V Británii začal "den V". Podívejte se na start plošné vakcinace proti koronaviru

Potlesk pro první ženu naočkovanou novou vakcínou.
Margaret Keenanové bude příští týden 91 let a z hlediska rizikovosti tak patří do nejohroženější skupiny. V úterý krátce po půl sedmé ráno se stala prvním člověkem na světě, který obdržel dávku vakcíny proti koronaviru od společností Pfizer a BioNTech.
"Je pro mě velkou poctou být prvním člověkem očkovaným proti covidu-19, je to nejlepší předčasný dárek k narozeninám," řekla po očkování někdejší klenotnice Keenanová, která pochází ze severoirské obce Enniskillen. "Konečně se mohu těšit na čas strávený s rodinou a přáteli v novém roce poté, co jsem většinu letošního roku byla sama," prohlásila podle serveru BBC.
Firmy Pfizer a BioNTech dospěly při testech k tomu, že jejich vakcína má účinnost 94 procent i u starších lidí. Ti mají obvykle slabší imunitní systém než lidé nižšího věku (u těch je účinnost vakcíny ještě o procentní bod vyšší). V následujícím týdnu Británie rozdá prvních 800 tisíc dávek, do konce roku by to měly být až čtyři miliony. Každý člověk potřebuje dvě, aby se stal odolným.
Vakcína od Pfizeru je první takzvanou mRNA vakcínou na světě. Ta používá malou část genetického kódu koronaviru, pomocí níž "vytrénuje" lidskou imunitu k obraně, pokud by se dotyčný opravdu nakazil. Nevýhodou je, že musí při přepravě zůstat ochlazená na minus 70 stupňů Celsia.
Foto: Reuters
Helena Truchlá Helena Truchlá
8. 12. 2020 15:36
Je to historický den. Koronavirová vakcína od firem Pfizer a BioNTech, kterou Britové od úterý používají, je první svého druhu vůbec. Její vývoj byl bezprecedentně rychlý a úřady ve Spojeném království ji jako první na světě označily za bezpečnou. V nejbližších měsících ji obdrží desítky milionů lidí. Podívejte se na start závodu, v jehož cíli možná leží konec pandemie.
 

Právě se děje

před 23 minutami

Pyrotechnika na sportovních utkáních bude zakázaná, fanoušky přijde draho

Fanoušci, kteří během sportovních utkání používají pyrotechniku, by nově mohli být potrestáni pokutou až do 100 000 korun a zákazem vstupu na stadiony. Počítá s tím přestupková novela, kterou ve středu sněmovna poslala do závěrečného kola schvalování.

Novela, kterou vláda předložila dolní komoře už koncem předminulého roku, má také zjednodušit agendu spojenou s přestupky a zlepšit součinnost úřadů při ochraně dětí před domácím násilím. Zavádí pravidla šetrného výslechu svědka mladšího 15 let a informační povinnost správního orgánu vůči orgánu sociálně-právní ochrany dětí v případě, že byl přestupek vykazující znaky užití násilí v rodině nebo v partnerském vztahu spáchán na dítěti nebo před dítětem.

S pokutami od 10 000 korun do 50 000 korun a až 100 000 korun v případě opakovaného přestupku počítá novela za použití pyrotechniky při sportovních utkáních, a to i mimo místo zápasu. Pachatelům má hrozit i zákaz vstupu na stadiony. Aby měly správní úřady možnost kontroly recidivy, navrhují autoři návrhu nový typ přestupku zapisovat do rejstříku trestů.

V praxi bude prokazování tohoto přestupku podle návrhu obdobné jako u trestné činnosti spjaté s projevy diváckého násilí, které se nemusí přímo vázat na místo sportovní akce, ale na souvislost s návštěvou sportovní akce. "Podmínkou spáchání tohoto přestupku přitom nemusí být to, že se fanoušek chce sportovního utkání skutečně zúčastnit a být na stadionu přímo přítomen," uvádí. Postižitelní by měli být podle autorů návrhu i ti, kteří se cíleně vyhýbají hromadným přesunům, aby je nemohla sledovat policie.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Vyjednávání o financování stavby linky metra D bude trvat zhruba rok

Vyjednávání o financování stavby linky metra D bude trvat zhruba rok. Dopravní podnik (DPP) bude jednat s Evropskou investiční bankou (EIB) i s komerčními bankami. Sdělil to ve středu generální ředitel DPP Petr Witowski. Pro podnik je podle něho důležité, aby stavbu schválilo ve čtvrtek zastupitelstvo hlavního města, neboť rozhodnutí DPP umožní jednat o konkrétních podmínkách financování. Vedení Prahy v uplynulých měsících řeklo, že bude o zaplacení stavby jednat také se státem.

Další zprávy