Barmští studenti se střetli s policií, 127 jich bylo zatčeno

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
10. 3. 2015 16:20
Desítky účastníků protestu proti omezení akademických svobod byly při zásahu zraněny.
Zásah policie proti barmským demonstrantům.
Zásah policie proti barmským demonstrantům. | Foto: Reuters

Rangún - Barmští policisté vyzbrojení obušky v úterý brutálně rozehnali demonstraci studentů, kteří protestovali proti novému zákonu omezujícímu podle nich akademické svobody.

Nejméně 127 lidí bylo zatčeno, informovalo barmské ministerstvo informací.

Podle BBC při zásahu utrpěly zranění desítky lidí.

Studenti se s policií střetli v Letpadanu, asi 140 kilometrů severně od největšího barmského města Rangúnu. Zásah připomněl nedávnou minulost v Barmě, kdy zde byla u moci autoritářská vojenská vláda, napsal server BBC News.

Napětí v Letpadanu stoupalo od minulého týdne, kdy policie zablokovala pochod studentů svými vozidly a barikádami. Po jednáních mezi oběma stranami úřady povolily demonstrantům pokračovat v cestě do Rangúnu v nákladních vozech poskytnutých vládou.

Studenty ale rozhořčilo, že jim policie odmítla umožnit vztyčit vlajky, zpívat písně a cestovat v konvoji. Pokusili se proto prorazit kordony tvořené stovkami příslušníků policie. "Mnozí byli zbiti a někteří zadrženi, včetně žen," řekl agentuře AP jeden z demonstrantů.

Policie byla napadena, tvrdí vládní mluvčí

Mluvčí barmské vlády tvrdil, že potyčky vypukly poté, co studenti napadli policisty, když šli proti zátarasům, které jim stály v cestě. Podle úřadů utrpělo při střetech zranění 16 policistů.

Studenti usilují o změny v zákoně, jenž podle nich centralizuje kontrolu nad vyšším vzděláváním. Žádají větší pravomoci pro univerzity a další vzdělávací instituce, právo zakládat studentská sdružení a učit se v jazycích etnických menšin.

Podle pozorovatelů protestní pochod, který začal v Mandalajské oblasti v lednu, ale získává stále větší význam a mohli by se k němu připojit i další kritici režimu, kteří si stěžují na nedostatečný pokrok v reformách slibovaných stávající civilní vládou.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Pivovary budou zřejmě trvale osvobozeny od daně za vylité pivo, u poslanců zákon prošel

Pivovary zřejmě budou i do budoucna osvobozeny od spotřební daně za vylité nebo jim vrácené pivo. Změnu zákona o spotřebních daních, která s tím počítá, tento čtvrtek ve zrychleném jednání ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nyní ji dostane k projednání Senát. Uvedený princip vracení daně platí již v souvislosti s koronavirovou krizí, ale jen do konce letošního roku. Schválená předloha ho zavádí trvale.

"Je potřeba, aby vylité pivo pod dohledem celní správy se od daně osvobodilo a ta daň se vrátila," řekla před poslanci ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Zákon podpořilo 94 z přítomných 95 poslanců. Sněmovna jednala v omezeném počtu, zákon přijala v předložené podobě. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy