Belgická politička prozradila cenu vakcíny na koronavirus, Pfizer si stěžuje

ČTK ČTK
18. 12. 2020 18:00
Americká farmaceutická firma Pfizer si stěžuje na porušení zásady důvěrnosti poté, co belgická politička prozradila cenu její koronavirové vakcíny. S odvoláním na informace belgického tisku o tom informovala agentura Reuters.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Belgická státní tajemnice pro otázky rozpočtu Eva De Bleekerová napsala na Twitteru cenu, za níž belgická vláda pořídí jednu dávku vakcíny. Svůj tweet následně smazala.

Vakcínu společnosti Pfizer a jejího německého partnera BioNTech, kterou jako první schválil regulátor v některé ze západních zemí, si Belgie objednala přes Evropskou unii.

Mluvčí americké firmy Elisabeth Schraepenová pro oblast Beneluxu řekla deníku Le Soir, že zveřejnění cenových detailů bylo porušením zásady důvěrnosti. "Na tyto ceny se vztahovala doložka o mlčenlivosti ve smlouvě s Evropskou komisí," uvedla Schraepenová.

Tabulka nakrátko zveřejněná De Bleekerovou podle Reuters ukazovala, že belgickou vládu vyjde jedna dávka na 12 eur (314 korun), přičemž celkově jich kabinet objednal pěti milionů.

Zdroje obeznámené se záležitostí řekly Reuters, že EU souhlasila s cenou 15,50 eura (405 korun) za dávku vakcíny firem Pfizer a BioNTech. Belgická cena podle jednoho z unijních úředníků nezohledňuje nevratné zálohy ve výši stovek milionů eur, které EU zaplatila mnoha farmaceutickým společnostem za to, aby si předem zajistila jejich očkovací látky.

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) uvedla, že panel expertů bude v pondělí rozhodovat o schválení vakcíny Pfizer/BioNTech pro použití v EU. Očkování by pak mohlo začít 27. prosince.

Takto funguje vakcína Pfizer:

Jak fungují mRNA vakcíny Pfizer/BioNTech a Moderny | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 11 minutami

Spor Trump vs. Republikáni pokračuje. Bývalý prezident nesouhlasí s používáním svého jména

Ve Spojených státech se v posledních dnech vyhrocuje spor mezi Republikánskou stranou a bývalou hlavou státu Donaldem Trumpem ohledně využívání exprezidentova jména k propagačním účelům a výběru finančních příspěvků od drobných přispěvatelů. Trump v pondělí vyzval svoje podporovatele, aby nedávali peníze tradičním republikánským strukturám, a aby místo toho podpořili jeho vlastní volební skupinu, jejímž cílem je podporovat kandidáty souznějící s Trumpovým programem.

Trumpovi právníci zaslali v pátek výzvu Celostátnímu výboru Republikánské strany (RNC) a dalším dvěma klíčovým stranickým organizacím, aby přestaly používat Trumpovo jméno ve veřejných kampaních bez jeho svolení. Podle exprezidentova poradce je Trump na volné používání svého jména citlivý a vadí mu také to, že tři zmíněné struktury Republikánské strany podporují kandidaturu některých zákonodárců, kteří se letos připojili na stranu demokratů při projednávání ústavní žaloby, jež na exprezidenta mířila ve spojitosti s lednovými nepokoji v Kapitolu.

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

Česko má za sebou zřejmě nejmrazivější noc týdne, na Jizerce naměřili minus 21 stupňů

Noc na dnešek byla podle meteorologů pravděpodobně nejmrazivější nocí tohoto týdne. Především na východě a severovýchodě teploty při vyjasnění klesly až k minus deseti stupňům Celsia. Největší zima byla v Jizerských horách, v mrazové kotlině na Jizerce naměřili dokonce minus 21 stupňů. V dalších dnech se má oteplovat, od pátku už by teploty v noci pod nulu klesat neměly, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

V noci na dnešek se vyjasnilo všude kromě jihu a jihozápadu země. "Ve studeném vzduchu a při slabém větru tak klesly teploty v nižších a středních polohách na minus čtyři až minus osm stupňů Celsia, na východě a severovýchodě až na minus deset stupňů Celsia," uvedli meteorologové. V Jizerských horách se teploty pohybovaly většinou kolem minus 15 stupňů, ve výjimečných případech, jako právě na Jizerce, spadly ještě níže.

Na jihu a jihozápadě Čech bylo díky nízké oblačnosti tepleji, nejčastěji mezi nulou až minus čtyřmi stupni Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy