Soud: Berlusconi řídil daňové úniky v Mediasetu

ČTK ČTK
23. 5. 2013 21:35
Berlusconi měl podvody řídit i v době, kdy byl premiérem
Silvio Berlusconi
Silvio Berlusconi | Foto: Reuters

Milán - Bývalý italský premiér Silvio Berlusconi osobně řídil daňové úniky ve společnosti Mediaset, kterou vlastní. Oznámil to milánský soud, který ve čtvrtek zveřejnil zprávu objasňující výši trestu, který pro něj požaduje. Odvolací soud 8. května potvrdil Berlusconimu trest v trvání čtyř let.

Kauza Mediaset se týká daňových úniků při nákupu vysílacích práv pro Berlusconiho mediální impérium v 90. letech. Původně v ní bylo obžalováno 11 lidí, kteří se podle vyšetřovatelů nelegálně obohatili o stovky milionů eur, když práva nakupovali přes zahraniční prostředníky za uměle navýšené ceny, a vyhnuli se tak placení daní.

Italská justice případ řeší už sedm let. Nyní ale spěje k definitivnímu závěru a konečný verdikt nejvyšší instance by podle agentury Reuters mohl padnout do roka. Verdikt odvolacího soudu sice padl již na začátku května, teprve teď ale milánská justice zveřejnila odůvodnění svého rozhodnutí. V Itálii je takový postup běžný.

Ve zprávě se mimo jiné píše, že Berlusconi celý "projekt" daňových úniků několik let řídil, a to i v době, kdy zastával funkci premiéra. Soud odmítl Berlusconiho argumentaci, že byl v té době příliš zaměstnán politikou, a tak se nemohl do podobného plánu zapojit. Berlusconi vedl v letech 1994 až 2011 celkem čtyři vlády.

Kromě kauzy Mediaset řeší italské soudy i další případy, v nichž 76letý magnát a politik figuruje. Třináctého května například milánská prokuratura oznámila, že pro Berlusconiho žádá šestiletý trest za zneužití pravomocí a pohlavní styk s nezletilou.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Spolupracovnice Navalného Sobolová zastavila svoji předvolební kampaň

Spolupracovnice ruského opozičního představitele Alexeje Navalného Ljubov Sobolová oznámila na facebooku, že zastavuje svoji kampaň před zářijovými volbami do Státní dumy. K tomu rozhodnutí ji podle jejích slov dovedly obavy o bezpečnost svých podporovatelů v situaci, kdy vláda pronásleduje své oponenty, i skutečnost, že jí jako spolupracovnici organizace, která byla prohlášena za extremistickou, kandidovat zakazuje zákon.

Zdroj: ČTK
Další zprávy