Berlusconiho sex s nezletilou? Obhájci žádají svobodu

ČTK ČTK
3. 6. 2013 15:16
Advokáti opět označili soud za podjatý
Vlevo Karima Mahrúgová alias Ruby.
Vlevo Karima Mahrúgová alias Ruby. | Foto: Reuters

Milán - Italský expremiér Silvio Berlusconi by měl být zproštěn viny v případě, kde čelí obžalobě ze sexu s nezletilou a ze zneužití pravomoci.

U soudu v Miláně, který ostře sledovanou kauzu zvanou Rubygate projednává, to v pondělí řekli politikovi obhájci.

Prokuratura pro Berlusconiho žádá šest let vězení a doživotní zákaz vykonávat veřejné funkce. Verdikt by měl soud vynést koncem června.

Berlusconiho advokát Nicoló Ghedini v závěrečné řeči označil trest navrhovaný pro jeho klienta za "naprosto přehnaný" a znovu obvinil soud ze zaujatosti.

Obhájci se kvůli údajné podjatosti milánského soudu už dříve obrátili na nejvyšší soud, se stížností ale neuspěli.

Ústřední postavou procesu Rubygate je mladá marocká tanečnice Karima Mahrúgová alias Ruby, s níž měl podle vyšetřovatelů expremiér placený pohlavní styk v době, kdy ještě nebyla plnoletá. To je v Itálii trestné.

Berlusconi navíc prý zneužil svou pravomoc, když se intervencí u policie snažil zabránit zatčení této mladé ženy podezřelé z krádeže. Berlusconi i Mahrúgová obvinění odmítají a tvrdí, že sex spolu nikdy neměli.

Berlusconi s justicí zápasí dlouhodobě, v posledních měsících ale pro něj skončilo hned několik kauz nepříznivě.

V květnu mu například odvolací soud potvrdil čtyřletý trest vězení za daňové úniky ve společnosti Mediaset, kterou vlastní. Šestasedmdesátiletý mediální magnát však dosud nikdy nebyl pravomocně odsouzen.

 

Právě se děje

před 26 minutami

O zlato je nejmenší zájem za posledních jedenáct let, pandemie téměř zastavila prodej šperků

Celosvětová poptávka po zlatě ve třetím čtvrtletí klesla o 19 procent na 892,3 tuny, což je nejméně za 11 let. Centrální banky přitom poprvé za deset let zlato prodávaly, uvedla ve čtvrtek Světová rada pro zlato (WGC).

Kvůli koronavirové pandemii se téměř zastavil prodej šperků, který je obvykle největším zdrojem poptávky po zlatu. Poptávka šperkařského sektoru se tak meziročně snížila o 29 procent. Ve třetím čtvrtletí se ale trh začal mírně zotavovat, včetně poptávky v Číně a v Indii, které patří mezi největší spotřebitele kovu. Proti předchozímu čtvrtletí tak poptávka mírně vzrostla. Pokles poptávky od šperkařů kompenzovali také investoři, kteří nakupovali zlato považované za bezpečné úložiště hodnoty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy