Berlusconi je po útoku populárnější, násilník se kaje

Lucie Kalivodová
15. 12. 2009 13:15
Kravý útok na premiéra odsoudili i opoziční politici a jeho kritici
Silvio Berlusconi/Massimo Tartaglia
Silvio Berlusconi/Massimo Tartaglia | Foto: Reuters

* Doplnili jsme informace o propuštění Berlusconiho

Řím - Útok na italského premiéra Silvia Berlusconiho vyvolal řadu protichůdných emocí. Debatuje se o něm na všech společenských úrovních - politickými analýzami počínaje a různými komunitami na Facebooku konče.

Útok na předsedu vlády odsoudila většina politiků včetně opozice. Podle agentury Reuters atak Berlusconimu zvýší popularitu a upevní pozici uvnitř středo-pravicové koalice.

Někteří analytici dokonce tvrdí, že útok na Berlusconiho může vyvolat takzvaný "faktor soucitu" vůči jeho osobě. Premiérova popularita nedávno utrpěla kvůli korupčním skandálům a sexuálním aférám, nyní se karty obracejí.

"Tento incident bude mít velmi důležité politické důsledky a myslím si, že dvě věci to ovlivní určitě. Za prvé předpokládám, že jeho popularita opět v očích veřejného mínění poroste, čemuž se říká ´faktor soucitu´. Téměř všichni totiž souhlasí s tím, že to, co se mu stalo, je strašné," řekl agentuře Reuters politický komentátor Massimo Franco z italského deníku Corriere della Sera.

"Za druhé - pro jeho případné nástupce bude daleko těžší zaujmout jeho post. V podstatě se stal nenahraditelným," dodal.

"Rozhodně si myslím, že Berlusconiho hvězda bude nyní strmě stoupat na všech frontách. Domnívám se, že italská politika se vyvíjí řadou katarzí, ve kterých problémy vysoké politické tenze spíše přiživují či vyvolávají další problémy," podotkl Emilio Iodice, expert na Itálii z Loyola University v Chicagu.

Miniatura milánského dómu, jednoho z největších kostelů na světě. Je postaven v gotickém slohu, což je pro Itálii nezvyklé.
Miniatura milánského dómu, jednoho z největších kostelů na světě. Je postaven v gotickém slohu, což je pro Itálii nezvyklé. | Foto: Reuters

Zásadní, avšak zatím nezodpovězenou otázkou zůstává, zda se díky tomuto incidentu a rostoucím sympatiím, Berlusconimu podaří změnit ústavu ve svůj prospěch. Několikrát se dal totiž slyšet, že chce posílit moc výkonnou a tím pro sebe získat i imunitu proti soudnímu stíhání, které je nyní vůči němu vedeno.

Ital Massimo Tartaglia, který v neděli večer Berlusconimu zlomil nos a dva zuby, se už omluvil. Svůj čin označil za "povrchní, zbabělý a přízemní". Dvaačtyřicetiletý útočník na italského politika hodil miniaturu slavného milánského dómu, po které je nyní v obchodech se suvenýry obrovská poptávka.

"Nepoznávám se," řekl Tartaglia, který podle italské agentury ANSA "jednal sám a bez jakékoli formy militantního nebo politického důvodu".

Foto: Reuters

Útočník byl již italskou prokuraturou obžalován z těžkého ublížení na zdraví a umístěn do izolace v milánském vězení. Podle italských médií má údajně záznam v trestním rejstříku, lékaři ho prohlašují za duševně nemocného s tím, že se už deset let léčí s blíže neupřesněnou mentální poruchou.

Hrozí mu až pět a půl měsíce za mřížemi. Berlusconi pobývá i nadále v milánské nemocnici svatého Rafaela a podle lékařů bude propuštěn zítra.

 

Právě se děje

Další zprávy