Belgická politička prozradila cenu vakcíny na koronavirus, Pfizer si stěžuje

ČTK ČTK
18. 12. 2020 18:00
Americká farmaceutická firma Pfizer si stěžuje na porušení zásady důvěrnosti poté, co belgická politička prozradila cenu její koronavirové vakcíny. S odvoláním na informace belgického tisku o tom informovala agentura Reuters.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Belgická státní tajemnice pro otázky rozpočtu Eva De Bleekerová napsala na Twitteru cenu, za níž belgická vláda pořídí jednu dávku vakcíny. Svůj tweet následně smazala.

Vakcínu společnosti Pfizer a jejího německého partnera BioNTech, kterou jako první schválil regulátor v některé ze západních zemí, si Belgie objednala přes Evropskou unii.

Mluvčí americké firmy Elisabeth Schraepenová pro oblast Beneluxu řekla deníku Le Soir, že zveřejnění cenových detailů bylo porušením zásady důvěrnosti. "Na tyto ceny se vztahovala doložka o mlčenlivosti ve smlouvě s Evropskou komisí," uvedla Schraepenová.

Tabulka nakrátko zveřejněná De Bleekerovou podle Reuters ukazovala, že belgickou vládu vyjde jedna dávka na 12 eur (314 korun), přičemž celkově jich kabinet objednal pěti milionů.

Zdroje obeznámené se záležitostí řekly Reuters, že EU souhlasila s cenou 15,50 eura (405 korun) za dávku vakcíny firem Pfizer a BioNTech. Belgická cena podle jednoho z unijních úředníků nezohledňuje nevratné zálohy ve výši stovek milionů eur, které EU zaplatila mnoha farmaceutickým společnostem za to, aby si předem zajistila jejich očkovací látky.

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) uvedla, že panel expertů bude v pondělí rozhodovat o schválení vakcíny Pfizer/BioNTech pro použití v EU. Očkování by pak mohlo začít 27. prosince.

Takto funguje vakcína Pfizer:

Jak fungují mRNA vakcíny Pfizer/BioNTech a Moderny | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 39 minutami

Ústecká policie dopadla muže a ženu, které podezírá z distribuce pervitinu po celém kraji

Policie v Ústí nad Labem dopadla ve čtvrtek třicetiletého muže a jednapadesátiletou ženu, cizinku. Podezírá je z výroby a distribuce pervitinu na území celého Ústeckého kraje. Policie oba zadržela v centru města, muže v autě a ženu v bytě. Podle policie jde o významný zásah do sítě distributorů drog v Ústeckém kraji. V pátek to uvedla policejní mluvčí Veronika Hyšplerová s tím, že podrobnosti k případu zveřejní policie v pondělí na tiskové konferenci.

"Jednalo se o úspěšné zakončení dlouhodobě rozpracovaného případu výroby a distribuce pervitinu na území celého Ústeckého kraje," řekla Hyšplerová. Muž byl zadržen v autě Škoda Kodiaq na křižovatce ulic Masarykova a Pařížská, žena pak v bytě v Hrnčířské ulici. V bytě bylo zajištěno větší množství léčiva určeného k výrobě pervitinu. "V tuto chvíli jsou osoby zadržené a probíhají další procesní úkony," dodala mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy