Beznaděj v Itálii. Stále víc lidí volí radši smrt

Radim Klekner Radim Klekner
18. 5. 2012 9:00
Italský premiér chce příští rok dosáhnout vyrovnaného rozpočtu a tvrdě šetří
Foto: Thinkstock

Řím - Zoufalí Italové, na které těžce doléhá současná dluhová krize v eurozóně, začínají po vzoru Řeků čím dál častěji sahat k sebevraždám.

Druhého května se v městečku Casaluce nedaleko Neapole oběsil na prodlužovací šňůře dvaapadesátiletý nezaměstnaný zedník Alfonso Salzano. Koncem dubna se v sardinském Nuoru zastřelil pětapadesátiletý drobný podnikatel ve stavebnictví poté, co po svých několika zaměstnancích musel propustit i své syny. V březnu se majitel další firmy upálil před finančním úřadem v severoitalské Bologni.

Zejména samostatně výdělečné osoby čelí dnes na Apeninském poloostrově obrovskému tlaku kvůli daním, které dluží státu. Východisko ze situace pak spatřují v tom, že si sáhnou na život.

"Vláda nenašla v posledních měsících žádný jiný recept na krizi než ten, že neustále zvyšuje daně," citoval deník Spiegel on-line předsedu Svazu daňových poplatníků Carmela Finocchiara.

Premiér Mario Monti, který se loni v listopadu ujal úřadu po Silviu Berlusconim, přišel s ambiciózním plánem úspor a nových daní, na jehož základě chce již v příštím roce dosáhnout vyrovnaného rozpočtu.

Předsedu Evropské komise Barrosu přesvědčil Monti o správném kurzu své vlády snadno.
Předsedu Evropské komise Barrosu přesvědčil Monti o správném kurzu své vlády snadno. | Foto: Reuters

Itálie potřebuje šetřit jako sůl. Zadlužení země se stále pohybuje na úrovni 1,9 bilionu eur, což odpovídá 120 procentům hrubého domácího produktu.

Mezinárodní měnový fond sice tento týden Montiho vládu pochválil za nastolený kurs, zároveň ale snížil výhled italské ekonomiky pro letošní rok. Předpověděl, že HDP země by mělo poklesnout nikoliv o 1,3 procenta, jak zněla prognóza počátkem roku, nýbrž dokonce o 1,9 procenta.

Malé firmy krachují v Itálii jako na běžícím pásu, podobně jako v Řecku, a nezaměstnanost stoupá. Jen s tím rozdílem, že zatímco na Peloponéském poloostrově je bez práce 22 procent lidí v produktivním věku, v Itálii je jich přibližně desetina.

Ať žije revoluce

Bývalý eurokomisař Monti nic nedbal na tlak ze strany Berlusconiho Lidu svobod a zdanil luxusní zboží, zvýšil daň z převodu nemovitostí a nechal parlamentem odhlasovat přísná opatření proti daňovým únikům. Na druhou stranu posunul hranici důchodového věku na 67 let a prosadil reformu pracovního trhu, umožňující snadnější propouštění.

Italové pro program jeho kabinetu zpočátku projevovali značné pochopení a vládní škrty provázely jen omezené protesty odborů. Po půlroce Montiho vlády ale začínají tvrdě pociťovat dopad úsporných opatření. Z toho důvodu se v zemi množí právě sebevraždy. Ve srovnání s rokem 2009 stoupl jejich počet o pětinu.

Vládní kabinet se teď navíc vzhledem k tomu, že musel plánovaný deficit rozpočtu na rok 2013 zvýšit z 0,1 na 0,5 procent HDP, rozhodl v příštích osmi měsících ušetřit další 4,2 miliardy eur. Úspory chce najít především ve státní správě. Jiným řešením je zvýšení horní sazby daně z přidané hodnoty z 21 na 23 procent.

Monti ve vládním programu spojil zdanění bohatých s reformou pracovního trhu.
Monti ve vládním programu spojil zdanění bohatých s reformou pracovního trhu. | Foto: Reuters

Vlny sebevražd teď využila dosud málo známá teroristická skupina Olga, která před pěti dny zaútočila zápalnými lahvemi na úřadovnu finančního úřadu v přístavu Livorno. Berním úředníkům totiž přisoudila odpovědnost za smrt Italů, kteří si v zoufalství nad nesplacenými dluhy sáhli na život.

Minulý týden zaútočila skupina, která se hlásí k tzv. Neformální anarchistické federaci, na ředitele energetické společnosti Ansaldo Nucleare Roberta Adinolfiho. Dva mladíci na motocyklu jej postřelili do nohy.

Olga ve středu pohrozila i samotnému premiérovi.

"Upozorňujeme Montiho, že je jedním ze sedmi osob, které budou čelit útokům," stojí v prohlášení, jež teroristé nechali zveřejnit v listu Calabria Ora. "Lid nemá zájem zůstávat v EU, zachraňovat banky a pomáhat vyrovnat rozpočet státu, který plýtvá penězi."

Olga nemá podle všeho nic společného s proslulými Rudými brigádami, jež v Itálii řádily v 70. a 80. letech minulého století. A dokonce ani s jejich následovníky z tzv. Nových Rudých brigád.

Poslední vlnu útoků nicméně nadšeně přivítalo dvanáct příslušníků těchto teroristických bojůvek, souzených nyní v Miláně.

"Tohle je ten pravý okamžik," prohlásil u soudu jeden z nich, Alfredo Davanzo. "Ať žije revoluce!"

 

Právě se děje

Další zprávy