Cena byla podle zdůvodnění norského Nobelova výboru udělena za přínos MAAE i Baradeje osobně pro lepší kontrolu bezpečnosti při mírovém využití atomové energie a pro omezení jejího vojenského užití.
"Žijeme v době, kdy všeobecný význam jaderné energie znovu roste a spolu s ním vzrůstá i riziko jejího zneužití, a to jak ze strany států, tak od teroristických skupin," zdůraznil předseda Norského Nobelova výboru Ole Danbolt Mjös ve své slavnostní řeči k laureátům i všem, kteří se ceremoniálu ve velkém sále městské radnice v Oslo zúčastnili.
"Hrozícím nebezpečím nemůžeme čelit novými zdmi, výcvikem více vojáků a vývojem nových druhů zbraní, ale jen a jen prohlubujícím se mezinárodním dialogem," uvedl ve své slavnostní řeči Baradej.
Více o MAAE se dočtete ZDE
Nejprestižnější světovou mírovou cenu, která byla letos rozdělena na poloviny, spolu s Baradejem převzal zástupce MAAE Jukio Amano z Japonska. Jeho účast při ceremoniálu v Oslo byla v roce 60. výročí svržení dvou atomových bomb na japonská města Hirošimu a Nagasaki vnímána jako symbolické gesto.
S Nobelovými cenami je letos spojena částka v přepočtu více než 30 milionů Kč. MAAE věnuje svou polovinu na boj proti rakovině a proti chudobě v rozvojových zemích. Ani Baradej si svou část odměny neponechá a věnuje ji dětským domovům ve svém rodném Egyptě.
Udržovatel míru Baradej
Muhammad Baradej má coby generální ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) péči o udržování míru v popisu práce. Organizace, kterou řídí, se stará o to, aby se jaderné technologie a potažmo zbraně nestaly nástrojem ve válečném konfliktu.
Když měl tento týden Baradej přednášku v Londýně, varoval, že snaha zabránit teroristům, aby se dostali k nukleárním zbraním, je pro lidstvo závodem s časem. "Jestli extremistické skupiny získají nukleární materiál, nebudou ani chvíli váhat s jeho použitím," vykreslil Baradej černou vizi budoucnosti.
Dnes si Muhammad Baradej Nobelovu cenu míru v Oslu převezme. A právě pro jeho snahu v boji za nešíření jaderných zbraní se mu ji Nobelův výbor rozhodl udělit.
PŘEČTĚTE SI: Baradej: Trpělivost s Íránem je u konce
Ve svém zdůvodnění výbor uvádí, že cena se Baradejovi a jím vedené organizaci uděluje za "úsilí zabránit tomu, aby jaderná energie byla zneužívána pro vojenské účely, a zajistit, aby byla pro mírové účely využívána co nejbezpečnějším způsobem".
V případě Iráku se Baradej nemýlil
V roce šedesátého výročí svržení jaderných bomb na japonská měsa Hirošimu a Nagasaki, ale i v době, kdy pro svět stále některé státy představují jadernou hrozbu, se ocenění Mezinárodní agentury pro atomovou energii a jejího generálního ředitele očekávalo.
O složitých jednáních vedených o jaderném programu Íránu ČTĚTE ZDE.
Třiašedesátiletý Baradej se během osmi let v čele MAAE potýkal především s nevraživostí Spojených států, která vyvrcholila v roce 2003. Baradej tehdy před invazí do Iráku veřejně vyjádřil pochybnosti o tom, že režim Saddáma Husajna vlastní zbraně hromadného ničení.
Ty se nakonec skutečně nenašly. USA se poté dlouho snažily blokovat kandidaturu Baradeje na jeho třetí funkční období ve funkci. Přesto byl populární právník letos opět přesvědčivě zvolen.
Přehled držitelů Nobelovy ceny za mír v uplynulých 15 letech NAJDETE ZDE
MAAE kontroluje státy, zda skutečně jadernou energii využívají výhradně k mírovým účelům. Má šanci účinně zasáhnout v případě porušování mezinárodních úmluv. To se v současnosti nedaří především v případě Severní Koreje a Íránu. Obě země jsou podezírány z toho, že se snaží vyrobit zbraně hromadného ničení.
Mezi největší úspěchy agentury naopak patřilo objevení tajného iráckého jaderného programu v roce 1991.
"Nejsem pacifista," prohlásil sám o sobě Muhammad Baradej. "Považuji se za pragmatického a praktického člověka, který by rád viděl svět bezpečnější, než je nyní."
Káhirský právník, profesionální diplomat
Baradej se narodil 17. června 1942 v Káhiře, vystudoval právo v rodném městě a doktorát získal na Newyorské univerzitě v roce 1974. Více než patnáct let působil v egyptských diplomatických službách. Potom přednášel mimo jiné na své alma mater v New Yorku a začal pracovat pro OSN.
V Mezinárodní agentuře pro atomovou energii působí již 20 let, nejprve jako právní poradce, od roku 1993 ve funkci náměstka generálního ředitele Hanse Blixe. V roce 1997 švédského diplomata na postu šéfa MAAE vystřídal.