Belgie zakázala nošení burek. Jako druhá země v EU

Radim Klekner Radim Klekner
25. 7. 2011 13:08
V zemi Valonů a Vlámů se podle policie zahaluje na veřejnosti asi stovka žen
Ve Francii platí zákaz nošení burek od dubna.
Ve Francii platí zákaz nošení burek od dubna. | Foto: Reuters

Brusel - Jako druhá země v Evropě schválila Belgie o víkendu zákon zakazující nošení burek. Pro opatření se vyslovili prakticky všichni poslanci, pouze jeden hlasoval proti a dva se hlasování zdrželi.

Zákon je - podobně jako v případě Francie, která s příslušnou restrikcí přišla jako první v Evropě letos v dubnu - formulován tak, že zakazuje zahalování na veřejných místech. Tím se má předejít kritice ze strany zastánců nošení burek, poukazujících na to, že se jedná o diskriminační opatření vůči vyznavačům islámu.

Již od soboty tak belgičtí policisté mohou pokutovat každou osobu, "která si na veřejnosti zahaluje obličej zcela nebo zčásti tak, že není identifikovatelná."

Tomu, kdo zákaz poruší, hrozí v Belgii pokuta ve výši 140 eur a devět dní vězení.

Obrátíme se na ústavní soud

Ještě před přijetím zákona oznámily dvě belgické občanky, že se v celé záležitosti obrátí na ústavní soud. První pochází z Maroka, druhá konvertovala k islámu před třinácti lety.

Každá osoba by měla být snadno identifikovatelná, hlásá zákon proti zahalování na veřejnosti.
Každá osoba by měla být snadno identifikovatelná, hlásá zákon proti zahalování na veřejnosti. | Foto: Reuters

"Pokládáme zákon za nepřípustné vměšování do výkonu základních svobod, jako je svoboda vyznání a slova, svoboda osobní a právo na soukromí," citoval deník La libre Belgique advokátku obou žen Ines Woutersovou, která se odvolává na Listinu základních práv Evropské unie.

Obě ženy dostaly v minulosti pokutu již několikrát, protože zákaz nosit burku platí již určitou dobu místně v bruselské aglomeraci.

Podle zdrojů ministerstva vnitra nosí burku v Belgii přibližně stovka žen. Další zdroje hovoří o 270 muslimkách, které se při vycházkách mimo domov zahalují. Mimo jiné se jedná o rodinné příslušníky diplomatů z některých afrických a arabských zemí.

O zákazu se debatuje v Nizozemsku, Španělsku i Německu

Protesty fundamentalistických vyznavačů islámu vyvolal zákaz burky ve Francii, kde jeden z aktivistů, Rašíd Nekáz, dokonce vytvořil organizaci s názvem "Nedotýkej se mé ústavy", jež nabízí ženám, které dostaly pokutu za zahalování obličeje, že za ně příšlušnou částku zaplatí.

Lokální zákazy nošení burek platí i ve Velké Británii či Itálii.
Lokální zákazy nošení burek platí i ve Velké Británii či Itálii. | Foto: Reuters

Ze zákazu zahalování či zakrývání obličeje jsou ve Francii i Belgii vyjmuti motocyklisté a hasiči. Zákon pozbývá navíc platnost ve dnech, kdy se v obou zemích slaví karneval.

Podobné restrikce připravuje také Španělsko a Nizozemsko, ve kterém je prosazuje známý odpůrce islámu Geert Wilders. V Německu, kde platí zákaz nošení burek ve spolkové zemi Hesensko, nedávno podpořil opatření zakazující zahalování na veřejnosti náměstek předsedy sociálnědemokratické frakce v Bundestagu Axel Schäfer.

Zákaz platí rovněž v řadě švýcarských kantonů a místně ve Velké Británii a Itálii.  

 

Právě se děje

před 26 minutami

Sanitka srazila v Praze na přechodu chodkyni, žena je vážně zraněná

Vážná zranění utrpěla ve středu večer chodkyně, kterou na pražských Vinohradech srazila převozová sanitka, řekla mluvčí pražské zdravotnické záchranné služby Jana Poštová. Policisté zjišťují okolnosti nehody a žádají případné svědky, aby se jim přihlásili, uvedla mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová.

Auto osmadvacetiletou chodkyni srazilo na křižovatce Anglické a Londýnské ulice kolem 19:40, řekla policejní mluvčí. Neupřesnila, zda se nehoda odehrála na přechodu.

Záchranáři sraženou ženu odvezli do nemocnice. "Utrpěla mnohočetná poranění," uvedla Poštová. Zdůraznila, že se nejednalo o vozidlo pražských záchranářů.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Při útoku u amerického Pentagonu zemřel policista i útočník, motiv je nejasný

Na autobusové zastávce uvnitř komplexu amerického ministerstva obrany v úterý zaútočil muž na člena ochranky Pentagonu a zabil ho. Sedmadvacetiletý pachatel pak následně zemřel při přestřelce. Podrobnosti incidentu, který si vynutil dočasné uzavření celého sídla amerického ministerstva obrany, zatím nejsou jasné, federální vyšetřovatelé nicméně sestavují profil útočníka a snaží se přijít na motiv jeho činu, napsala agentura AP.

Pachatelem byl podle několika vyšetřovatelů zřejmě Austin William Lanz. Podle nejmenovaných zdrojů AP se rozběhl na člena ochranky Pentagonu George Gonzaleze a pobodal ho do krku. Další policisté na místě útočníka následně zastřelili.

K útoku došlo na zastávce v bezprostřední blízkosti budovy Pentagonu, která je přestupní stanicí mezi metrem a řadou autobusových linek, a jíž denně prochází tisíce zaměstnanců ministerstva.

Mluvčí ministerstva obrany na úterní tiskové konferenci nechtěl médiím sdělit ani základní okolnosti útoku, jen zmínil, že byl napaden policista a že došlo k přestřelce. Nevyloučil také teroristický ani jiný motiv s tím, že nechce zasahovat do probíhajícího vyšetřování. Bližší informace neposkytl ani Federální úřad pro vyšetřování (FBI).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 52 minutami

U Kralup nad Vltavou vykolejil nákladní vlak, koridor bude stát až do čtvrtečního rána

U Kralup nad Vltavou vykolejil ve středu brzy ráno nákladní vlak. Mimo trať skončily tři vozy. Při nehodě se nikdo nezranil, škoda na vlaku dosáhla tří milionů korun, na trati je škoda za jeden milion korun, uvedl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. Provoz na trati je zastavený. Omezení se dotkne desítek spojů včetně mezinárodních, uvedly na svém webu České dráhy (ČD). V úseku je náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčího Správy železnic Dušana Gavendy potrvá omezení zřejmě do čtvrtečních brzkých ranních hodin, nyní na místě pokračuje odklízení vykolejených vozů, řekl Gavenda po 20:00.

Nehoda se stala krátce před 05:00 v úseku mezi Kralupy - Libčice nad Vltavou. Podle ČD vykolejil vlak jiného dopravce. "Vykolejil v prostoru výhybky," řekl Drápal. Drážní inspekce na místě zjišťovala příčiny a okolnosti nehody, vyšetřování pokračovalo celé odpoledne. Po jeho skončení na místě začalo odklízení vagonů.

"Je předpoklad, že ještě v noci, odhadem kolem půlnoci, začne oprava trati," popsal Gavenda. Mluvčí Správy železnic Radka Pistoriusová už dnes ráno uvedla, že není poškozené trakční vedení. Podle předběžných informací Českých drah by provoz po jedné koleji mohl být obnoven kolem 4:00.

V úseku Praha-Holešovice - Kralupy nad Vltavou funguje náhradní autobusová doprava, ovšem v omezeném počtu autobusů. Cestující mohou také využít linku Pražské integrované dopravy číslo 370.

Zdroj: ČTK
Další zprávy