Sejměte burky. Ve Francii platí zákaz zahalování žen

Petr Jemelka Petr Jemelka
11. 4. 2011 13:20
Nařízení se dotkne asi dvou tisíc francouzských muslimek
Nikáb zakrývá i obličej, s výjimkou očí.
Nikáb zakrývá i obličej, s výjimkou očí. | Foto: Reuters

Paříž - Ve Francii platí od pondělí zákon zakazující zahalování žen na veřejnosti.

Té, která bude přistižena na ulici s burkou nebo nikábem - tedy šátkem či závojem zakrývajícím celý obličej - , hrozí pokuta ve výši 150 eur (zhruba 3 700 korun) a veřejně prospěšné práce.

Kromě finanční sankce čeká ženy, jež neodloží náboženské symboly islámu, kurz občanské výchovy. Poučí se v něm prý o hodnotách Francouzské republiky.

Muži, kterému soud prokáže, že svou ženu nebo příbuznou k nošení burky či nikábu nutil, hrozí rok vězení a pokuta 30 tisíc eur (zhruba 733 tisíc korun). 

Francie je první zemí v Evropě, která zahalování na veřejnosti úplně zakázala, a to i přesto, že je domovem největší muslimské menšiny na starém kontinentu. Podle odhadů se ve Francii k islámu hlásí 4 - 6 milionů lidí. Žen zakrývajících si obličej je ale jen něco okolo dvou tisíc.

Vláda a zákonodárci dali zákazem zahalování jasně najevo, že ten, kdo chce ve Francii žít, musí přijmout francouzskou tradici a evropské kulturní hodnoty.

"Plné zakrývání je v rozporu s hodnotami, které sdílíme, a základními principy, na jejichž základě funguje naše společnost," uvedla minulý rok před hlasováním o přijetí zákona ministryně spravedlnosti Michele Alliot-Mariová.

Postoj kabinetu se od té doby nezměnil. Spíše naopak. Francouzský prezident Nicolas Sarkozy navíc potřebuje pro své znovuzvolení (volby se konají už příští rok) získat zpět voliče, o něž ho připravila kandidátka krajně pravicové Národní fronty Marine Le Penová. V poslední době tedy začal hrát na nacionalistickou notu.

Náboženská svoboda, nebo zotročování?

Povinnost zahalování podle některých ortodoxních muslimů vyplývá z islámského svatého písma Koránu. Podle některých, například organizace Amnesty International, proto zákaz porušuje právo na svobodu vyznání, garantovanou listinou základních lidských práv EU.

Příznivci zákona naopak namítají, že je zahalování celého těla včetně obličeje v rozporu s francouzskými kulturními hodnotami. Ženy jsou prý k zahalování často nuceny svými manžely, což je možno vykládat jako zotročování.V této souvislosti se ale nabízí otázka, zda zákaz chození po ulici v burce nebo nikábu nepovede k tomu, že budou ortodoxní muži držet své manželky doma.

"Je to porušení mých evropských práv. Nemohu jinak než za svá práva bojovat," cituje agentura AFP jednu z žen, která zákon nerespektuje a do vlaku směřujícího do Paříže nastoupila v nikábu. Jak konstatuje její manžel, buď bude chodit zahalená, nebo nikam chodit nebude. "Moje manželka nosila burku třináct let a nikoho to nešokovalo. Teď bude muset zůstávat doma. Přijde vám to normální?" ptá se rozhorčený manžel.

Evropa se odhaluje

Foto: Reuters

Nejstarší zákon omezující veřejné zahalování platí v Itálii. Od roku 1975 tam legislativa zakazuje jakékoliv zakrývání obličeje, které by mohlo znemožnit identifikaci policií. Jedinou výjimku mají motocyklisté. Některá města tento zákon využila a městskou vyhláškou burky a nikáby zakázala.

Veřejné zahalování zřejmě zakáže také Belgie. Tamní dolní komora parlamentu schválila návrh zákona zakazující zakrývání celého těla už v dubnu minulého roku. Norma ale musí ještě projít senátem.

Dánsko a Nizozemsko zakazují nošení náboženských symbolů ve veřejných školách. Ve Velké Británii je na základě rozhodnutí Ministerstva školství z roku 2007 případný zákaz zahalování v kompetenci ředitelů škol. V Německu se pravidla různí. Tamní ústavní soud v roce 2003 rozhodl, že je zákaz zahalování v kompetenci spolkových zemí. Zákaz přijala asi polovina z nich.

 

Právě se děje

Další zprávy