S odvoláním na zdroje z ruské vlády to oznámila agentura TASS.
Zprávu potvrdil ruský prezident Vladimir Putin. "Jeho smrt je spravedlivou odplatou za Beslan a další masakry," řekl ruský prezident.
Podle ruské Federální bezpečnostní služby (FSB) Basajev a jeho lidé plánovali útoky na území Ruska během nadcházejícího summitu přestavitelů osmi nejvyspělejších zemí světa G-8. Ten začne v pátek v Moskvě.
"Basajev byl dopaden a zabit v Ingušsku," řekl šéf FSB Nikolaj Patrušev.
Infobox
PŘEČTĚTE SI:
- Rusové v Čečně mučili vězně
- Čečna: "Gangster" potvrzen premiérem
Čí byl kamion s výbušninami?
Z dosavadních informací není jasné, jak se Rusům podařilo nejhledanějšího Čečence zabít. Jisté je, že u ingušské obce Ekaževo explodoval nákladní automobil Kamaz.
List Vedomosti uveřejnil informace, že ruská tajná služba prodala Basajevovi automobil plný výbušnin, kterým měl vyhodit do povětří ingušské ministerstvo vnitra v Nazrani. V kamionu však bylo ukryto dálkové odpalovací zařízení. Když agenti viděli, že se Basajev pohybuje v blízkosti kamionu, vyhodili jej do povětří.
Objevují se však také spekulace, že mohlo jít o letecký úder, jehož následky poblíž stojící kamion s výbušninami ještě zvýraznil. To je také důvod, proč nelze ukázat jeho tělo.
Agentura Interfax zase napsala, že Rusové odpálili nastraženou nálož v nákladním automobilu ve chvíli, kdy kolem něj projížděla kolona vozů s Basajevem, není však jasné, zda Basajev o kamionu věděl.
Přepadení nemocnice i divadla
Basajev stál od poloviny 90. let v čele čečenského ozbrojeného odporu proti Moskvě. Podílel se kromě jiného na přepadení nemocnice v Buďonnovsku i na útoku na moskevské divadlo Dubrovka v roce 2002.
Odpovědnost za útok na základní školu v Beslanu v září 2004 Basajev nejprve odmítal. Později se jeho skupina k akci přihlásila s tím, že za smrt 331 lidí, z toho mnoha dětí, nese vinu ruská strana.
Rusové o něm hovořili jako o "svém" bin Ládinovi.
Do Čečenska Basajev, který kdysi pracoval jako opravář televizorů a počítačů, přivedl několik zahraničních islámských radikálů s cílem vyhnat ruskou armádu.
Basajev byl raněn při ruském ostřelování Grozného v roce 1999 a podle některých zpráv přišel o obě nohy. Na začátku války při ruském bombardování obce Věděno zahynula jeho manželka a děti.
Sen: islámský stát
Jedenačtyřicetiletý bývalý příslušník sovětské armády představoval v Čečensku radikální islamistický proud, který chtěl - po dosažení nezávislosti - vytvořit z republiky islámský stát. Kvůli tomu se dostal do sporu s umírněným křídlem čečenských separatistů.
V roce 1997 kandidoval po stažení ruských vojsk na prezidenta Čečenska, ale prohrál s Aslanem Maschadovem.
Ruská vláda už v roce 1999 vypsala odměnu ve výši jednoho milionu dolarů pro toho, kdo pomůže k Basajeva dopadnout či zabít. Později se odměna zvýšila až na deset miliónů.
Basajev je dalším v řadě čečenských vůdců, které se podařilo ruským silám usmrtit. V roce 1994 zahynul při raketovém útoku první čečenský prezident Džochar Dudajev, loni ruské komando zastřelilo v úkrytu jeho nástupce Aslana Maschadova.
Odpůrci Moskvy jsou už dlouho v defenzívě
Smrt Basajeva je tak dalším oslabením protiruských ozbrojenců, i když jeho skupina v posledních měsících nebyla příliš aktivní, nedařilo se jí dělat problémy ruské armádě a musela se stáhnout mimi Čečensko.
V Čečensku nyní vládne promoskevská vláda, separatisté byli vytlačeni z metropole Groznyj před šesti lety.