Není jím žádný protikandidát, ale nezávislá rozhlasová stanice.
Z Polska dnes totiž začalo vysílat Radio Racja (Pravda). Sídlí poblíž běloruských hranic ve východopolském městě Bialystok. Na středních vlnách ho budou moci zachytit lidé v západní a centrální části Běloruska. Vysílání podporuje polská vláda.
"Zatím budeme vysílat asi dvě hodiny denně," řekl agentuře PAP šéf rádia Eugeniusz Wappa. Program v běloruštině připravují běloruští a polští novináři. Rádio Racja už kdysi vysílalo, svou činnost ale muselo kvůli finančním problémům ukončit.
Vysílání chystá i Evropská unie
Nezávislé vysílání pro Bělorusko připravuje i Evropská unie. Konkurz koncem ledna vyhrálo mezinárodní konsorcium pod vedením německé společnosti Media Consulta. Evropská komise na projekt, který kromě rádiového a televizního vysílání zahrnuje internet, podporu běloruského tisku a školení tamních novinářů, vyčlenila dva miliony eur (asi 60 milionů korun).
Běloruské státní sdělovací prostředky jsou cenzurovány, soukromé čelí nátlaku tajné služby a policie. Novináři, kteří Lukašenka kritizují, se vystavují nebezpečí soudního procesu pro údajné podvracení republiky.
Oficiální průzkum: až 75 % pro Lukašenka
Lukašenko si loni nechal v referendu odsouhlasit změnu ústavy, jež mu dovoluje opětovné zvolení. O prezidentský úřad se ucházejí další tři kandidáti, z toho dva opoziční. Podle opozice jsou ale volby rozhodnuty předem a současný prezident si prý výhru pojistí všemi možnými prostředky.
Průzkumy veřejného mínění mu přisuzují podporu od 55 do 75 procent.
Důležitý spojenec Putin
Autoritářský Lukašenko vládne v zemi od roku 1994. U moci ho drží kromě bezpečnostních a armádních struktur také podpora ruského prezidenta Vladimira Putina. Lukašenka podporují hlavně obyvatelé venkova, zatímco v běloruských městech je populární opozice.