Barmská policie prohledala dům Su Ťij. Tvrdí, že našla nelegální vysílačky

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 2. 2021 14:03
Barmská policie oznámila, že prohledala dům někdejší barmské vůdkyně a nositelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij a našla v něm nelegálně dovezené vysílačky. Političku obvinila z porušení dovozního zákona. Ve vazbě by měla zůstat do 15. února, dodala policie. Su Ťij je držena v metropoli Neipyijtu v domácím vězení od pondělí, kdy barmská armáda provedla vojenský převrat.
Su Ťij v parlamentu - ilustrační foto.
Su Ťij v parlamentu - ilustrační foto. | Foto: Reuters

Bývalý prezident Win Myin byl obviněn z porušení zákona týkajícího se zvládání katastrof v souvislosti s koronavirovou krizí. Barmě se až do září dařilo díky uzavřeným hranicím a dalším opatřením epidemii úspěšně čelit, poté se ale začal počet případů nákazy v zemi zvyšovat až na současných více než 140 600 a 3100 úmrtí, napsala agentura AP.

Lidskoprávní organizace obvinění označily za nepodložená. "Tato obvinění jsou směšná. Jedná se o absurdní kroky junty ve snaze legitimizovat nezákonné převzetí moci," řekl Charles Santiago, který má ve Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN) na starosti lidská práva.

Nové vojenské vedení v Barmě se údajně chystá obvinit Su Ťij z velezrady, za niž může být v zemi udělen trest smrti nebo až 20 let vězení. Napsala to ve středu agentura DPA, podle níž tuto zprávu zveřejnila na sociálních sítích řada pozorovatelů.

Čínské ministerstvo zahraničí odmítlo obvinění, že Čína puč v sousední Barmě tiše podporovala. "Tyto teorie nejsou pravdivé. Jako přátelská sousední země si přejeme, aby všechny strany v Barmě vyřešily své neshody a zachovaly politickou a sociální stabilitu," řekl na tiskové konferenci mluvčí čínské diplomacie Wang Wen-pin.

Agentura Reuters připomněla, že čínský ministr zahraničí se minulý měsíc na návštěvě Barmy setkal s tamními představiteli, včetně šéfa armády Min Aun Hlaina, který se při pondělním převratu chopil moci.

Čína rovněž společně s Ruskem v úterý v Radě bezpečnosti OSN zablokovala prohlášení, kterým chtěla RB OSN puč v Barmě odsoudit.

Vojenská junta stála v čele Barmy téměř půlstoletí, než ji před deseti lety vystřídala civilní vláda a zahájila demokratické reformy. Vůdci pondělního puče vytvořili v úterý jedenáctičlennou vládní radu v čele s armádním šéfem Min Aun Hlainem, která bude po dobu následujícího roku nejvyšším rozhodovacím orgánem v zemi.

Národní liga pro demokracii (NLD), která vyhrála listopadové parlamentní volby, oznámila, že její kanceláře se ve středu staly terčem razií a zmizely z nich dokumenty a počítače. Armáda převrat zdůvodnila údajnými podvody při listopadových volbách a na první schůzce nového vedení generál Min Aun Hlain slíbil zahájit vyšetřování nesrovnalostí.

Ve volbách NLD získala podle agentury AP 396 ze 476 křesel v dolní a horní komoře parlamentu, která byla ve hře. Hlavní opoziční strana podporovaná armádou si připsala jen 33 křesel. Parlament má 664 křesel - podle ústavy z roku 2008 čtvrtinu z nich nevolí obyvatelstvo, ale připadají armádě. Ve 22 okrscích se z obav o bezpečnost nehlasovalo.

Podívejte se na video z prvních dní převratu:

Vojáci uzavřeli vstup do hlavního města Barmy | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy