Brusel - V Belgii se rozhořel spor, který se týká Německem vyplácených důchodů pro belgické občany, jež za druhé světové války spolupracovali s německou okupační mocí. Občanské sdružení založené lidmi, kteří přežili nacistickou perzekuci, tvrdí, že peníze z Německa dostává asi 2500 Belgičanů a že by vláda měla tuto praxi zastavit. Sdružení se proto obrátilo na příslušného ministra, uvedl zpravodajský server BBC.
Občanské sdružení nazvané Pour la mémoire, pour l'avenir žádá po ministrovi pro důchody Danielu Bacquelaineovi, aby se do této záležitosti vložil. Ministrův mluvčí podle agentury Belga řekl, že Bacquelaine "sdílí jejich rozhořčení", úřad prý však nemá žádné oficiální informace o tom, kolik občanů dostává důchody vyplácené německými úřady a proč tomu tak je.
"Je to smutné. Belgie se nedokáže nebo nechce dostat k těmto informacím... Nerozumím tomu, jak je v dnešní Evropě možné, že Belgie a Německo si tyto informace nemohou vyměnit," řekl belgické stanici RTBF předseda sdružení Pieter Paul Baeten.
Po osvobození Belgie v roce 1945 bylo odsouzeno celkem 57 tisíc lidí, kteří během války spolupracovali s nacistickým Německem, ať už jako příslušníci jednotek SS a wehrmachtu nebo jako úředníci, kteří pomáhali vysílat transporty s Židy do koncentračních táborů.