Boj v Pákistánu: Bhuttová chtěla ujet z obleženého domu

Red Zah
9. 11. 2007 10:52
Nemá jít na opoziční demonstraci. Uvnitř FOTOGALERIE

Rávalpindí - Pákistánská policie drží opoziční političku Benazír Bhuttovou v domácím vězení. Oznámila to agentura Reuters.

Účelem zadržení je zabránit bývalé premiérce, aby se mohla zúčastnit první demonstrace od okamžiku, kdy prezident Mušaraf vyhlásil v zemi výjimečný stav.

Že je Bhuttová v domácím vězení, potvrdila i pákistánská vláda.

"Je zadržována doma. Jde o dočasné opatření, které jí má zabránit v účasti na manifestaci," řekl Reuters jeden z blízkých spolupracovníků prezidenta Mušarafa Šejch Rašíd Ahmed, který ve vládě zastává post ministra železnic.

Ministr informací Tarík Azím prohlásil, že Bhuttová formálně v domácím vězení není, že jí ale nebude umožněno, aby opustila dům.  

Jsme vaše sestry, řekla Bhuttová policistům

Dům Bhuttové je v současné době v policejním obklíčení. Podle agentury Bloomberg bezpečnostní složky pomocí lodních ocelových kontejnerů z obou stran zahradily přístup do ulice, kde pákistánská expremiérka bydlí. Chtějí zabránit tomu, aby se před jejím domem shromáždily davy jejích příznivců.

Podle agentura AP policie využila i ostnaté dráty a postavila betonové a ocelové barikády. Nejméně dvanáct demonstrantů bylo zatčeno. 

Expremiérka se pokoušela ze svého domu vyjít, policie jí to však nedovolila. "Nechte nás jít, jsme vaše sestry. Můj otec položil za tuto zemi život " vyzvala podle Reuters megafonem policisty Bhuttová.

Ve svém neprůstřelném autě se také pokusila z domu vyjet a podařilo se jí prorazit jednu barikádu, ale cestu jí posléze přehradil policejní autobus.

V blízkosti domu Bhuttové se nyní nacházejí stovky policistů ozbrojených obušky. K dispozici mají i obrněné vozidlo.

"Děsí se popularity Pákistánské lidové strany," řekl Reuters Rádža Parvíz Ašraf, jeden z předních činitelů politického uskupení Bhuttové.

BCC a CNN odstřiženy od signálu

Mezitím bylo znovu v Pákistánu odpojeno vysílání televizních stanic BBC a CNN, stejně jako vysílání pákistánských soukromých stanic.

Televizní stanice byly v Pákistánu odpojeny již po začátku výjimečného stavu během víkendu. BBC a CNN se do éteru vrátily ve čtvrtek večer. Poté, co informovaly o zadržení Bhuttové, došlo k jejich dalšímu vypnutí.

Jediná televize, která od soboty vysílá nepřetržitě, je tak státní televize. Deníků se cenzura nedotkla. 

Pákistánci toužící po informacích si chtěli poradit jinak a začali skupovat satelitní zařízení. Podle Reuters úřady na zvýšenou poptávku zareagovaly tím, že jeho prodej nejméně ve dvou městech zakázaly. Pikantní je, že právě svobodná média Mušaraf dosud vydával za jeden ze svých úspěchů.

Pět tisíc lidí zatčeno

Policie hodlá expremiérce znemožnit, aby vedla ohlášené protestní pochody proti režimu prezidenta Parvíze Mušarafa. Pět tisíc jejích přívrženců bylo zatčeno.

Pochod za zrušení výjimečného stavu se měl v pátek konat ve městě Rávalpindí na předměstí Islámábádu. Mušaraf vyhlásil výjimečný stav v sobotu.

Během výjimečného stavu byla údajně kvůli hrozbě atentátů zakázána jakákoli velká shromáždění. Při oslavách příjezdu Bhuttové 18. října zabil sebevražedný atentátník v Karáčí 136 lidí. Podle bezpečnostních složek existují informace o osmi sebevražedných atentátnících, kteří se nyní v Rávalpindí nacházejí.

Proti příznivcům opozice zasahuje policie.
Proti příznivcům opozice zasahuje policie. | Foto: Reuters

Podle agentury AP je hlavní cesta mezi Islámábádem a a městem, kde je hlavní armádní velitelství a Mušarafova kancelář, zablokována dvěma traktory s přívěsy a jednou kovovou bránou. Podle Bloombergu byly i zde k blokaci silnice využity i kontejnery.

Na některých místech protestující barikády prorazili a střetli se s hlídkujícímu policisty. Těch jsou dnes v ulicích obou měst tisíce. Ulice města jsou vylidněny a obchody zavřeny

Policie dříve tvrdila, že obklíčení domu Bhuttové nemá politické, ale ryze bezpečnostní důvody.

Se třemi  stovkami demonstrantů, kteří se chystali vydat do Rávalpindí, se policie také střetla ve městě Péšáváru nedaleko afghánských hranic. Při zákroku bezpečnostní síly použily obušky a slzný plyn. Podle agentury AP bylo nejméně 25 lidí zatčeno.

"Byli jsme mírumilovní a tento policejní útok byl zcela bezdůvodný," kritizoval postup policistů Arbab Alimgir z místní pobočky Pákistánské lidové strany.

 

 

Právě se děje

Další zprávy