Několik desítek demonstrantek policie podle agentury Reuters zadržela, podle nezávislého serveru Tut.by je zadržených více než 250.
Pochod do centra hlavního města projíždějící motoristé zdravili troubením, zněla i hesla požadující osvobodit politické vězně. "Nezapomeneme, neodpustíme!" či "Lukašenko za mříže!" skandoval dav.
Protesty žen proti "poslední diktatuře v Evropě", jak Lukašenkovu vládu kritici často označují, se podle agentury DPA konaly i v dalších městech.
"Nepřipouští se pluralismus názorů, pouze názor jediného člověka. Přála bych si žít v zemi, kde se budou přinejmenším respektovat lidská práva, kde bude dělba moci a kde lid sám rozhodne, kam se má země ubírat. Počítám s tím, že mě mohou kdykoliv zatknout, ale nebojím se, protože mám ráda svou zemi a snažím se pro ni udělat, co zmohu," řekla serveru Tut.by jedna z demonstrantek, která na akci přišla v karnevalové masce.
U tržiště, kde demonstrace začala, policisté kontrolovali akreditace novinářů a později natáčeli demonstrantky, jinak ale pořádkové síly podle ruských tiskových agentur pochodu nebránily. Později agentura Reuters s odvoláním na očitého svědka uvedla, že policisté zadrželi zhruba 10 demonstrantek.
Protesty v Bělorusku vypukly po prezidentských volbách z 9. srpna, jejichž vítězem úřady pošesté vyhlásily Lukašenka, tentokrát s více než 80 procenty hlasů. Hlavní opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouská získala jen 10 procent. Opozice pokládá tyto výsledky za zfalšované, odmítla je uznat i Evropská unie.
Reportedly, more than 250 women detained at this moment. This is the most brutal detentions since the very beginning of Women's Marches. Lukashenka feels invincible after he got money and political support from Putin. But he is wrong if he thinks that the protest will fade out. pic.twitter.com/LaSyfqNP70
— Franak Viačorka (@franakviacorka) September 19, 2020
Běloruské ministerstvo zahraničí v sobotu protestovalo proti tomu, že by se opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská měla zapojit do pondělního jednání rady ministrů zahraničí Evropské unie v Bruselu. Mluvčí běloruské diplomacie to podle agentury BelTA označil za vměšování do vnitřních záležitostí Běloruska. Cichanouská po srpnových prezidentských volbách musela ze země odjet do Litvy.
"Samozřejmě by to mohlo být směšné a kuriózní, kdyby to nebylo tak smutné. Ve skutečnosti je zcela zřejmé, že takové jednání, jestli se uskuteční, je drzým a otevřeným zasahováním do vnitřních záležitostí naší země a naprostou neúctou k jejím občanům," řekl státní agentuře BelTA mluvčí Anatol Glaz.