Řecko nevylučuje referendum o eurozóně, skepse narůstá

ČTK ČTK
15. 4. 2015 19:55
Nová řecká vláda vedená radikální levicí "zlikvidovala" všechen ekonomický pokrok, kterého Atény dosáhly od roku 2011, řekl německý ministr financí Wolfgang Schäuble.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Atény - Řecký státní ministr Alekos Flamburakis ve středu nevyloučil upořádání referenda o dalším směrování zadlužené země, pokud Atény nezískají od věřitelů v eurozóně další finanční pomoc. V řecké televizi Ant1 upozornil, že vláda vzniklá koalicí levicové formace SYRIZA a nacionalistických Nezávislých Řeků dostala v lednových volbách mandát voličů, aby vyjednala dohodu s věřiteli a zajistila setrvání země v eurozóně a Evropské unii. Pokud to ale nebude možné, musí se u tak "historického" rozhodnutí opět ujmout slova národ.

"Ačkoli jsme dostali mandát lidu, abychom neustupovali, nebylo by na škodu se ho zeptat, když jde o rozhodnutí historického charakteru o směrování země," prohlásil Flamburakis pro případ, že by Řecko nedosáhlo dohody s mezinárodními věřiteli na uvolnění dalších půjček Aténám.

Flamburakis, který je poradcem a pravou rukou premiéra Alexise Tsiprase, zároveň vyloučil možnost předčasných parlamentních voleb s tvrzením, že by neměly žádný smysl.

Mluvčí opoziční Nové demokracie, která vládla v zemi do lednových voleb, na Flamburakisovy výroky reagovala prohlášením, že referendum bude fakticky o tom, zda země setrvá v eurozóně. Vláda tím podle konzervativců ovšem přizná, že se ocitla v bezvýchodné situaci a že by se zachovala čestně, kdyby přiznala, že ve svých slibech voličům jen bezostyšně lhala.

Flamburakis zároveň vyjádřil přesvědčení, že dohoda nakonec bude. "Podstatné je dojít k dohodě. Nehraje roli, kdy to bude. Věřitelé se snaží o co největší nátlak, aby toho dosáhli co nejvíc. Ne proto, že si myslí, že to je řešení pro řeckou společnost a ekonomiku, ale proto, že si chtějí v podstatě vynutit cestu nastolenou před pěti lety, která se ukázala jako katastrofální," prohlásil Flamburakis.

Najít dohodu? Nikdo nemá tušení

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble naopak v dosažení dohody mezi Řeckem a ministry financí eurozóny o uvolnění zbylých peněz ze záchranného balíku nevěří, podobně se vyjádřili i někteří další představitelé zemí eura.

"Nikdo nemá tušení, jak bychom mohli dosáhnout dohody," řekl Schäuble po příletu do Spojených států, kde se zúčastní jarního zasedání světových finančních institucí. Podle agentury Reuters dodal, že nová řecká vláda vedená radikální levicí "zlikvidovala" všechen ekonomický pokrok, kterého Atény dosáhly od roku 2011. Předtím se ohledně možnosti dohody na schůzce v Rize vyjádřila skepticky i mluvčí spolkového ministerstva financí.

Řecká vláda i její mezinárodní věřitelé dávají stále najevo, že 24. dubna v Rize je nutné dosáhnout alespoň náčrtu dohody o řeckém programu reforem, který je podmínkou uvolnění zbylých úvěrů. Atény však stále nedodaly plán, který by věřitelé považovali za přijatelný.

Německý tisk v úterý psal, že Řecko s euroskupinou v Rize nedosáhne dohody o uvolnění 7,2 miliardy eur (téměř 200 miliard Kč) v rámci prodlouženého záchranného programu. Deník Handelsblatt uvedl, že podle místopředsedy Evropské komise pro euro a sociální dialog Valdise Dombrovskise se euroskupina zaměří jen na konstatování vývoje jednání. Dombrovskis už v pondělí řekl, že Řecko nevypracovává a nezavádí požadované strukturální reformy dostatečně rychle a že už zbývá jen málo času do chvíle, kdy Atény zůstanou zcela bez finančních prostředků.

Schäuble ve středečním vystoupení v newyorské Radě pro zahraniční vztahy naznačil, že eurozóna by se mohla s případným bankrotem Řecka vyrovnat. Uvedl, že finanční trhy jsou již připraveny ohledně Řecka na "všechny eventuality" a ostatní země eurozóny nepociťují na trzích dluhopisů žádné známky možné nákazy řeckými potížemi.

Také slovenský ministr financí Peter Kažimír vyjádřil pochyby o možnosti dosáhnout v Rize dohody. "Vzhledem k tomu, kolik času jsme už ztratili, jsem skeptický," řekl Kažimír novinářům po zasedání slovenské vlády.

Řecký premiér Alexis Tsipras, který vyhrál lednové volby se slibem ukončení úspor, není ochoten k politicky citlivým reformám důchodového systému a pracovních trhů, na nichž se už dohodl jeho konzervativní předchůdce. Podle zdrojů Reuters z Bruselu nyní EU tlačí Atény místo toho k liberalizaci trhů zboží a služeb, které se dají zavést poměrně rychle.

Podle informovaných zdrojů dojdou řecké vládě rezervy po 20. dubnu. Vláda si podle nich může ještě pár týdnů vypomáhat jednorázovými opatřeními, zejména stahováním hotovostních rezerv státních podniků. Bez brzké dohody s eurozónou ale budou Atény nuceny vybrat si mezi tím, zda na konci měsíce vyplatí mzdy a důchody v sumě asi 1,6 miliardy eur, nebo uhradí Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) příští měsíc další splátku dluhu.

Do Washingtonu u příležitosti zasedání MMF dorazí rovněž řecký ministr financí Janis Varufakis. Sejde se tam mimo jiné s prezidentem USA Barackem Obamou a šéfem Evropské centrální banky Mariem Draghim, uvedl Varufakisův úřad.

 

Právě se děje

Další zprávy