Běžence decimují zima a déšť. Situace na srbsko-chorvatské hranici je kritická

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 19. 10. 2015 15:26
Dobrovolníci a humanitární organizace nyní více než dříve rozdávají léky, teplé oblečení a boty. Někteří běženci mají jen sandály a nemají dost šatů na zimu. Uzavírky hranic nutí stovky lidí trávit chladné noci v provizorních podmínkách. Na slovinsko-chorvatské hranici spali běženci v odstavených vlakových vagónech. Další velká skupina autobusů je na chorvatsko-srbské hranici. Lidé se vydávají do nejbližších sadů a polí, aby sehnali nějaké jídlo. I v Německu musí desetitisíce běženců provizorně bydlet ve stanech.
Běženci u Berkasova na srbsko-chorvatské hranici.
Běženci u Berkasova na srbsko-chorvatské hranici. | Foto: Reuters

Lublaň/Praha – Zima a déšť decimují uprchlíky, kteří se i po konci léta rozhodli pro odchod do Evropy.

Příliv běženců sice - ve srovnání se srpnem či zářím - klesá, ale rozhodně to zatím nevypadá, že se zastaví. Jen během neděle překročilo řecko-makedonskou hranici 5000 lidí.

Dobrovolníci a humanitární organizace nyní více než dříve rozdávají léky, teplé oblečení a boty.

Někteří běženci mají jen sandály, a protože si nesou malé tašky, nemají dost šatů na zimu.

"Mnoho z nich nemá nic náhradního na sebe, přitom jsou promočení," vysvětluje Admir Cigič z organizace World Vision, který pomáhá v Srbsku.

Uzavírky hranic nutí stovky lidí trávit chladné noci v provizorních podmínkách. Na slovinsko-chorvatské hranici spali běženci v odstavených vlakových vagónech.

Ráno slovinská pohraniční policie pustila jen 150 žen a dětí.

Na hranici přitom stojí několik desítek autobusů a lidé se vydávají do nejbližších sadů a polí, aby sehnali nějaké jídlo.

"Kdo to celé proboha koordinuje? Je to příšerný zmatek. Jsme tady dvacet hodin, potřebujeme jídlo a vodu. V autobusech jsou ženy a děti," cituje agentura Reuters srbského řidiče autobusu na přechodu Berkasovo.

Tříletý chlapec z Aleppa v táboře v Dolním Sasku.
Tříletý chlapec z Aleppa v táboře v Dolním Sasku. | Foto: Reuters

Slovinská vláda nechce pouštět přes zemi více než 2500 běženců denně s tím, že více nezvládne. Argumentuje tím, že Slovinsko je malá země s omezenou kapacitou.

Slovinsko má dva miliony obyvatel a rozlohu zhruba 20 000 kilometrů čtverečních. To je srovnatelné například s Makedonií (také dva miliony obyvatel, rozloha pětadvacet tisíc kilometrů čtverečních), kterou v létě procházelo až devět tisíc uprchlíků denně.

Dnes odpoledne ale slovinské úřady oznámily, že od půlnoci přešlo hranici přes pět tisíc migrantů a že chorvatská strana "ignoruje slovinské žádosti."

Od 15. září, kdy Maďarsko oplotilo svoji jižní hranici, přešlo z Chorvatska do Srbska 179 000 běženců. Nyní je podle Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) na území Srbska přibližně 12 000 běženců.

Se zhoršujícím se počasím přibývá lidí, kteří se snaží dostat do Evropy nikoliv po moři na řecké ostrovy, ale po zemi z Turecka do Bulharska a pevninské části Řecka. Bulhaři zaznamenávají prudký nárůst počtu běženců od posledního týdne v září.

Máte rádi Aktuálně.cz?
Autor fotografie: Economia

Máte rádi Aktuálně.cz?

Hlasujte pro nás v internetové anketě Křišťálová Lupa 2015 v kategorii Zpravodajství. Za každý Váš hlas děkujeme!

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >>

Chladné počasí a déšť ale působí problémy i v cílové stanici většiny běženců - v Německu.

Kvůli nedostatku ubytovacích zařízení musí asi čtyřicet tisíc osob přechodně bydlet ve stanech. Například v Celle v Dolním Sasku, kde teplo ve stanech zajišťují agregáty.

Berlín uvažuje o tom, že pro běžence uvolní například bývalé letiště Tempelhof, které během studené války zajišťovalo spojení západní části města s okolním světem.

 

Právě se děje

Další zprávy