Barmu čeká sčítání lidu, zemi obchází strach z krveprolití

Marek Hudema, HN
29. 3. 2014 13:30
Etnické menšiny, které tvoří 40 % obyvatel, se bojí zneužití sčítání vládou. Většinoví buddhisté zase toho, že se ukáže, že menšiny mají větší sílu, než se čekalo.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

Rangún - Myanmar, jak zní oficiální název Barmy, sčítání lidu nutně potřebuje.

Země totiž už celá desetiletí neví, kolik lidí v ní vlastně žije a kde.

Jenže otázky zjišťující národnost a náboženství mohou vést ke krvavým nepokojům.

"Nikdo lidem pořádně nevysvětlil, o co jde, a tak se teď bojí," řekl Hospodářským novinám Kyaw Zwa Moe, editor vlivného barmského časopisu The Irrawady.

V barmském svazovém státě Arakan se menšinoví muslimští Rohingkové obávají, že budou mít své náboženství uvedeno v osobních dokladech a čeká je pronásledování buddhistickou většinou.

Sčítání lidu vyvolalo první bouře ještě před začátkem. Žena oplakává svého mrtvého příbuzného.
Sčítání lidu vyvolalo první bouře ještě před začátkem. Žena oplakává svého mrtvého příbuzného. | Foto: Reuters

Při pogromech na muslimy přitom za poslední tři roky zahynuly více než dvě stovky lidí a 140 000 jich muselo opustit své domovy.

Většinoví buddhističtí Rachinové se pro změnu v Arakanu obávají toho, že sčítání ukáže, že muslimů je více, než se čekalo, a zmizí tak buddhistický charakter této části země.

Část z nich navíc považuje Rohingy za přivandrovalce z Bangladéše, kteří by neměli mít nárok na barmské občanství. A to navzdory faktu, že předci Rohingů se do Barmy přistěhovali třeba ještě za dob anglické koloniální nadvlády v 19. a na začátku 20. století nebo dříve.

OSN v nemilosti

Rachinové proto chtějí sčítání, které začíná už tuto neděli, bojkotovat. Ve středu a ve čtvrtek dokonce zaútočili na úřadovnu Spojených národů a dalších organizací, které cenzus podporují.

Pracovníci západních neziskových organizací čekají na svůj let. I proti nim se zvedla vlna nevole. Právě Západ totiž platí notnou část nákladů na sčítání lidu.
Pracovníci západních neziskových organizací čekají na svůj let. I proti nim se zvedla vlna nevole. Právě Západ totiž platí notnou část nákladů na sčítání lidu. | Foto: Reuters

Právě OSN a Západ totiž sčítaní, které bude stát odhadem asi 75 milionů dolarů (tedy odhadem 1,5 miliardy korun), z 80 procent financuje.

"Největší problém je Arakan, ale není to jediná potíž," poznamenává Kyaw Zwa Moe. Na sčítacích formulářích je nesprávně uvedena příslušnost jednotlivých etnických skupin a kmenů k různým národnostem. "Vyvolává to zmatek."

Někteří lidé si pak myslí, že jde o úmysl, podle něhož chce vláda upřít některým menšinám právo na existenci. Nebo uměle zmenšit jejich počet a zvýšit počet etnických Barmánců.

Kolik je vlastně Barmánců?

V zemi žije více než sto různých národností a odhaduje se, že tvoří 40 procent obyvatel.

Sčítání lidu má sloužit hlavě ke zjištění, kolik je vlastně občanů Barmy. To je důležité pro volby plánované na příští rok, ale také pro to, aby vláda věděla, kde má především stavět školy a silnice.

Současné odhady uvádějí, že v Barmě žije asi 60 milionů lidí. "Může to být ale i o deset milionů více," uzavírá Kyaw Zwa Moe.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Stát chystá dražbu Paláce Broadway v Praze za miliardu

Stát chystá dražbu Paláce Broadway v Praze nejméně za miliardu korun. Oznámil to v úterý v tiskové zprávě Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Podle generální ředitelky ÚZSVM Kateřiny Arajmu se jedná o dražbu s nejvyšší minimální cenou za dobu existence úřadu. Na svém webu již úřad zveřejnil výběrové řízení. Elektronická aukce začne 14. září a skončí 16. září. Dům ze 30. let 20. století patří k největším funkcionalistickým novostavbám v historickém jádru Prahy.

ÚZSVM převzal komplex Paláce Broadway do svého majetku v roce 2016 od tehdejší státní Správy železniční a dopravní cesty (nyní Správa železnic). Podle zákona úřad nejprve palác nabídl jiným státním institucím, žádná z nich ale o něj podle ÚZSVM neprojevila zájem.

Zdroj: ČTK
před 8 minutami

Obrat českých herních studií loni stoupl o 17 procent na 5,3 miliardy Kč

Obrat tuzemských firem zabývajících se vývojem počítačových her loni vzrostl o 17 procent na 5,32 miliardy korun. Letos by měl stoupnout o další desetinu na 5,8 miliardy. Uvedli to zástupci Asociace českých herních vývojářů na dnešní tiskové konferenci.

V Česku působí celkem 118 herních studií, z toho sedm vzniklo v minulém roce. Zaměstnávají dohromady 2074 pracovníků, což je meziroční nárůst o 18,5 procenta. Loni tak v oboru vzniklo 330 nových pracovních pozic. Okolo 73 procent studií zaměstnává do deseti lidí. Velká studia nad 50 zaměstnanců tvoří sedm procent z celkového počtu.

V roce 2020 čeští vývojáři vydali dohromady 58 her, z toho 16 bylo uvedeno ne zcela dokončených, ve stádiu tzv. early acces.

Na 44 procent studií neměla pandemie koronaviru žádný nebo neutrální vliv, 18 procent firem uvádí spíše pozitivní dopad a 38 procent uvedlo, že převládá spíš negativní vliv.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Zásah úřadů v Číně od pátku smazal téměř 300 miliard dolarů z hodnoty kryptoměn

Další zásah čínských úřadů proti kryptoměnám od pátku smazal téměř 300 miliard dolarů (6,4 bilionu Kč) z hodnoty všech obchodovaných digitálních měn. Napsal to dnes server CNBC. Například nejznámější kryptoměna bitcoin se ještě ve čtvrtek prodávala zhruba za 39 300 dolarů, do pondělí ale spadla až na 32 000 USD.

Čína v posledních dnech stupňuje tlak proti kryptoměnám a v pátek úřady v jihozápadní provincii S'-čchuan podle médií takzvaným těžařům kryptoměn nařídily, aby se svou činností přestali. Právě tato provincie patří k největším centrům těžby bitcoinů v Číně a mnoho těžařů do neděle skutečně činnost zastavilo, napsal deník Global Times, který má podporu vládní čínské komunistické strany.

Krok úřadů v S'-čchuanu přichází po dřívějším zásahu na jiných místech Číny, kde se hodně těží bitcoiny, včetně autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko. Vláda v Pekingu v květnu vyzvala k zastavení těžby kryptoměn, a dala tak jasně najevo, že pokyny přicházejí shora, tedy že nejde o aktivitu jednotlivých provincií.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Stav veřejných financí se podle rozpočtové rady za uplynulý rok zhoršil

České veřejné finance jsou při nynějším nastavení rozpočtové politiky a výdajů nadále dlouhodobě neudržitelné. Situace se navíc za poslední rok výrazně zhoršila nejen vlivem pandemie, ale i kvůli krokům vlády, jako byl například pokles zdanění. V každoroční Zprávě o dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí to v úterý uvedla Národní rozpočtová rada.

Vývoj by mohl zlepšit ve střednědobém horizontu důvěryhodný ozdravný plán veřejných financí, který by podle rady měl zahrnovat především revizi daňového systému, racionalizaci výdajů nebo zefektivnění veřejné správy. Rada zároveň upozornila, že největším problémem pro vývoj veřejných financí do budoucna je stárnutí populace, což bude vyžadovat zejména úpravu důchodového systému.

Takzvaná dluhová brzda se může podle dnešní zprávy prolomit již v roce 2024, tedy o 19 let dříve, než uváděla projekce z loňského roku. Při překonání zákonem stanovené dluhové brzdy musí vláda předložit návrh vyrovnaného nebo přebytkového státního rozpočtu a fondů. Podíl dluhu sektoru veřejných institucí na HDP by na konci 50letého horizontu projekce mohl dosáhnout až 334 procent HDP, zatímco před rokem projekce počítala s 202 procenty HDP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy