Bankéři v londýnské City se bouří proti vysokým daním

Radim Klekner Radim Klekner
14. 1. 2011 9:33
Manažeři velkých bank by měli letos na prémiích dostat sedm miliard liber.
Konzervativní premiér Cameron se loni stylizoval do role muže z lidu, který bude brát bohatým
Konzervativní premiér Cameron se loni stylizoval do role muže z lidu, který bude brát bohatým | Foto: Reuters

Londýn - Nově jmenovaný ředitel investiční banky Barclays Bob Diamond by si měl letos vydělat osm a půl milionu liber. Eric Daniels z bankovního domu Lloyds 6,7 milionu. A šéf Royal Bank of Scotland s majoritní účastí státu Stephen Hester dva a půl milionu liber.

Posledně dvě jmenované finanční instituce obdržely v letech 2008-2009 desítky miliard státní pomoci určené ke stabilizaci sektoru těžce stiženého krizí.

Loni zdanila britská vláda bonusy vyplácené managementu bankovních domů padesátiprocentní daní, letos se však zdráhá tento krok zopakovat. Bankéři se totiž bouří.

Mimochodem v čase, kdy koaliční kabinet konzervativců a liberálů prosadil rozpočtové škrty ve výši 81 miliard liber, které postihnou především nížší a střední třídu.

Kloni ve vládních lavicích

Opoziční labouristé, avšak také někteří poslanci za liberální demokraty a konzervativce poukazují na to, že by mnohamilionové příjmy bankéřů měly být zdaněny i v tomto roce. 

Řadoví občané pro přehnané finanční nároky managementu britských bank nemají sebemenší pochopení. Popularita vládních stran navíc začíná klesat a liberálové se v tomto ohledu ocitli na historickém minimu. 

"Veřejnost nechce poslouchat klony a roboty ve vládních lavicích, zajímá ji skutečná debata o daném problému," řekl deníku The Independent liberální poslanec Andrew George.

Průměrná celoroční mzda v Británii loni obnášela 25 tisíc liber. V případě bankéřských prémií to byla také částka, která již podléhala padesátiprocentnímu zdanění.

Bankovnímu sektoru hrozí odliv mozků

Diamonda si proto pozval na kobereček finanční výbor Dolní sněmovny.

Vysoké bonusy managementu bank kritizoval i šéf liberálů Clegg
Vysoké bonusy managementu bank kritizoval i šéf liberálů Clegg | Foto: Reuters

Šéf nejdravější investiční banky v zemi se bránil tím, že Barclays svými penězi přispívá k rozvoji britské společnosti a pomáhá tedy i těm, kdo ji nyní kritizují. Vysoké odměny, které jsou bankéřům vypláceny, odůvodňoval jejich "vysokou odborností". 

Pokud nebudou britské banky schopny konkurenceschopnosti také co se týče nejvyšších platů, hrozí podle jeho názoru bankovnímu sektoru odliv mozků.

"Čas výčitek svědomí a omluv pominul," zdůraznil před členy výboru. Labouristickému poslanci Johnu Mannovi pak vmetl do tváře: "Vy nejste moc velký fanda Barclays, co?"

"Jsem především velký fanda toho, jak z vás dostat náležitou odpověď," odvětil Mann.

Podpory se Diamond nedočkal ani od předsedy výboru, konzervativce Andrewa Tyrieho. Ten naznačil, že banky se budou méně pouštět do riskantních operací, které jen v roce 2009 stály daňové poplatníky v rámci sanace finančního sektoru sto miliard liber, když bude jejich management nést "ničím neomezenou odpovědnost za případné ztráty, které způsobí".

Jinými slovy, když vláda zdaní jejich milionové bonusy.

"Pokud si banky mohou dovolit platit manažerům milionové prémie, měly by být také schopny zaplatit daňovým poplatníkům to, co do nich vložili," ukončil debatu liberál Mike Hancock.

Šéf konzervativců, premiér David Cameron, i předseda Liberálně demokratické strany, vicepremiér Nick Clegg se loni osobně zasadili za dodatečné zdanění bankovního sektoru.

Padesátiprocentní zdanění bankéřských bonusů přineslo do státní pokladny tři a půl miliardy liber.

Rozpočtový deficit ve výši 159 miliard liber to nijak výrazně snížit nepomohlo. Půl milionu zaměstnanců státního sektoru, kteří v rámci vládních škrtů přijdou do roku 2014 o práci, však mohlo mít alespoň nakrátko dojem, že reforma Cameronova kabinetu postihne také ty nejbohatší.

 

Právě se děje

Další zprávy