Berlusconi bude mít pohřeb v milánském dómu. Putin na něj vzpomíná jako na přítele

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 12. 6. 2023 20:23
Státní pohřeb bývalého italského premiéra Silvia Berlusconiho se uskuteční ve středu v milánském dómu, informuje italská tisková agentura ANSA. Berlusconi zemřel v pondělí ve věku 86 let v milánské nemocnici San Raffaele, kde byl od minulého pátku kvůli zápalu plic a chronické leukémii.
V roce 2022 se Silviu Berlusconimu podařil politický comeback, když se stranou Forza Italia per la Lombardia uspěl ve volbách.
V roce 2022 se Silviu Berlusconimu podařil politický comeback, když se stranou Forza Italia per la Lombardia uspěl ve volbách. | Foto: Profimedia.cz

Mezi smutečními hosty se očekává italský prezident Sergio Mattarella. Podle zdrojů, na které se odvolává ANSA, bude v pondělí Berlusconiho tělo převezeno do jeho vily v Arcore nedaleko Milána. Od úterka pak bude vystaveno v produkčním centru Berlusconiho televizní společnosti Mediaset ve městě Cologno Monzese, kam se jeho památce bude moci přijít poklonit veřejnost.

Jako milánský dóm bývá označována katedrála Narození Panny Marie, což je po vatikánské bazilice Svatého Petra druhý největší chrám na Apeninském poloostrově. Jde také o jeden z největších kostelů na světě.

V Itálii Berlusconimu prokázali úctu i jeho dlouholetí političtí soupeři. Bývalý šéf Evropské komise a italský expremiér, křesťanský demokrat Romano Prodi uvedl, že si Berlusconiho pamatuje jako politického lídra, který měl "velký vliv na život naší země". Podobně se vyjádřila i nynější italská premiérka Giorgia Meloniová, která zesnulého politika označila za jednoho z nejvlivnějších mužů italských dějin.

Evropský tisk zdůrazňuje kontroverzní stránky Berlusconiho osobnosti a politiky. Vyzdvihuje zejména jeho svůdný populismus. "Na Silviu Berlusconim bylo všechno falešné: jeho vlasy i jeho sliby. Přesto byl volen a opětovně volen," napsal švýcarský list Neue Zürcher Zeitung. Agentura DPA dokonce Berlusconiho označila za "otce všech populistů".

Italský ministr obrany Guido Crosetto na Twitteru napsal, že Berlusconiho smrtí končí jedna éra a dodal, že po něm zůstane "obrovské prázdno". "Měl jsem ho moc rád. Sbohem, Silvio," dodal Crosetto. Italský vicepremiér a ministr infrastruktury a dopravy Matteo Salvini Berlusconiho v prohlášení označil za "velkého muže a velkého Itala".

Bývalý premiér Matteo Renzi připomněl Berlusconiho rozporný odkaz ve vzkazu na Twitteru: "Silvio Berlusconi se zapsal do dějin této země. Mnozí ho milovali, mnozí ho nenáviděli. Ale všichni musí uznat, že jeho vliv na politický život, ale také na ekonomiku, sport a televizi neměl obdoby."

Ruský prezident Vladimir Putin ho označil za drahého a moudrého přítele a vynikajícího politika. Ocenil jeho údajnou schopnost vyvážených rozhodnutí. "Pro mě byl Silvio blízký člověk a skutečný přítel. Vždy jsem upřímně obdivoval jeho moudrost a jeho schopnost přijímat rozvážná, prozíravá rozhodnutí i v těch nejsložitějších situacích," uvedl Putin ve své kondolenci.

Jako přítele Berlusconiho označil i maďarský premiér Viktor Orbán, jehož vláda jako jediná v Evropské unii udržuje navzdory ruské invazi na Ukrajinu zejména obchodní kontakty s Moskvou. "Odpočívej v pokoji, můj příteli," napsal na twitteru Orbán a připojil fotografii, na níž je zachycen s Berlusconim, kterého popsal jako "velkého bojovníka".

Dlouholetý nizozemský premiér Mark Rutte na Twitteru napsal, že Berlusconiho odchodem Itálie přišla o silnou osobnost. "Byl prvním italským premiérem, s nímž jsem spolupracoval. Budu si ho pamatovat jako výrazného a zaníceného politika," napsal Rutte. Britský ministerský předseda Rishi Sunak prostřednictvím uvedl, že "Berlusconi zanechal značnou stopu v italské politice po několik desetiletí".

"Vyjadřujeme italskému lidu a italské vládě svou soustrast," uvedl mluvčí německé vlády Wolfgang Büchner na vládní tiskové konferenci. Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová uvedla, že ji zpráva o Berlusconiho úmrtí zarmoutila. "Vedl Itálii v době politických změn a od té doby pokračoval v utváření své milované země," uvedla na twitteru.

"Byl samozřejmě nesmírně významnou osobností v životě Itálie, v politickém životě i ve veřejném životě země," řekl šéf americké diplomacie Antony Blinken. Francouzský prezident Emmanuel Macron vyjádřil politování na úmrtím Berlusconiho, který byl podle něj významnou osobností moderní Itálie a vždy usiloval o posílení vazeb mezi oběma zeměmi. Vyjádřil také soustrast italskému lidu a Berlusconiho rodině.

Kondolence přišly i z Izraele či Vatikánu. "Silvio byl velkým přítelem Izraele a vždy nás podporoval," řekl izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Papež František v telegramu označil Berlusconiho za "protagonistu italského politického života, který se s energickým temperamentem ujal odpovědnosti za veřejnost".

Berlusconi se na posmrtný život začal připravovat v polovině 90. let. Na pozemku své vily za sedm miliard eur (asi 166 miliard korun) v Arcore nedaleko Milána začal budovat obří podzemní mauzoleum, kde plánoval, že bude uložen po smrti - obklopený více než 30 dalšími hrobkami připravenými pro blízké přátele, rodinné příslušníky a milostné partnerky, napsal zpravodajský server Politico.

Tento projekt zahrnoval stotunovou abstraktní sochu představující nebeskou klenbu, masivní schodiště po vzoru starověkých pohřebišť, dále pak úzkou chodbu vyzdobenou věcmi, které by zemřelý mohl v posmrtném životě potřebovat - ovocem, chlebem, klíči, mobilním telefonem - a impozantní pohřební komoru se sarkofágem z růžového mramoru a žuly.

Italský sochař Pietro Cascella, který mauzoleum postavil, na otázku novináře, jaké pokyny mu Berlusconi dal, odpověděl: "Řekl mi, abych ho neudělal příliš smutné."

 

Právě se děje

Další zprávy