reklama
 
 

Islámský stát zveřejnil video s prohlášeními devíti pařížských útočníků

Aktualizováno 25. 1. 2016 0:10
Islámský stát podle agentury Reuters zveřejnil video s devíti pachateli teroristických útoků v Paříži. Pravost záběrů zatím není možno ověřit, francouzské úřady se k tomu nechtějí vyjadřovat. Na záběrech nahraných na oficiálním telegramovém kanálu Islámského státu je vidět některé z útočníků v maskáčích na neznámém místě v poušti.

Káhira - Radikální organizace Islámský stát v neděli zveřejnila video s údajně posledními prohlášeními devíti osob, které se loni 13. listopadu zúčastnily teroristických útoků v Paříži, jež si vyžádaly 130 obětí.

Informovala o tom agentura Reuters, podle níž pravost materiálu zatím nebylo možné ověřit.

Francouzské ministerstvo zahraničí podle agentury odmítlo tuto informaci komentovat. Nereagoval ale zatím ani úřad premiéra ani ministerstvo vnitra.

Na záběrech nahraných na oficiálním telegramovém kanálu Islámského státu je vidět některé z útočníků v maskáčích na místě v poušti, a to v době předcházející útokům ve francouzské metropoli. Někteří z nich na snímku podřezávají klečící zajatce.

"Toto jsou poslední poselství devíti lvů chalífátu, kteří byli vypuštěni ze svých doupat, aby srazily na kolena celou zemi, Francii," říká mluvčí.

Útočníci jsou na videu označeni svými bojovými jmény, která odkazují na jejich státní příslušnost. Tři z radikálů měli francouzské občanství, čtyři belgické a dva irácké.

Oba Iráčané jsou možnými sebevražednými atentátníky, kteří se pokusili proniknout na pařížský fotbalový stadion Stade de France. U těl vyšetřovatelé nalezli očividně padělané syrské pasy, takže je nebylo možné oficiálně identifikovat. Identita zbývajících zabitých útočníků již byla určena.

Na snímku, jak upozorňuje Reuters, je i záběr britského premiéra Davida Camerona, který po masakru Francouzům vyslovuje soustrast a solidaritu. V závěru záznamu je slogan: "Kdokoli stojí za nevěřícími, bude terčem našich mečů." Cameronův mluvčí se k záležitosti nevyjádřil.

autor: ČTK | 24. 1. 2016 22:53

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama