Libertas vyhořel, šance Lisabonu v Irsku i EU rostou

Martin Novák Martin Novák
9. 6. 2009 11:01
Euroskeptický aktivista Declan Ganley uvedl, že ukončí kampaň proti Lisabonské smlouvě
Declan Ganley.
Declan Ganley. | Foto: libertas.org

Dublin - Euroskeptické hnutí Libertas chtělo v letošních evropských volbách učinit možná poslední pokus o odvrácení Lisabonské smlouvy.

Nepodařilo se. Hnutí zaznamenalo jen drobné úspěchy ve Francii či Finsku, propadlo v Itálii, České republice i Polsku, přestože tam jej podpořil bývalý prezident Lech Walesa.

Samotný zakladatel a iniciátor Libertasu, irský podnikatel Declan Ganley, se dočkal velkého zklamání. Nepodařilo se mu dostat do Evropského parlamentu.

V jeho volebním okrsku dali Irové přednost jiným kandidátům. Do europarlamentu se dostali tři, přičemž Ganley skončil na čtvrtém, tedy prvním "nepostupovém místě."

Irsko má celkem 12 europoslanců, z Libertasu ale nebude ve Štrasburku ani jeden. Podle listu Irish Times Ganley také oznámil, že ukončí kampaň proti přijetí Lisabonské smlouvy v opakovaném referendu.

Vladimír Železný tentokrát neuspěl.
Vladimír Železný tentokrát neuspěl. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Irové loni Lisabon v referendu odmítli, přičemž nákladnou kampaň proti smlouvě financoval právě Ganley. Další hlasování se uskuteční na podzim, podle průzkumů je tentokrát většina Irů Lisabonu nakloněna.

Český prezident Václav Klaus zatím Lisabonskou smlouvu neratifikoval a naznačil, že čeká právě na výsledek dalšího irského referenda.

Výsledky Libertasu jsou zklamáním pro jeho protagonisty po celé Evropě. Jeden z lídrů české kandidátky Vladimír Železný ještě nedávno tvrdil, že hnutí může v eurovolbách dostat až 22 procent hlasů. Realita je ale jiná: získala jen 0.94 procent.

Ganley přitom v květnu během návštěvy Prahy předpovídal, že Libertas získá v europarlamentu až sto křesel.


 

Právě se děje

před 24 minutami

Soud nevyloučil pro podjatost soudce v Rathově kauze

Vrchní soud v Praze nevyloučil pro podjatost soudce v druhé větvi korupční kauzy bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha, jak o to žádala společnost Metrostav. Případ ponechal trestnímu senátu, jehož členy jsou Luboš Vrba, Alexander Károlyi a Viktor Mach. Uvedl to server Lidovky.cz. Stavební společnost podle něj podala proti rozhodnutí stížnost.

Metrostav již v únoru neuspěl s návrhem na přeložení odvolacího řízení kvůli dění kolem bývalého soudce pražského vrchního soudu Zdeňka Sováka viněného z úplatkářství z pražského vrchního soudu do Olomouce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy