Bělorusko by mohlo zneužít hudební festival ke zhoršení migrační krize

ČTK ČTK
1. 6. 2023 21:31
Bělorusko by mohlo zneužít hudební festival ke zhoršení migrační krize

Polské úřady upozorňují, že Bělorusko se může pokusit využít hudební festival pořádaný v červenci ve Vitebsku ke zhoršení migrační krize na hranici s Evropskou unií. Návštěvníci červencového Slovanského bazáru z více než 70 zemí světa nebudou pro vstup do Běloruska potřebovat víza. Pověřenec polské vlády pro bezpečnost polského informačního prostoru Stanislaw Žaryn na Twitteru napsal, že bez víza budou moci do Běloruska přijet lidé z Blízkého východu, Afriky nebo Jižní Ameriky.

"To může vést k přílivu lidí do Běloruska, které režim (běloruského autoritářského prezidenta Alexandra) Lukašenka využije k zintenzivnění hybridní operace na naší východní hranici," napsal Žaryn.

Polsko dlouhodobě obviňuje Minsk, že lidi z krizových oblastí využívá jako nástroj v hybridní válce proti Evropské unii. Vrchol migrační krize Polsko, ale i Litva a Lotyšsko, zažívaly na podzim roku 2021, kdy se z Běloruska do EU snažily dostat tisíce lidí.

Na základě Lukašenkova nařízení budou moci bez víz do Běloruska přijet mezi 4. a 23. červencem lidé, kteří si koupili lístek na Slovanský bazár, uvádí se na internetových stránkách vlády v Minsku. Festival se ve Vitebsku koná od roku 1992.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy