Biskupové přijali dokument o rodině, škrtli gaye i rozvedené

ČTK ČTK
18. 10. 2014 21:30
Skupině kardinálů se nepodařilo prosadit liberální přístup, který měl zřetelnou podporu papeže Františka.
Papež František.
Papež František. | Foto: Reuters

Vatikán - Katoličtí biskupové v sobotu schválili revidovaný dokument o přístupu církve k otázkám rodiny, z jeho původního návrhu ale vyškrtli kontroverzní pasáže o vstřícnosti k homosexuálům a rozvedeným. Uvedla to agentura AP.

Biskupové označili konečný text za "vyvážený" odraz církevního učení a pastoračních potřeb, který vyzvedává tradiční katolickou rodinu jako vzor hodný následování. Skupině kardinálů se tak po dvoutýdenním zasedání nepodařilo prosadit liberální přístup, který měl zřetelnou podporu papeže Františka.

Původní návrh, který předložila skupina liberálních biskupů v čele s německým kardinálem Walterem Kasperem, zahrnoval bezprecedentní vstřícnost vůči svazkům homosexuálů a ke katolíkům, kteří se rozvedli a poté vstoupili do občanského manželství, jež církev neuznává.

Konzervativnější biskupové ale takové návrhy vesměs kritizovali a synoda se rozhodla odložit diskuse o těchto otázkách na další zasedání v říjnu příštího roku.

Respekt ke gayům? Rozdílné názory

Ohledně homosexuálů původní návrh prohlašoval, že církev přijímá jejich orientaci a uznává, že jejich svazky, jakkoli morálně problematické, mohou těmto párům poskytovat "drahocennou" podporu.

Proti tomu se většina biskupů postavila, ale nakonec neprošel ani zmírněný návrh, podle něhož "lidé s homosexuálními tendencemi musí být přijímání s respektem a citlivostí".

Nová verze odstavce nezískala požadované dvě třetiny zhruba 200 biskupů, AP ale naznačuje, že to mohlo být kvůli protestu progresivních biskupů. Neprošly ani dva další sporné odstavce, které se vyslovovaly pro to, aby rozvedení a znovu sezdaní katolíci měli možnost svatého přijímání.

"Zaslechli jsme rozdílné názory," řekl AP po skončení synody indický kardinál Oswald Gracis na otázku o přístupu k homosexuálům a znovu sezdaným katolíkům.

"Vyvážený a pozitivní dokument"

Kardinál Kasper řekl, že ohledně synody měl "realistická" očekávání a že jeho původní návrhy byly podstatně zmírněny. Ministr kultury Vatikánu Gianfranco Ravasi označil dokument za "vyvážený", "pozitivní" a "otevřený" a řekl, že "přijímá každého", avšak o sporných otázkách se bude dál diskutovat.

Většina dodatků k původnímu návrhu žádala, aby církev své učení o rodině plně prosazovala a aby věřící katolické rodiny vyzdvihovala jako model rodinného soužití v kontrastu s "nesvátostnými" svazky. Podobný tón zazněl i v sobotním poselství biskupů ke křesťanským rodinám.

Jihoafrický kardinál Wilfrid Fox Napier, který přispěl k sestavení konečné verze textu, vatikánskému rozhlasu řekl, že závěrečný dokument má "společnou vizi", která v původním návrhu chyběla.

Původní verze podle něj "prezentovala homosexuální svazky jako něco velmi pozitivního" a navrhovala, aby se znovu civilně sezdaní katolíci účastnili eucharistie, jako by takový názor zastávala celá synoda. Podle něj ale takový pohled prosazovali jen "jeden nebo dva lidé", což "ostatní velmi rozhněvalo".

Papež František zahájil už v září kroky ke zjednodušení církevního postupu pro prohlašování neplatnosti manželství. Reforma těchto procedur by měla vést k tomu, že katolíci budou moci snadněji ukončovat problematická manželství a uzavírat nové svazky. František chce ale také prosadit, aby byla církev otevřenější vůči rozvedeným manželům a umožnila jim chodit k přijímání.

Liberální kurz hlavy katolické církve kritizovala v nedávno vydané knize pětice kardinálů, kteří zvláště ostře polemizovali s návrhy kardinála Kaspera a jeho skupiny.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Zemřel bývalý dlouholetý hokejový rozhodčí Haber

 Ve věku 64 let zemřel bývalý dlouholetý hokejový rozhodčí Ivo Haber. Jako hlavní sudí odřídil v české nejvyšší soutěži přes 200 zápasů, kariéru ukončil v roce 2002. O jeho pátečním úmrtí dnes informoval hokejový svaz.

Haber byl členem hokejové rodiny. Jeho otcem je bývalý útočník, trenér a funkcionář Zdeněk Haber, jeho dcera Barbora Snopková Haberová je od května generální manažerkou Sparty Praha.

před 45 minutami

Za Zlín bude hrát slovinský hokejista Jeglič

Poslední tým hokejové extraligy Zlín získal do sestavy zkušeného slovinského útočníka Žigu Jegliče. Jednatřicetiletého hráče zatím Berani angažovali na pětizápasovou zkoušku do reprezentační přestávky.

Jeglič patří k oporám slovinské reprezentace, vedle MS hrál i na olympijských turnajích v Soči 2014 a Pchjongčchangu 2018. Na klubové scéně má za sebou například působení v Södertälje nebo Ässätu Pori, v KHL nastupoval za Slovan Bratislava, Nižnij Novgorod a Nižněkamsk.

před 56 minutami

Zeman navštíví 16. listopadu Slovensko, otevře Český dům

Prezident Miloš Zeman navštíví 16. listopadu Slovensko. Setká se se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou, s níž společně otevřou budovu Českého domu. O den později by na Slovensko měl přiletět premiér Andrej Babiš (ANO), který si v Bratislavě připomene výročí událostí ze 17. listopadu 1989. Prezident Zeman na 30. výročí sametové revoluce zavzpomíná doma.

Zdroj: ČTK
Další zprávy