Do Barmy se po půl století vrací svobodný tisk

ČTK ČTK
1. 4. 2013 8:00
Úřady povolily 16 soukromých deníků, ale včasné vytištění se podařilo jen čtyřem
Hlavní opoziční strana, již vede Aun Schan Su Ťij, začne vydávat svůj deník koncem měsíce.
Hlavní opoziční strana, již vede Aun Schan Su Ťij, začne vydávat svůj deník koncem měsíce. | Foto: Reuters

Rangún - V Barmě se dnes poprvé po téměř půl století začaly opět prodávat soukromé deníky. Dokazuje to podle komentářů, že v zemi v oblasti médií končí státní monopol a pokračuje liberalizace. Podle zpravodajské stanice BBC úřady povolily vydávat od dneška 16 soukromých deníků, ale včasné vytištění se podařilo jen čtyřem.

Státem kontrolovaným médiím začaly konkurovat deníky The Voice Daily, The Golden Fresh Land Daily, The Union Daily a The Standard Time Daily. Hlavní opoziční barmská strana Národní liga pro demokracii (NLD), v jejímž čele stojí držitelka Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij, začne podle BBC vydávat svůj deník koncem měsíce.

Předchozí soukromé deníky v bývalé britské kolonii zakázala vojenská vláda v roce 1964. Novináři byly poté často terčem sledování, odposlouchávání i mučení a žalářování. Situace se začala zlepšovat až v posledních letech.

V roce 2011 začaly pod mezinárodním tlakem v Barmě reformy. Do úřadu po téměř pěti desetiletích vojenské vlády nastoupil formálně civilní prezident Thein Sein. Nechal propustit stovky politických vězňů, uvolnil přísnou kontrolu tisku a umožnil veřejná protestní shromáždění v rámci demokratického přerodu, který okolní svět značně překvapil. Mnozí v Barmě nicméně stále zůstávají skeptičtí ohledně skutečné hloubky přeměn.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Výsledek primárek ve Wisconsinu úřady oznámí až příští týden

V americkém státě Wisconsin se i přes pandemii nemoci covid-19 konaly prezidentské primárky, ve kterých se v případě demokratů utkali o stranickou prezidentskou nominaci někdejší viceprezident Joe Biden a senátor Bernie Sanders.

Výsledky budou podle rozhlasové stanice NPR zveřejněny až 13. dubna jak dříve určil jeden ze soudů, který spor o konání voleb během krizové doby nynější pandemie rozhodoval.

Ve Wisconsinu tamní ministerstvo zdravotnictví podle úterní bilance eviduje 2578 nakažených, z nichž 92 nemoci podlehlo. U 745 lidí si jejich stav vyžádal hospitalizaci.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Boeing připravuje nové softwarové opravy pro 737 MAX

Americká společnost Boeing oznámila, že připraví dvě nové aktualizace pro počítač letové kontroly v letadlech 737 MAX, která jsou po dvou tragických nehodách v Indonésii a v Etiopii prozatím vyřazeny z provozu.

V noci na středu o tom informovala agentura Reuters. Boeing se snaží získat u amerického Federálního úřadu pro letectví (FAA) souhlas s obnovením provozu těchto strojů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy