Barma poslala Novozélanďana do vězení za Buddhu se sluchátky

ČTK Simona Fendrychová, ČTK
17. 3. 2015 11:55
Philip Blackwood a dva jeho spolupracovníci dostali za urážku náboženství 2,5 roku vězení.
Philip Blackwood odsouzen v Barmě.
Philip Blackwood odsouzen v Barmě. | Foto: Reuters

Rangún - Čtyřiadvacetiletý Novozélanďan Philip Blackwood pracoval pro jeden z barů v barmském Rangúnu a zákazníky lákal letáčky s obrázkem Buddhy se sluchátky, navíc na psychedelicky zabarveném pozadí.

Vystavil ho i na Facebooku, čímž v zemi vzbudil velké rozhořčení.

Loni v prosinci byl společně se dvěma spolupracovníky - majitelem baru a jedním z manažerů - obžalován z urážky náboženství, za což byli nyní všichni tři odsouzeni k 2,5 roku vězení.

Jak napsal server BBC, barmská legislativa totiž zakazuje urážky či jiné poškozování jakéhokoliv náboženství.

Blackwood se před soudem omluvil a nyní podle jeho slov plánuje vůči rozsudku odvolání.

Phil Robertson z asijské pobočky lidskoprávní organizace Human Rights Watch uvedl, že jednání odsouzených bylo necitlivé vůči kultuře lidí žijících v Barmě, ale že za svůj čin neměli skončit ve vězení.

"Ukazuje se, že svoboda vyjadřování je velmi ohrožena v době, kdy země spěje ke klíčovým volbám," podotkl Robertson s poukazem na hlasování o složení barmského parlamentu, které je plánováno na letošní rok.

Náboženský nacionalismus je v Barmě v posledních letech na vzestupu. Buddhisté tvoří většinu obyvatel a úřady čím dál ostřeji vystupují proti lidem, kteří se podle nich dopouštějí urážky náboženství.

Represe zesílily zejména po roce 2012, kdy vypukly násilné střety mezi místními muslimy a buddhisty. Většinu obětí tvořili příslušníci muslimského menšinového etnika Rohingů, kteří představují asi pět procent obyvatel převážně buddhistické Barmy.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Po protestech na Kubě poslalo Rusko do Karibiku humanitární pomoc

Rusko po masivních protestech na Kubě poslalo do karibské země více než 88 tun humanitární pomoci. Dva letouny Antonov An-124 dopravily do země potraviny a zboží pro ochranu obyvatel, včetně milionu roušek. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo obrany.

Kvůli koronavirové krizi se na Kubě v poslední době výrazně zhoršila hospodářská situace. To vyvolalo tento měsíc masivní protesty, největší za 30 let.

Další zprávy