Belgie
Belgii patří nelichotivé prvenství - v přepočtu na obyvatele má v Evropské unii nejvyšší počet džihádistů. Loňské útoky v Paříži ostatně naplánovali teroristé z Belgie, kteří získali zkušenosti v bojích na Blízkém východě.
Policie od té doby podnikla celou sérii zátahů proti lidem, kteří mohli být napojeni na teroristické sítě anebo s nimi sympatizují. Dopadla i ty, které podezírá z plánování útoků v belgické metropoli Bruselu. Pozornost se zaměřila na tamní neklidnou čtvrť Molenbeek, kde žije mnoho přistěhovalců.
Politici pro změnu chystají zákony, které usnadní například využívání odposlechů. Džihádisté, kteří se vracejí z konfliktních oblastí, by mohli přijít o majetek i o občanství. Do roku 2019 chce Belgie přijmout na 1000 nových strážníků, kteří by měli hlídat zejména přistěhovalecké oblasti, jako je již zmíněná čtvrť Molenbeek. Už letos jich do ulic vyrazí asi třetina. Podle plánu by mohla policie mimo jiné kontrolovat i neoficiální mešity, které se často skrývají pod hlavičkou neziskových organizací.
Náklady:
Na vojáky v ulicích, ochranu hranic, ale i zachycování džihádistů, kteří se vrací do Evropy, Belgie plánuje podle New York Times vydat skoro půl miliardy eur. Premiér Charles Michel krátce po útocích v Paříži prohlásil, že bezpečnostní složky dostanou navíc asi 400 milionů eur. Jejich příjmy se tak de facto zdvojnásobí. Nábor dalších 1000 policistů přijde ročně na 39 milionů eur.