Barroso bude znovu kandidovat. Vyzval ho k tomu Fischer

Lucie Kalivodová, luk
9. 6. 2009 18:18
Portugalský expremiér má i po pěti letech v čele Evropské komise o funkci zájem
José Manuel Barroso a český premiér Jan Fischer po schůzce v Bruselu
José Manuel Barroso a český premiér Jan Fischer po schůzce v Bruselu | Foto: Reuters

Brusel - Bývalý portugalský premiér José Manuel Barroso bude znovu kandidovat na post šéfa Evropské komise i v dalším pětiletém období. Vyzval ho k tomu český premiér Jan Fischer z pozice představitele předsednické země Evropské unie.

Barroso byl tímto gestem potěšen a po setkání s českým premiérem svou kandidaturu potvrdil. "Jsem poctěn, že se mě dnes předseda Evropské rady (Fischer) zeptal, zda mě může navrhnout na druhé funkční období," řekl po setkání Barroso, který v čele eurokomisařů stojí od podzimu 2004. "Souhlasil jsem s touto žádostí," dodal.

Premiér Fischer povede příští týden summit, na němž se bude o nominaci na tuto vysokou unijní funkci rozhodovat. Fischer teď zahájí konzultace s členskými státy, zda Barrosa podpoří. V nejbližších dnech zamíří do Stockholmu, Paříže a Londýna.

Po bruselském setkání zamířil premiér Fischer do Berlína, kde o Barrosově zájmu kandidovat hovořil s kancléřkou Merkelovou, která Barrosa jednoznačně podporuje.

José Manuel Barroso a Angela Merkelová
José Manuel Barroso a Angela Merkelová | Foto: Reuters

"Podporu z mé strany má v každém případě. Teď počkáme na diskusi s členskými státy EU," řekla po schůzce kancléřka. Podle jejích slov je řada lídrů evropských zemí pro Barrosa.

Cesta k druhému mandátu se Barrosovi otevřela po volbách do Evropského parlamentu, v nichž před pár dny jasně zvítězily strany pravého středu. Právě ty mu ještě před hlasováním vyjádřily podporu, stejně jako česká vláda.

Předsedu výkonného orgánu EU nominuje vrcholná schůzka členských států a následně ho schvaluje Evropský parlament. Když byl vybírán předseda komise před pěti lety, tak se to na červnovém summitu nepodařilo.

Musela být svolána mimořádná vrcholná schůzka na počátek července. Na ní byl nakonec Barroso státy nominován a následně ho schválil i parlament.

José Manuel Barroso po volbách do EP
José Manuel Barroso po volbách do EP | Foto: Reuters

Barroso má ale i své odpůrce, jak o tom svědčí dnešní slova předsedy frakce zelených v Evropském parlamentu Daniela Cohn-Bendita. Ten označil Barrosa za chameleona, který jde každému na ruku. Levicový Cohn-Bendit, který o víkendu ve volbách obhájil svůj mandát europoslance, uvedl, že stejně ohodnotil Barrosa již dříve někdejší státní tajemník pro evropské záležitosti ve francouzské pravicové vládě Jean-Pierre Jouyet.

Podle europoslance, který také patří k ostrým kritikům prezidenta Václava Klause kvůli jeho odlišnému názoru na globální oteplování, svědčí o Barrosových náhlých změnách postojů například jeho jednání kolem regulace trhů a ochrany klimatu.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Běloruské úřady zakročily proti kanálu Nexta, který informuje o protestech. Zařadily je na seznam extremistů

Běloruský soud rozhodl o zařazení informačního kanálu NEXTA-Live na sociální síti Telegram i jeho loga na seznam extremistických materiálů, informuje dnes agentura Belta s odvoláním na nejvyšší soud. Kanál, který na platformě Telegram podle agentury AFP sledují dva miliony lidí, vešel v poslední době do podvědomí především jako jeden z hlavních zdrojů informací o protirežimních protestech, které v Bělorusku vypukly po srpnových prezidentských volbách.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Rusko je připraveno zmrazit počet jaderných hlavic, USA to vítají

Rusko je připraveno na rok zmrazit počet svých jaderných hlavic, pokud Spojené státy učiní totéž. Uvedlo to v úterý ruské ministerstvo zahraničí. Mělo by jít o součást ročního prodloužení stávající vzájemné odzbrojovací dohody, jejíž platnost vyprší v únoru. Washington ruské vyjádření přivítal a hlásí ochotu okamžitě začít jednat o dokončení úmluvy.

Šéf Kremlu Vladimir Putin minulý týden navrhl Washingtonu alespoň o rok bez jakýchkoli podmínek platnou dohodu prodloužit. USA však takový návrh bez závazku zmrazit počet jaderných hlavic označily za nepřijatelný.

Úterní prohlášení ruského ministerstva zahraničí ohlašující změnu stanoviska podle světových tiskových agentur znovu posiluje šance na to, že platnost posledního rusko-amerického paktu o kontrole strategických jaderných zbraní příští rok neskončí. Krok naznačuje, že propast mezi pozicemi dvou stran se zmenšila, píše agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy