Biden slaví první úspěch. S přehledem vyhrál demokratické primárky v Jižní Karolíně

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 3. 2020 10:08
Hlasování pro kandidáty demokratů na úřad prezidenta v americkém státě Jižní Karolína v sobotu vyhrál s velkým náskokem bývalý viceprezident Joe Biden. Po sečtení valné většiny okrsků získal 48,4 procenta hlasů. Informoval o tom server americké televize CNN. Pro Bidena, který byl v tomto státě favorizován, je to první výhra.
Joe Biden při projevu během primárek v Jižní Karolíně
Joe Biden při projevu během primárek v Jižní Karolíně | Foto: Reuters

Na druhém místě skončil senátor Bernie Sanders s bezmála 19,9 procenta a třetí místo obsadil podnikatel Tom Steyer s 11,3 procenta hlasů. Podle serveru americké televize CNBC získal Biden 36 kandidátů z celkem 54, zatímco Sanders 12.

Primárky v Jižní Karolíně byly čtvrtým soubojem o nominaci kandidáta, který stane v listopadových volbách proti republikánskému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Doposud si v klání demokratů nejlépe vedl Sanders. Naopak pro Bidena byla hlasování v prvních dvou státech - New Hampshiru a Iowě - zklamáním. Ve třetím klání v Nevadě skončil druhý za Sandersem.

V Jižní Karolíně nicméně Biden Sanderse s výrazným náskokem porazil. Miliardář Steyer, jenž skončil třetí, již po oznámení odhadů výsledků prohlásil, že z boje o Bílý dům odstupuje.

Někdejší starosta South Bendu v Indianě Pete Buttigieg a senátorka Amy Klobucharová, kteří zaznamenali úspěchy v některých předchozích nominačních soubojích, nedosáhli v Jižní Karolíně podpory ani deseti procent demokratických voličů. Stejně tak si méně než deset procent připsala senátorka Elizabeth Warrenová.

V Jižní Karolíně uchazeči o demokratickou nominaci soupeřili o 54 delegátů z celkových 3979, kteří na letním nominačním sjezdu vyberou prezidentského kandidáta strany pro podzimní volby. Biden zde spoléhal především na černošské voliče, kteří v Jižní Karolíně tvoří více než polovinu elektorátu.

Příští týden vstoupí souboj uchazečů o prezidentskou nominaci Demokratické strany do rozhodující fáze. Během takzvaného volebního superúterý se bude hlasovat ve 14 státech USA, kde je ve hře třetina z 3979 delegátů.

Podívejte se na video ke kampani Joea Bidena namířené proti Petu Buttigiegovi

Video ke kampani Joea Bidena namířené proti Petu Buttigiegovi. | Video: Youtube.com / Joe Biden
 

Právě se děje

Další zprávy