Baskičtí separatisté souhlasí s příměřím

Lenka Málková
25. 2. 2006 0:00
Madrid - Mírová jednání španělské vlády s baskickými separatisty z ETA jsou jen otázkou času. Čeká se na březnové vyhlášení příměří.
Odpůrci větší autonomie Katalánska a vyjednávání španělské vlády s teroristy z ETA se sešli 18.února v Bilbau, aby upozornili na svůj názor.
Odpůrci větší autonomie Katalánska a vyjednávání španělské vlády s teroristy z ETA se sešli 18.února v Bilbau, aby upozornili na svůj názor. | Foto: Aktuálně.cz

Socialistická vláda Josého Luise Zapatera se o zahájení mírových jednání s baskickou separatistickou organizací ETA snaží již od svého volebního vítězství v roce 2004.

Narozdíl od lidovců se současná vláda snaží ukončit desítky let trvající násilnosti a dospět k mírovému řešení krize.

Infobox

ETA  - baskicky Euskadi ta Askatasuna, česky Baskicko a jeho svoboda

  • založena v roce 1959
  • hlavním cílem byl boj proti diktatuře generála Franka, který se postupem času změnil v nezávislost Baskicka
  • bombové útoky směřují především proti politikům. V roce 1995 se pokusili zavraždit krále Juana Carlose, neúspěšný byl také pokus o bombový atentát na José Maríu Aznara během jeho předsednictví v opoziční Lidové straně
  • politické křídlo separatistů tvoří strana Batasuna, která byla v roce 2002 zakázána a část politiků skončila ve vězení za podporu terorismu

Socialisté jednání podporují 

Premiér José Zapatero proto již loni v květnu požádal španělský parlament, aby odsouhlasil možnost mírových jednání. Parlament je povolil pod podmínkou, že ETA složí zbraně.

A právě kolem zbraní a baskických vězňů by se měla nadcházející jednání točit. Stranou tak opět zůstává pro Španělsko nemyslitelná baskická nezávislost.

S návrhem vládních socialistů totiž ostře nesouhlasí opoziční Lidová strana a velká část španělských občanů. Předseda lidovců Mariano Rajoy obvinil již loni kabinet, že svým postojem a snahou jednat zrazuje zhruba osm set lidí, kteří během více než čtyřiceti let zahynuli při útocích baskických separatistů.

Dnes dají svůj nesouhlas najevo také španělští občané. V hlavním městě Madridu by se mělo sejít několik tisíc lidí na demonstraci proti vládnímu rozhodnutí jednat.

Příměří se blíží, tvrdí deníky

Většina španělských deníků předpokládá, že mírová jednání začnou již během března. Podle madridského deníku El País jsou baskické politické strany připraveny představit vlastní mírový manifest a přistoupit na příměří. Přesný termín je spíše spekulací, ale snad by mělo jít o 8. března.

Demonstrace ve španělském Bilbau měla upozornit na probíhající proces s 56 baskickými nacionalisty, kteří čelí obvinění z napomáhání teroristům z ETA.
Demonstrace ve španělském Bilbau měla upozornit na probíhající proces s 56 baskickými nacionalisty, kteří čelí obvinění z napomáhání teroristům z ETA. | Foto: Reuters

Jeho tvrzení potvrdila i barcelonská La Vanguardia: "Konec separatistů z ETA je neodvratitelný a k příměří dojde velmi brzy."

Optimismem srší také socialistický premiér: "Myslím, že se nacházíme v okamžiku, kdy jednání o konci násilností může začít. Bude to záviset na řadě faktorů a cesta k cíli může trvat dlouho, přesto se domnívám, že vůle k mírovým jednáním je větší než kdy předtím."

Vychází prý z informací tajných bezpečnostních složek a skutečnosti, že v uplynulých dvou letech jsou útoky separatistů spíše sporadické a nedošlo během nich k žádným ztrátám na životech.

Vůdce zakázané baskické strany Batasuna Arnaldo Otegi (vlevo) a Joseba Egibar z Baskické národní strany během demonstrace v Bilbau.
Vůdce zakázané baskické strany Batasuna Arnaldo Otegi (vlevo) a Joseba Egibar z Baskické národní strany během demonstrace v Bilbau. | Foto: Reuters

Útoky však pokračují

Bombové útoky však neustále pokračují. Během posledního týdne zaznamenalo Baskicko minimálně čtyři bombové útoky. Naposledy se tak stalo ve čtvrtek, kdy vybuchla bomba před jednou z továren na výrobu konzerv na severu Baskicka.

První příměří vyhlásili separatisté z ETA v září 1998. Po čtrnácti měsících však od svého rozhodnutí odstoupili a v lednu 2000 své útoky obnovili.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy