Rozhovor - Americký politik Joe Lieberman dosáhl na vrchol své kariéry, když se v roce 2000 stal kandidátem Demokratické strany na viceprezidenta. I po volebním nezdaru, kdy jeho kandidatura po boku Ala Gorea skončila těsnou porážkou, však zůstal jako senátor za Connecticut významným hráčem na americké politické scéně.
Výrazné postoje zastával především v zahraniční politice, kvůli čemuž se také názorově rozešel se "svou" Demokratickou stranou. Když se jejím kandidátem stal Barack Obama, který předvolební kampaň postavil na tématu rychlého stažení amerických vojáků z Iráku, stal se nezávislým politikem a dál se zastával intenzivního amerického angažmá ve světě, v případě potřeby i v podobě vojenské síly.
Při své návštěvě Prahy proto logicky čelil dotazům na rusko-ukrajinskou krizi a postoje politiků k ní. V rozhovoru pro týdeník Respekt a Aktuálně.cz vyjádřil překvapení nad názorem českého premiéra Bohuslava Sobotky, že posílení americké vojenské přítomnosti ve střední Evropě není v reakci na poslední vývoj v postoji Ruska třeba.
Aktuálně.cz: Budou Spojené státy trvat na dalším kole ekonomických sankcí vůči Rusku, když se k nim nepřipojí Evropská unie?
Joe Lieberman: V Kongresu pro to existuje celkem široká podpora a odhaduji, že je budou dál prosazovat, i když se k nim nepřidá EU. Nicméně upřímně řečeno – dopad sankcí bez evropské účasti bude mnohem menší. A znamenalo by to jen další povzbuzení Putina.
Český premiér Bohuslav Sobotka v reakci na Obamovo vystoupení v Polsku prohlásil, že žádné nové jednotky USA či NATO nejsou v Evropě potřeba. Rozebíralo se to nějak v Americe?
Byl jsem tím spíše překvapen než zklamán. Nejspíš byl veden snahou nezapojit se do konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou, ale z dlouhodobého hlediska, zejména když si připomeneme historii sovětské a ruské dominance v Česku, by bylo lepší zaujmout pevnější postoj. NATO samozřejmě nemůže nutit žádnou zemi, aby přijímala na svém území jeho jednotky, ale doufám, že ten váš postoj ještě dojde změn.
Vyvolal ale český postoj v Americe nějakou reakci?
Řekl bych, že spíše v Obamově administrativě než v Kongresu a mezi lidmi, kteří obvykle vnímají celkový obraz Evropy spíše než jednotlivé detaily. Podle mého soudu byli v Bílém domě tímto výrokem překvapeni a myslím si, že právě teď pracují na tom, aby situaci změnili.
Celý rozhovor s Joem Liebermanem si můžete přečíst v aktuálním čísle týdeníku Respekt.