní Čechy.

Letos by měly v Německu vyrábět proud obnovitelné zdroje o celkovém výkonu přibližně 55 tisíc megawwatů, přičemž loni to bylo asi 42 tisíc megawattů.

Transformátory zdraží českou elektřinu

"Želená opona" pro německou elektřinu, tedy speciální transformátory, dokáže tok proudu přiškrtit a nasměrovat i do jiných drátů. Vyjdou ovšem na 2 miliardy korun a zvýší cenu elektřiny pro české domácnosti i firmy.

"To je číslo, které by se promítlo do tarifů," odpověděl na otázku Aktuálně.cz Vladimír Tošovský, předseda představenstva ČEPS. Dodal, že ČEPS si bude muset peníze půjčit. 

Region ohrožený blackoutem.
Region ohrožený blackoutem. | Foto: ČEPS

Dvoumiliardové transformátory by elektřinu neměly zdražit výrazně, správa distribuční soustavy se do ceny proudu promítá jen zhruba 4 až 4,5 procenty. A zdražení by napřed musel schválit Energetický regulační úřad.

Také Polsko se brání

Tošovský uvedl, že stavba dvou transformátorů na regulaci elektřiny z německých obnovitelných zdrojů je až krajním řešením. Lidé z ČEPS se chtějí se svými německými kolegy smluvně dohodnout na dodržování podmínek bezpečného provozu, v plánu je i modernizace české přenosové soustavy.

"Chceme ten problém vyřešit kombinací několika řešení," poznamenal Tošovský. Podle informací Aktuálně.cz se ovšem ČEPS výstavbě transformátorů nevyhne, protože je hodlá vybudovat i Polsko, kam také proudí spousta zelené elektřiny z Německa.

A pokud by Česko na polský krok nezareagovalo, problém s ohromným tokem německého proudu by se ještě prohloubil, protože by k nám směřovala i část "německo-polské" elektřiny. Podobné transformátory využívají i jiné země, například Rakousko, Slovinsko nebo Itálie.

Vladimír Tošovský, šéf ČEPS.
Vladimír Tošovský, šéf ČEPS. | Foto: Ludvík Hradilek

Na Balkáně bylo málo energie

Zatím největší problém s německým zeleným proudem v historii nastal podle ČEPS loni od 25. listopadu do 16. prosince. Zatímco v minulosti se operátoři museli vyrovnávat s přeplněnou soustavou třeba den, teď to trvalo tři týdny.

Důvodem bylo to, že díky silnému větru vyrobily větrné elektrárny na severu Německa hodně proudu, který bylo potřeba dopravit na jih - tedy i přes Polsko a Česko. V Německu navíc odstavili ve stejnou dobu osm jaderných elektráren a zároveň přibylo mnoho neregulovaných fotovoltaických elektráren.

Ve stejný čas se ještě intenzivně obchodovalo s elektřinou a kvůli nedostatku vody ve vodních elektrárnách na Balkáně se zvýšil dovoz elektřiny do této části Evropy.

"Lze očekávat opakování podobných situací," dodal Vladimír Tošovský, předseda představenstva ČEPS.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Slovenští autodopravci chtějí obnovit blokády hranic s Českem, Polskem a Maďarskem

Slovenští autodopravci plánují v úterý dopoledne po dvou týdnech obnovit blokády hraničních přechodů s Českem, Polskem a Maďarskem. Důvodem je skutečnost, že ministerstva dopravy a financí zatím nepřistoupily na požadavky dopravců upravit silniční daň a mýtné. Detaily o rozsahu blokád nejsou zatím známé. "Pojedeme zpět na hraniční přechody. Takže je to znovu ve stávce," řekl Rozhlasu a televizi Slovenska místopředseda Unie autodopravců Slovenska Stanislav Skala.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Ve finské nominaci na Švédské hry jsou čtyři mistři světa

Čtyři mistry světa a čtyři nováčky zařadil do nominace na Švédské hry v Helsinkách a Stockholmu trenér hokejistů Finska Jukka Jalonen. U loňského triumfu na šampionátu v Bratislavě byli obránce Miika Koivisto z Växjö a útočníci Jere Sallinen z IFK Helsinky a Juhani Tyrväinen z Luley. Zlato už z roku 2011 rovněž ze slovenské metropole má forvard Jani Lajunen z Lugana.

Debutovat ve finské reprezentaci budou bek Oskari Manninen z Kouvoly a útočníci Jere Innala z Hämeenlinny, Lauri Pajuniemi z TPS Turku a Matias Maccelli z Ilvesu Tampere, který bude v 19 letech benjamínkem týmu. Na přelomu roku reprezentoval na mistrovství světa dvacítek v Třinci a Ostravě.

Poprvé od Světového poháru 2016 v Torontu se vrací do reprezentace Jori Lehterä z Petrohradu. Dvaatřicetiletý bývalý hráč St. Louis a Philadelphie má na kontě 307 zápasů v NHL. Ještě po delší pauze se představí další útočník Teemu Pulkkinen z Dynamo Moskva, který naposledy v květnu 2016 v Moskvě s národním týmem získal na světovém šampionátu stříbro.

Finové vstoupí do turnaje ve čtvrtek 6. února v Helsinkách proti Rusku, o dva dny později je po přesunu do Stockholmu čeká česká reprezentace a v neděli 9. února změří síly v severském derby se Švédskem. Finové jsou po dvou turnajích Euro Hockey Tour v tabulce druzí s 11 body o skóre za Českem.

Nominace Finska na Švédské hokejové hry v Helsinkách a ve Stockholmu (6.-9. února):

Brankáři: Frans Tuohimaa (IFK Helsinky), Harri Säteri (Novosibirsk/KHL),

obránci: Valtteri Kemiläinen, Veli-Matti Vittasmäki (oba Tappara Tampere), Elmeri Eronen, Petteri Nikkilä (oba Hämeenlinna), Miika Koivisto, Ilari Melart (oba Växjö/Švéd.), Julius Honka (Jyväskylä), Oskari Manninen (KooKoo Kouvola), Jarkko Parikka (Ilves Tampere), Mikael Seppälä (KalPa Kuopio),

útočníci: Matias Maccelli, Arttu Ruotsalainen (oba Ilves Tampere), Otto Paajanen, Jere Sallinen (oba IFK Helsinky), Jere Innala (Hämeenlinna), Julius Junttila (Kärpät Oulu), Jere Karjalainen (Tappara Tampere), Aleksi Mustonen (Pelicans Lahti), Julius Nättinen (Jyväskylä), Lauri Pajuniemi (TPS Turku), Jani Lajunen (Lugano/Švýc.), Jori Lehterä (Petrohrad/KHL), Joel Mustonen (Frölunda/Švéd.), Teemu Pulkkinen (Dynamo Moskva/KHL), Juhani Tyrväinen (Lulea/Švéd.).

Zdroj: ČTK
Další zprávy