Barma poslala Novozélanďana do vězení za Buddhu se sluchátky

ČTK Simona Fendrychová, ČTK
17. 3. 2015 11:55
Philip Blackwood a dva jeho spolupracovníci dostali za urážku náboženství 2,5 roku vězení.
Philip Blackwood odsouzen v Barmě.
Philip Blackwood odsouzen v Barmě. | Foto: Reuters

Rangún - Čtyřiadvacetiletý Novozélanďan Philip Blackwood pracoval pro jeden z barů v barmském Rangúnu a zákazníky lákal letáčky s obrázkem Buddhy se sluchátky, navíc na psychedelicky zabarveném pozadí.

Vystavil ho i na Facebooku, čímž v zemi vzbudil velké rozhořčení.

Loni v prosinci byl společně se dvěma spolupracovníky - majitelem baru a jedním z manažerů - obžalován z urážky náboženství, za což byli nyní všichni tři odsouzeni k 2,5 roku vězení.

Jak napsal server BBC, barmská legislativa totiž zakazuje urážky či jiné poškozování jakéhokoliv náboženství.

Blackwood se před soudem omluvil a nyní podle jeho slov plánuje vůči rozsudku odvolání.

Phil Robertson z asijské pobočky lidskoprávní organizace Human Rights Watch uvedl, že jednání odsouzených bylo necitlivé vůči kultuře lidí žijících v Barmě, ale že za svůj čin neměli skončit ve vězení.

"Ukazuje se, že svoboda vyjadřování je velmi ohrožena v době, kdy země spěje ke klíčovým volbám," podotkl Robertson s poukazem na hlasování o složení barmského parlamentu, které je plánováno na letošní rok.

Náboženský nacionalismus je v Barmě v posledních letech na vzestupu. Buddhisté tvoří většinu obyvatel a úřady čím dál ostřeji vystupují proti lidem, kteří se podle nich dopouštějí urážky náboženství.

Represe zesílily zejména po roce 2012, kdy vypukly násilné střety mezi místními muslimy a buddhisty. Většinu obětí tvořili příslušníci muslimského menšinového etnika Rohingů, kteří představují asi pět procent obyvatel převážně buddhistické Barmy.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Při nehodě dvou menších letadel v USA zemřelo osm lidí

Při nehodě dvou menších letadel u jezera Coeur d’Alene v americkém státě Idaho v neděli zemřelo osm lidí. S odvoláním na úřad místního šerifa to uvedla agentura AP. Podle svědků se letadla srazila nad vodou a následně zřítila do jezera.

Policie dosud uváděla dva mrtvé s tím, že šest dalších osob se pohřešuje. Úřady nevylučovaly, že jsou i tito lidé po smrti.

Na místě zasahovalo několik záchranářských i hasičských týmů. Z hloubky 40 metrů byla zatím vylovena těla tří obětí. "Nečekáme žádné přeživší," sdělil Ryan Higgins z úřadu šerifa. "Myslíme si, že všichni zemřeli."

před 3 hodinami

Kalifornský soud obnovil soud s Nikulinem

Federální soud v Kalifornii obnovil pozastavený proces s Rusem Jevgenijem Nikulinem, obžalovaným z hackerských útoků. Informovala o tom dnes agentura RIA Novosti. Nikulina vydalo do Spojených států předloni Česko po zadržení v jednom z pražských hotelů v roce 2016.

Proces s Nikulinem v kalifornském San Francisku začal v březnu, krátce poté byl ale kvůli koronavirové pandemii přerušen. Soudce William Alsup nyní konstatoval, že procesu se již může zúčastnit alespoň šest ze 12 členů poroty, a soudní líčení proto může pokračovat.

Podle amerických vyšetřovatelů Nikulin napadl sociální sítě LinkedIn a Formspring a webové úložiště Dropbox. Je například obviněn z toho, že ze sítě LinkedIn ukradl data z více než 167 milionů účtů. U kalifornského federálního soudu je Nikulin obžalován z počítačového útoku, krádeže a spiknutí, za což mu hrozí až 30 let vězení. Nikulin soudu již dříve řekl, že se cítí nevinen.

Další zprávy