Prokuratura chce poslat Berlusconiho na 6 let za mříže

ČTK ČTK
13. 5. 2013 19:30
Za zneužití pravomoci pět let, za styk s nezletilou prostitutkou rok
Ruby a Silvio Berlusconi
Ruby a Silvio Berlusconi | Foto: Reuters

Milán - Italská prokuratura u pondělního soudu v Miláně žádala šest let vězení pro expremiéra Silvia Berlusconiho v aféře Rubygate.

Za zneužití funkcí veřejného činitele má strávit politik ve vězení pět let a za pohlavní styk s nezletilou prostitutkou další rok. Prokuratura zároveň pro expremiéra požaduje doživotní zákaz výkonu veřejných funkcí. Verdikt padne podle agentury ANSA 24. června, 6. června má promluvit Berlusconiho obhájce.

Podle prokurátorky Ildy Boccassiniové není pochyb o tom, že organizátoři takzvaných "bunga bunga party", na které byly zvány ženy zejména pro sexuální potěšení pánů, věděli, že marocké tanečnici Karimě Mahrúgové, známé jako Ruby, je méně než 18 let. Přesto ji na večírky zvali. Berlusconi i Mahrúgová obvinění týkající se jejich pohlavního styku v době, kdy jí bylo 17 let, popírají.

Problémové dítě

Placený sex s nezletilou je v Itálii trestný. Dříve byla stanovena hranice 17 let, ta ale poté byla posunuta ještě o rok. A jak prokurátorka Boccassiniová uvedla, byla to právě vláda Silvia Berlusconiho, která tuto hranici posunula.

Boccassiniová podotkla, že Mahrúgová záměrně lhala vyšetřovatelům i soudu ohledně vztahu k Berlusconimu, protože měla naději na zisk "milionů eur" od expremiéra.

Podle prokurátorky byla marocká dívka problémovým dítětem, které uteklo od rodičů. Již ve velmi nízkém věku byla několikrát obviněna z krádeží peněženek a šperků. I když neměla žádnou práci, nosila značkové oblečení a často mívala u sebe i 1000 eur v hotovosti.

"Nemáme pochyb o tom, že se Ruby živila jako prostitutka ještě předtím, než se v únoru 2010 seznámila s někým z okolí Berlusconiho," dodala Boccassiniová.

Kromě sexu s nezletilou prý bývalý předseda vlády zneužil svých pravomocí, když se intervencí u policie snažil zabránit tomu, aby byla Mahrúgová zatčena pro podezření z krádeže.

Podle Boccassiniové měl Berlusconi zájem na tom, aby zabránil uvěznění Mahrúgové, aby se tak nerozneslo, že s ní měl nedovolený pohlavní styk.

Berlusconi s justicí zápasí dlouhodobě, v posledních měsících ale pro něj skončilo hned několik kauz nepříznivě. Minulý týden mu odvolací soud potvrdil čtyřletý trest vězení za daňové úniky ve společnosti Mediaset, kterou vlastní. Případem se bude ještě zabývat další odvolací soud.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Tykač může převzít elektrárnu Počerady. Úřad neshledal narušení hospodářské soutěže

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil firmě Vršanská uhelná ze skupiny Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače nákup hnědouhelné elektrárny Počerady od společnosti ČEZ. "V rozhodnutí Úřad konstatuje, že předmětné spojení soutěžitelů povolil, neboť nebude mít za následek podstatné narušení hospodářské soutěže v žádné z posuzovaných oblastí, v nichž působí spojující se soutěžitelé," uvedl ÚOHS v tiskové zprávě.

Vršanská uhelná kupuje elektrárnu od společnosti ČEZ za 2,5 miliardy korun. Původně ji měla převzít až v roce 2024, firmy se dohodly na urychlení prodeje s ohledem na nové emisní normy Evropské unie. ČEZ na konci minulého roku nevyužil opci, aby majitelem elektrárny zůstal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy