Libertas vyhořel, šance Lisabonu v Irsku i EU rostou

Martin Novák Martin Novák
9. 6. 2009 11:01
Euroskeptický aktivista Declan Ganley uvedl, že ukončí kampaň proti Lisabonské smlouvě
Declan Ganley.
Declan Ganley. | Foto: libertas.org

Dublin - Euroskeptické hnutí Libertas chtělo v letošních evropských volbách učinit možná poslední pokus o odvrácení Lisabonské smlouvy.

Nepodařilo se. Hnutí zaznamenalo jen drobné úspěchy ve Francii či Finsku, propadlo v Itálii, České republice i Polsku, přestože tam jej podpořil bývalý prezident Lech Walesa.

Samotný zakladatel a iniciátor Libertasu, irský podnikatel Declan Ganley, se dočkal velkého zklamání. Nepodařilo se mu dostat do Evropského parlamentu.

V jeho volebním okrsku dali Irové přednost jiným kandidátům. Do europarlamentu se dostali tři, přičemž Ganley skončil na čtvrtém, tedy prvním "nepostupovém místě."

Irsko má celkem 12 europoslanců, z Libertasu ale nebude ve Štrasburku ani jeden. Podle listu Irish Times Ganley také oznámil, že ukončí kampaň proti přijetí Lisabonské smlouvy v opakovaném referendu.

Vladimír Železný tentokrát neuspěl.
Vladimír Železný tentokrát neuspěl. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Irové loni Lisabon v referendu odmítli, přičemž nákladnou kampaň proti smlouvě financoval právě Ganley. Další hlasování se uskuteční na podzim, podle průzkumů je tentokrát většina Irů Lisabonu nakloněna.

Český prezident Václav Klaus zatím Lisabonskou smlouvu neratifikoval a naznačil, že čeká právě na výsledek dalšího irského referenda.

Výsledky Libertasu jsou zklamáním pro jeho protagonisty po celé Evropě. Jeden z lídrů české kandidátky Vladimír Železný ještě nedávno tvrdil, že hnutí může v eurovolbách dostat až 22 procent hlasů. Realita je ale jiná: získala jen 0.94 procent.

Ganley přitom v květnu během návštěvy Prahy předpovídal, že Libertas získá v europarlamentu až sto křesel.


 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy