Láhaur - Pákistánská expremiérka Benazír Bhuttová je znovu v domácím vězení. Z něj vyzvala prezidenta Parvíze Mušarafa, aby odstoupil.
"Je čas, aby odešel. Musí složit prezidentskou funkci," řekla v telefonickém rozhovoru pro agenturu Reuters. Dodala také, že pod ním nikdy nebude úřadovat jako premiérka.
Je to poprvé, co se Bhuttová o pákistánském prezidentovi vyjádřila tak tvrdě. Dosud pouze požadovala, aby se vzdal postu šéfa armády.
Infobox
Bhuttová má domácí vězení. Aby nevedla protesty
Pákistánský prezident nechal během jednoho týdne Bhuttovou zadržet a vsadit do domácího vězení už podruhé. Důvodem je protest, který se dnes měl konat mezi Láhaurem a hlavním městem Islámábádem.
Z Láhauru do Islámábádu
Bhuttová a její příznivci hodlali překonat 270kilometrovou vzdálenost k hlavnímu městu, aby demonstrovali proti vyhlášení výjimečného stavu (od 3. listopadu), cenzuře médií a soudů a zatýkání tisíců odpůrců.
Bhuttová je nejmocnější političkou v zemi, schopnou mobilizovat obrovské davy, a vláda do Láhauru poslala 20 000 policistů, aby demonstraci zabránila. V domácím vězení má Bhuttová zůstat týden.
"Její rezidence je nyní oficiálním vězením," řekl Reuters jeden z vyšších policejních důstojníků, který s přibližně 4 000 policisty střeží její dům ve městě poblíž indických hranic. Okolo domu byly postaveny barikády a rozvinuty kilometry ostnatého drátu.
Silnice blokují kamiony naložené pískem.
Mušaraf pod tlakem
Podobným způsobem policie zasáhla i v pátek, když chtěla Bhuttová demonstrovat v Rávalpindí, kde se nachází ústřední štáb armády a Mušarafova kancelář.
Z pondělka na úterý bylo v Láhauru podle policejních zdrojů zadrženo 1 500 příznivců Bhuttové. Další tisíce byly zadrženy již dříve. Členové její Pákistánské lidové strany (PPP) přesto slibují, že se pochod uskuteční.
"Pochod bude pokračovat. Dostane se ven z domu," komentoval situaci vyšší člen PPP Šáh Mahmúd Kuráši. "Vláda si přeje konfrontaci. Jsme připraveni tuto bitvu o demokracii vybojovat."
V pondělí vyzval k ukončení výjimečného stavu v zemi americký prezident George Bush i generální tajemník OSN Pan Ki-mun.
Commonwealth, který se skládá z 53 států bývalých britských kolonií, dal Mušarafovi ultimátum do 22. listopadu, pak chce členství Pákistánu v organizaci pozastavit.
Čtěte také: Commonwealth hrozí Pákistánu pozastavením členství