Barroso bude znovu kandidovat. Vyzval ho k tomu Fischer

Lucie Kalivodová, luk
9. 6. 2009 18:18
Portugalský expremiér má i po pěti letech v čele Evropské komise o funkci zájem
José Manuel Barroso a český premiér Jan Fischer po schůzce v Bruselu
José Manuel Barroso a český premiér Jan Fischer po schůzce v Bruselu | Foto: Reuters

Brusel - Bývalý portugalský premiér José Manuel Barroso bude znovu kandidovat na post šéfa Evropské komise i v dalším pětiletém období. Vyzval ho k tomu český premiér Jan Fischer z pozice představitele předsednické země Evropské unie.

Barroso byl tímto gestem potěšen a po setkání s českým premiérem svou kandidaturu potvrdil. "Jsem poctěn, že se mě dnes předseda Evropské rady (Fischer) zeptal, zda mě může navrhnout na druhé funkční období," řekl po setkání Barroso, který v čele eurokomisařů stojí od podzimu 2004. "Souhlasil jsem s touto žádostí," dodal.

Premiér Fischer povede příští týden summit, na němž se bude o nominaci na tuto vysokou unijní funkci rozhodovat. Fischer teď zahájí konzultace s členskými státy, zda Barrosa podpoří. V nejbližších dnech zamíří do Stockholmu, Paříže a Londýna.

Po bruselském setkání zamířil premiér Fischer do Berlína, kde o Barrosově zájmu kandidovat hovořil s kancléřkou Merkelovou, která Barrosa jednoznačně podporuje.

José Manuel Barroso a Angela Merkelová
José Manuel Barroso a Angela Merkelová | Foto: Reuters

"Podporu z mé strany má v každém případě. Teď počkáme na diskusi s členskými státy EU," řekla po schůzce kancléřka. Podle jejích slov je řada lídrů evropských zemí pro Barrosa.

Cesta k druhému mandátu se Barrosovi otevřela po volbách do Evropského parlamentu, v nichž před pár dny jasně zvítězily strany pravého středu. Právě ty mu ještě před hlasováním vyjádřily podporu, stejně jako česká vláda.

Předsedu výkonného orgánu EU nominuje vrcholná schůzka členských států a následně ho schvaluje Evropský parlament. Když byl vybírán předseda komise před pěti lety, tak se to na červnovém summitu nepodařilo.

Musela být svolána mimořádná vrcholná schůzka na počátek července. Na ní byl nakonec Barroso státy nominován a následně ho schválil i parlament.

José Manuel Barroso po volbách do EP
José Manuel Barroso po volbách do EP | Foto: Reuters

Barroso má ale i své odpůrce, jak o tom svědčí dnešní slova předsedy frakce zelených v Evropském parlamentu Daniela Cohn-Bendita. Ten označil Barrosa za chameleona, který jde každému na ruku. Levicový Cohn-Bendit, který o víkendu ve volbách obhájil svůj mandát europoslance, uvedl, že stejně ohodnotil Barrosa již dříve někdejší státní tajemník pro evropské záležitosti ve francouzské pravicové vládě Jean-Pierre Jouyet.

Podle europoslance, který také patří k ostrým kritikům prezidenta Václava Klause kvůli jeho odlišnému názoru na globální oteplování, svědčí o Barrosových náhlých změnách postojů například jeho jednání kolem regulace trhů a ochrany klimatu.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Nováček Granada dál stíhá ve španělské lize vedoucí Real

Nováček španělské fotbalové ligy Granada porazila Pamplonu 1:0 a v tabulce je druhá o bod za Realem Madrid. "Bílý balet" ji v minulém kole v souboji o první místo zdolal 4:2. Na čtyřbodový rozdíl může Granadě znovu odskočit v sobotním utkání na Mallorce.

O vítězství Granady nad Pamplonou rozhodl v 38. minutě hlavičkou po standardní situaci portugalský obránce Domingos Duarte, který skóroval i před dvěma týdny proti Realu.

Další zprávy