Republikáni v USA hledají soupeře pro Obamu. Nemají kde

Roman Gazdík
26. 7. 2009 8:00
Strana očekává návrat Romneyho a Huckabeeho
McCain by se republikánům hodil spíše v roce 2012 než 2008
McCain by se republikánům hodil spíše v roce 2012 než 2008 | Foto: Reuters

Washington - Sarah Palinová dnes přestává být guvernérkou Aljašky a na tomto postu ji nahradí její dosavadní zástupce Sean Parnell.

Ačkoliv zbývá bývalé republikánské viceprezidentské kandidátce ještě 18 měsíců ve funkci, rozhodla se odstoupit kvůli enormnímu pracovnímu, psychickému a finančnímu tlaku, který na ní v posledních vyvíjeli oponenti kvůli údajnému porušování etického kodexu guvernérky.

Palinová se chce nyní soustředit na národní politiku a hodlá v letošních guvernérských volbách jezdit po USA pomáhat republikánským kandidátům. Chce být nyní v kontaktu s obyvateli ostatních amerických států, ke kterým to měla na Aljašce daleko.

Otázkou je ale, jestli jí to pomůže v jejím zřejmém cíli zasednout v Bílém domě. Palinová se rychle stala velice polarizující figurou, kterou nemají kvůli jejím konzervativním názorům rádi ani demokraté, ani pro zvolení prezidenta tolik potřební středoví voliči.

Nejhůře od Nixona

Třiapadesát procent Američanů vnímá Palinovou podle posledního průzkumu televize ABC a deníku Washington Post negativně a jen čtyřicet procent pozitivně.

To je zatím v pravidelně uskutečňovaném průzkumu její nejhorší výsledek vůbec. Palinové uškodilo i to, že se jí nepodařilo spolehlivě vysvětlit, proč guvernérský post opouští.

Sarah Palinová, příliš polarizující
Sarah Palinová, příliš polarizující | Foto: Reuters

Podle komentátorů to vypadá, jako kdyby neunesla tlak, který je spojený s vrcholnou exekutivní funkcí, což není zrovna nejlepší reklama pro její cestu do Bílého domu.

Američané ji také často vnímají spíše jako celebritu než jako informovanou političku. 57 procent dotázaných se domnívá, že nerozumí komplikovaným otázkám (37 procent, že ano).

Soumrak však nepostihl pouze Palinovou, ale celou Republikánskou stranu, která je na tom nejhůře od sedmdesátých let, kdy rezignoval Richard Nixon a následně volby prohrál jeho viceprezident Gerald Ford.

Kandidáty kosí skandály

Podpora republikánů je dlouhodobě velmi nízká a postrádají charismatické tváře, které by se mohli v roce 2012 Obamovi postavit.

Mnohé tak může mrzet věk Johna McCaina, který měl svou druhou kampaň ztíženou končícím Bushovým prezidentstvím. V roce 2012 by to byl zcela jiný soupeř.

Sanford se ukázal nejen jako nevěrník, ale také pokrytec.
Sanford se ukázal nejen jako nevěrník, ale také pokrytec. | Foto: Reuters

Další horké kandidáty příštích republikánských primárek mezitím kosí jeden politický skandál za druhým. Definitivně ze hry jsou senátor John Ensign a jihokarolínský guvernér Mark Sanford.

Ensign měl mimomanželskou aféru se ženou zaměstnanou ve své kampani (vdanou za jiného Ensignova zaměstnance), velký kritik vztahu Billa Clintona s Monicou Lewinskou Sanford zase letos v červnu na několik dní zmizel, aby se později ukázalo, že pravidelně jezdí za milenkou do Argentiny.

Takové chování jim samozřejmě u konzervativní republikánské základny příliš nepomůže. Ránu na solar své kandidatury obdržel také jeden z opravdu horkých kandidátů. Louisanský guvernér Bobby Jindal.

Návrat Huckabeeho a Romneyho

Ten se v únoru ukázal jako zcela nemožný řečník, jehož roboticky oddrmolený projev k národu nedobrovolně doprovázený sebeparodickou mimikou se stal předmětem kritiky konzervativních komentátorů i inspirací pro komediálních show.

Později se navíc ukázalo, že si Jindal vymyslel historku, jak pomáhal lidem, postiženým hurikánem Katrina.

Článek pokračuje pod videem

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Svou slabou chvilku si vybral i bývalý předseda parlamentu a další kandidát Newt Gingrich. Muselse  omluvit za to, že na svém Twitteru nazval novou členku Nejvyššího soudu „rasistkou".

Zatím to tak vypadá, že se během primárek přeci jen setkáme se starými známými tvářemi. Podle červencového průzkumu společnosti Gallup by si čtvrtina republikánů či k republikánům se klonících nezávislých přála za kandidáta McCainova hlavního soupeře z minulých primárek Mitta Romneyho.

Jednadvacet procent by chtělo Palinovou a devatenáct dalšího kandidáta z minulého roku Mika Huckabeeho. Následuje Gingrich (14 procent) a s obrovským odstupem pak novější tváře minnesotského guvernéra Tima Pawlentyho (3 procenta) a jeho mississipského kolegy Haleyho Barboura (2 procenta).

 

Právě se děje

Další zprávy