Berlín - Nově zřízená bavorská pohraniční policie začala od této středy provádět kontroly na bavorsko-rakouské hranici. Soustředit se při nich chce především na místa mimo trojici nepřetržitě kontrolovaných hraničních přechodů.
Bavorská pohraniční policie zahájila svou činnost začátkem července. Zatím má 500 členů, jejichž počet ale během pěti let postupně stoupne na 1000. Svou činností útvar doplňuje spolkovou policii, která je za ochranu německých hranic primárně zodpovědná.
Hraniční kontroly nesmí členové jednotky provádět bez povolení spolkových úřadů nebo bez jejich žádosti.
Bavorská pohraniční policie také postrádá některé klíčové kompetence - z hranic například nemůže sama o sobě nikoho vrátit a poslat zpět do Rakouska. Podle bavorského premiéra Markuse Södera (CSU) přesto útvar vyšle jasný signál bandám převaděčů, že se nevyplácí pokusit se překročit hranice do této spolkové země.
Kritici však hovoří o tom, že vládní Křesťansko-sociální unie (CSU) byla při zřízení nové složky motivována především podzimními bavorskými volbami. V těch bude obhajovat většinu v zemském parlamentu, a podle kritiků se tak chce ukázat jako řádná strážkyně pořádku a tvrdá bojovnice proti kriminalitě.
Podle sociálního demokrata Petera Paula Gantzera klame už samotný název jednotky, protože ve skutečnosti nebude mít tolik na starosti ochranu hranic s Českem a Rakouskem, ale především namátkové kontroly a boj proti kriminalitě v pohraničí.
Boj proti kriminalitě se z velké části týká právě hranic s Českou republikou, odkud do Německa směřuje velké množství metamfetaminu (účinná látka v droze crystal). Jen loni německá policie zaznamenala 2127 deliktů souvisejících s obchodováním s touto drogou.