Berlusconiho sex s nezletilou? Obhájci žádají svobodu

ČTK ČTK
3. 6. 2013 15:16
Advokáti opět označili soud za podjatý
Vlevo Karima Mahrúgová alias Ruby.
Vlevo Karima Mahrúgová alias Ruby. | Foto: Reuters

Milán - Italský expremiér Silvio Berlusconi by měl být zproštěn viny v případě, kde čelí obžalobě ze sexu s nezletilou a ze zneužití pravomoci.

U soudu v Miláně, který ostře sledovanou kauzu zvanou Rubygate projednává, to v pondělí řekli politikovi obhájci.

Prokuratura pro Berlusconiho žádá šest let vězení a doživotní zákaz vykonávat veřejné funkce. Verdikt by měl soud vynést koncem června.

Berlusconiho advokát Nicoló Ghedini v závěrečné řeči označil trest navrhovaný pro jeho klienta za "naprosto přehnaný" a znovu obvinil soud ze zaujatosti.

Obhájci se kvůli údajné podjatosti milánského soudu už dříve obrátili na nejvyšší soud, se stížností ale neuspěli.

Ústřední postavou procesu Rubygate je mladá marocká tanečnice Karima Mahrúgová alias Ruby, s níž měl podle vyšetřovatelů expremiér placený pohlavní styk v době, kdy ještě nebyla plnoletá. To je v Itálii trestné.

Berlusconi navíc prý zneužil svou pravomoc, když se intervencí u policie snažil zabránit zatčení této mladé ženy podezřelé z krádeže. Berlusconi i Mahrúgová obvinění odmítají a tvrdí, že sex spolu nikdy neměli.

Berlusconi s justicí zápasí dlouhodobě, v posledních měsících ale pro něj skončilo hned několik kauz nepříznivě.

V květnu mu například odvolací soud potvrdil čtyřletý trest vězení za daňové úniky ve společnosti Mediaset, kterou vlastní. Šestasedmdesátiletý mediální magnát však dosud nikdy nebyl pravomocně odsouzen.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Při požáru ubytovny na Sibiři zemřelo 11 lidí, další dva jsou zranění

Jedenáct lidí zemřelo a další dva utrpěli zranění při požáru dřevěné ubytovny pro zahraniční pracovníky v Tomské oblasti na západní Sibiři. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura TASS. Podle uzbeckého ministra pro mimořádné situace pocházelo deset obětí z Uzbekistánu. Jedenáctý mrtvý byl Rus.

Podle ruského ministerstva pro mimořádné události požár vypukl v 04:00 místního času (23:00 SEČ) a zcela zničil objekt o rozloze kolem 200 metrů čtverečních. "Podle posledních informací tam žilo 14 lidí, dvěma se podařilo utéct a 11 dalších zemřelo. Osud zbývající osoby je neznámý," sdělil agentuře TASS místní představitel.

Všechny oběti pracovaly pro dřevařskou společnost Greenwood. Shořelá budova přitom podle ruských úřadů nebyla určena pro bydlení. Na místo neštěstí dorazil gubernátor Tomské oblasti Sergej Žvačkin a nařídil požární bezpečnostní kontrolu v celém regionu.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Bývalé sídlo Tuzexu v centru Prahy koupila skupina Generali, plánuje rozsáhlou rekonstrukci objektu

Dům v centru Prahy, v němž v minulosti sídlil například Tuzex, získala skupina Generali. Budovu na rohu ulic Jeruzalémská a U Půjčovny čeká rozsáhlá rekonstrukce. Cenu transakce ani plánované využití domu Generali neuvedla. V roce 2017 změnil majitele za 355 milionů korun. Podle odborníků by vzhledem k lokalitě byla vhodná přestavba na hotel nebo rezidenční bydlení. Informuje o tom deník E15.

Objekt U Půjčovny 10 je v památkově chráněné lokalitě. Jde o rohový dům se dvěma nezávislými vchody a vjezdem. V budově je kromě komerční plochy 14 bytů. Celá budova má pět nadzemních podlaží. Objekt je z poloviny dřevěná vestavba se zděnými obvodovými zdmi. Součástí areálu je velký sál, který lze využívat na konference. K objektu patří sousední parcela, která byla využívána jako hřiště.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zda bude mít Kubera státní pohřeb, rozhodne rodina, Senát jeho nástupce zvolí v únoru

Den po náhlém úmrtí předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) se v úterý sejde organizační výbor horní komory Parlamentu, složený z vedení Senátu a zástupců senátních klubů. Očekává se, že jeho členové se vyjádří mimo jiné ke způsobu, jakým Senát uctí Kuberovu památku, a také k výběru jeho nástupce. V novodobé historii země je to poprvé, kdy ve funkci zemřel jeden z nejvyšších ústavních činitelů.

Kubera stál v čele horní parlamentní komory od předloňského roku. Zda bude mít státní pohřeb či pohřeb se státními poctami, záleží na rozhodnutí rodiny.

První místopředseda Senátu Jiří Růžička (za STAN) předpokládá, že Senát by se k volbě nového předsedy mohl sejít na mimořádné schůzi v první polovině února. Kandidáty mohou podle zákona navrhnout senátorské kluby i jednotliví senátoři.

Zdroj: ČTK
Další zprávy