Soud odebral Berlusconimu a dalším prominentům imunitu

Roman Gazdík
7. 10. 2009 22:35
Kontroverzní norma, kterou premiér protlačil, podle ústavního soudu odporuje ústavě
Italský premiér Silvio Berlusconi ve středu v noci vyšel ze své rezidence v paláci Grazioli a okomentoval rozhodnutí soudců: Jsou to levičáci.
Italský premiér Silvio Berlusconi ve středu v noci vyšel ze své rezidence v paláci Grazioli a okomentoval rozhodnutí soudců: Jsou to levičáci. | Foto: Reuters

* Doplnili jsme nově grafiku s přehledem pěti největších dosud nevyřešených soudních kauz Silvia Berlusconiho

Řím - "Jsem vesmírný držitel rekordu týkajícího se počtu soudů v celé historii lidského druhu i ostatních bytostí žijících na jiných planetách." Tato slova před časem pronesl současný italský premiér Silvio Berlusconi.

Býval vždy zavalen soudními obsílkami, a to až do minulého roku, kdy ihned po vítězných volbách prosadil zákon znemožňující trestní stíhání čtyř nejvyšších státních představitelů.

Kromě premiéra jde také o prezidenta a předsedy senátu a sněmovny.

Ve středu italský ústavní soud takzvaný zákon Lodo Alfano zrušil.

Dal za pravdu odpůrcům premiéra, kteří namítali, že si normu o imunitě nechal ušít na míru a že je v rozporu z ústavou. Argument, že jde o pojistku, aby mohli činitelé v klidu vykonávat svou funkci, zavrhl.

Ústavní soud rozdělen

Patnáctičlenný Ústavní soud začal o případu debatovat v úterý. Po veřejném jednání soudci dvě hodiny věc probírali i soukromě, nakonec se však nedohodli a pokračovali další den.

Spekulace, že jsou soudci ve svých názorech rozděleni a líčení se tak může protáhnout až o dva týdny, vyšly naprázdno. Večer soudci oznámili: zákon odporuje ústavě.

Berlusconiho politický nepřítel Romano Prodi. Právě
Berlusconiho politický nepřítel Romano Prodi. Právě | Foto: Reuters

Podle agentury ANSA se pro neplatnost zákona vyslovilo všech 15 soudců ústavního soudu; ke zneplatnění zákona přitom stačila shoda osmi z nich.

O neústavnosti zákona, který byl přijat loni v červenci, pouhých šest týdnů po nástupu Berlusconiho k moci, svědčí podle nich to, že odporuje ústavnímu principu rovnosti občanů před zákonem, a dále pak skutečnost, že ústavní zákon nemůže být modifikován běžným zákonem.

Soud se mohl při svém rozhodnutí opřít o rozsudek z roku 2004, kterým nejvyšší orgán justice shodil se stolu podobný zákon (tzv. zákon Lodo Schifani), kterým se italští poslanci pokoušeli zajistit imunitu pro pět nejvýše postavených činitelů (tenkrát šlo ještě o předsedu Ústavního soudu).

Berlusconi v obranné pozici

Rozhodnutí v neprospěch pro Berlusconiho znamená další neúspěch v době, kdy jeho politická kariéra dostala ránu rozvodem a aférami s mladými společnicemi.

Je navíc pravděpodobné, že bude obnoveno hned několik trestních stíhání. Premiér figuroval v minulosti v kauzách týkajících se údajných daňových podvodů a údajného uplácení opozičních senátorů a svědka v procesu.

Krátce předtím, než se dostal imunitní zákon k Ústavnímu soudu, utrpěl premiér další porážku. Milánský soud nařídil zaplatit finančnímu holdingu Fininvest ovládanému jeho rodinou 750 milionů eur svému konkurentovi kvůli podplácení soudce, který rozhodl ve sporu obou stran ve prospěch Fininvestu.

Komplot, nebo špatný premiér?

"Pokud ústavní soudci rozhodnou, že je zákon protiústavní, bude to znamenat, že Berlusconi půjde zpátky před soud. V současné době může Berlusconi zabít svou ženu a obviněn nebude," řekl před vynesením verdiktu pro Aktuálně.cz italský novinář Alessandro di Maio.

"Pokud by byl Berlusconi dobrým politikem, okamžitě by kvůli mnoha obviněním odstoupil. Nyní tu tak máme premiéra, který vrhá v zahraničí na Itálii špatné světlo a tvrdí, že je obklopen komunisty a že všichni soudci jsou komunisti, a proto ho obviňují," říká di Maio patřící ke kritikům premiéra.

Jeho slova se později naplnila: "Ústavní soud je ovládán levicí," komentoval rozhodnutí soudců Belusconi.

Otřeseni jsou i Berlusconiho stoupenci. Do poslední chvíle tvrdili, že zákon nelze chápat jako úlitbu premiérovi.

"Premiér, který je podle volebního zákona přímo zvolen do funkce, musí mít možnost, aby se celou energií věnoval svému poslání", prohlásil v parlamentu ministr spravedlnosti Angelino Alfano, podle kterého je zákon pojmenován.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 20 minutami

Zeman jmenuje Balaše ministrem školství ve středu, v úterý se s ním sejde, řekl Fiala

Prezident Miloš Zeman ve středu jmenuje ministrem školství poslance hnutí STAN a ústavního právníka Vladimíra Balaše. V úterý se s ním sejde. Po pondělní schůzce s prezidentem na zámku v Lánech to novinářům řekl premiér Petr Fiala (ODS).

Místo ministra školství se uvolní na konci června, kdy hodlá rezignovat dosavadní šéf resortu Petr Gazdík (STAN). Podle Fialy už Gazdík demisi k 30. červnu podal. Ministr slíbil odstoupit kvůli kontaktům s obviněným podnikatelem Michalem Redlem z kauzy Dozimetr. Balaše do čela ministerstva navrhlo hnutí STAN, premiér se s kandidátem sešel dnes odpoledne.

Fiala Balaše označil za zkušeného právníka, který se zabývá otázkami mezinárodního práva s ekonomickými aspekty. Má podle něj předpoklady k výkonu funkce ministra školství. Za jeden z jeho hlavních úkolů označil změnu rámcových vzdělávacích programů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie obvinila řidiče kamionu kvůli srážce s vlakem na přejezdu ve Šluknově

Řidiče kamionu, který minulý týden zůstal stát ve Šluknově na železničním přejezdu a střetl se na něm s osobním vlakem, policie obvinila z obecného ohrožení z nedbalosti. Při nehodě utrpělo pět lidí zranění, dva lidé byli s lehkým zraněním ošetřeni v nemocnici. V případě prokázání viny hrozí 23letému cizinci až pětileté vězení. V tiskové zprávě to v pondělí uvedla policejní mluvčí Eliška Kubíčková.

Vlak se s nákladním autem střetl ve čtvrtek, ve vlaku cestovalo deset lidí. "Mladý řidič kamionu vjel na železniční přejezd, patrně nezvládl nákladní vozidlo vytočit do ulice Sukova a návěsem kamionu zůstal stát na železničním přejezdu, na kterém se spustila zvuková a světelná signalizace zabezpečovacího zařízení. Následně se střetl návěs nákladního vozidla s osobním motorovým vlakem, jedoucím ze směru z Dolní Poustevny do Rumburku," uvedla Kubíčková. Tragédii zřejmě zabránil strojvedoucí, který stačil zabrzdit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy