Libertas vyhořel, šance Lisabonu v Irsku i EU rostou

Martin Novák Martin Novák
9. 6. 2009 11:01
Euroskeptický aktivista Declan Ganley uvedl, že ukončí kampaň proti Lisabonské smlouvě
Declan Ganley.
Declan Ganley. | Foto: libertas.org

Dublin - Euroskeptické hnutí Libertas chtělo v letošních evropských volbách učinit možná poslední pokus o odvrácení Lisabonské smlouvy.

Nepodařilo se. Hnutí zaznamenalo jen drobné úspěchy ve Francii či Finsku, propadlo v Itálii, České republice i Polsku, přestože tam jej podpořil bývalý prezident Lech Walesa.

Samotný zakladatel a iniciátor Libertasu, irský podnikatel Declan Ganley, se dočkal velkého zklamání. Nepodařilo se mu dostat do Evropského parlamentu.

V jeho volebním okrsku dali Irové přednost jiným kandidátům. Do europarlamentu se dostali tři, přičemž Ganley skončil na čtvrtém, tedy prvním "nepostupovém místě."

Irsko má celkem 12 europoslanců, z Libertasu ale nebude ve Štrasburku ani jeden. Podle listu Irish Times Ganley také oznámil, že ukončí kampaň proti přijetí Lisabonské smlouvy v opakovaném referendu.

Vladimír Železný tentokrát neuspěl.
Vladimír Železný tentokrát neuspěl. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Irové loni Lisabon v referendu odmítli, přičemž nákladnou kampaň proti smlouvě financoval právě Ganley. Další hlasování se uskuteční na podzim, podle průzkumů je tentokrát většina Irů Lisabonu nakloněna.

Český prezident Václav Klaus zatím Lisabonskou smlouvu neratifikoval a naznačil, že čeká právě na výsledek dalšího irského referenda.

Výsledky Libertasu jsou zklamáním pro jeho protagonisty po celé Evropě. Jeden z lídrů české kandidátky Vladimír Železný ještě nedávno tvrdil, že hnutí může v eurovolbách dostat až 22 procent hlasů. Realita je ale jiná: získala jen 0.94 procent.

Ganley přitom v květnu během návštěvy Prahy předpovídal, že Libertas získá v europarlamentu až sto křesel.


 

Právě se děje

Aktualizováno před 11 minutami

Vláda schválí přesun 5 miliard korun z rezervy armádě, potvrdil Babiš. Dalších 5 miliard po analýze asi v únoru

Vláda na svém středečním mimořádném jednání schválila přesun pěti miliard korun z vládní rozpočtové rezervy ve prospěch rozpočtu ministerstva obrany. České televizi to při večerním jednání kabinetu řekl premiér Andrej Babiš (ANO), později informaci potvrdil i ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Peníze armádě poslanci odebrali při prosincovém schvalování státního rozpočtu, aby vyhověli požadavku komunistů a získali potřebné hlasy pro jeho schválení. Slibovaný termín k vrácení částky se poté několikrát posunoval. "Večer vláda schválí přesun z vládní rozpočtové rezervy do rozpočtu armády ve výši pěti miliard, zbytkových pět se vyjasní po analýze nároků jednotlivých resortů včetně obrany. Předpokládám, že to bude příští měsíc," řekl Babiš České televizi.Vláda původně slíbila, že deset miliard vrátí armádě na své první lednové schůzi, později Babiš hovořil o termínu do konce ledna. Ministr Metnar věří i nadále tomu, že vláda v únoru projedná vrácení zbývajících peněz. 

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

Policisté večírek v Teplicích možná ignorovali záměrně, Švejdar to nechá prošetřit

Policejní prezident Jan Švejdar nechá pošetřit skutečnost, proč tepličtí policisté nezasáhli proti nelegální oslavě v Teplicích, upozornil na to Deník N.

"Objevily se i takové informace, že si policie teplického hotelu záměrně nevšímala. I toto jsem nechal prošetřit a budu ptát se i vedení Ústeckého krajského ředitelství. Toto nařčení musí být vysvětleno," napsal Deníku N Švejdar. Podle informací serveru už začaly probíhat výslechy ve vedení ústecké policie.

Kvůli své účasti na večírku již byl policejním prezidentem odvolán krajský šéf liberecké policie Vladislav Husák, poslanecký mandát složil také další z účastníků poslanec Milan Hnilička. V teplickém hotelu slavil narozeniny expolitik a podnikatel Marek Benda. Mezi hosty se objevil také bývalý premiér Jiří Paroubek.

Zdroj: Domácí
Další zprávy