O zmizení malajsijského boeingu 17 minut nikdo nic netušil

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 5. 2014 16:36
Záchranná operace pak začala až po čtyřech hodinách, ukázala předběžná zpráva vyšetřovatelů zmizení letu MH370.
Pátrání po letu MH370 bylo doposud bezvýsledné.
Pátrání po letu MH370 bylo doposud bezvýsledné. | Foto: Reuters

Kuala Lumpur/Dháka - V den, kdy se ztratil boeing společnosti Malaysia Airlines, si 17 minut nikdo nevšiml, že zmizelo z radarů.

Oficiální záchranná operace pak byla zahájena až po čtyřech hodinách, vyplývá z předběžné zprávy vyšetřovatelů.

Z dokumentu, jenž zveřejnilo malajsijské ministerstvo dopravy, citovala americká CNN.

Zpráva odhaluje, že letoun, který směřoval z Malajsie do Číny, zmizel z radaru v Kuala Lumpur 8. března v noci v 1:21 místního času. Tehdy měla posádka kontaktovat letové dispečery ve vietnamském Ho Či Minově Městě. Jenže nic takového se nestalo.

Trvalo pak 17 minut, než se vietnamští dispečeři začali Malajsijců ptát, kde se letadlo nachází.

O čtyřech hodinách zpráva mlčí

Poté nastala čtyřhodinová proluka - mezi chvíli, kdy bylo zjištěno, že letadlo zmizelo a okamžikem, kdy úřady zahájily záchrannou operaci. Zpráva nevysvětluje, co se dělo v těchto čtyřech hodinách, říká jen, že Malajsie tehdy kontaktovala Singapur, Hongkong a Kambodžu. Tyto čtyři hodiny ale mohly být rozhodující, poznamenala CNN.

Ve zprávě malajsijské ministerstvo dopravy rovněž doporučuje Mezinárodní organizaci pro civilní letectví, aby bylo zavedeno sledování civilních dopravních letadel v reálném čase. Letošní zmizení letounu Malaysia Airlines i zmizení stroje Air France v roce 2009 jsou prý důkazem toho, že podobné sledování by bylo prospěšné.

"Dvakrát za posledních pět let došlo k případu, kdy obrovské dopravní letadlo zmizelo a jeho poslední pozice není známá. Tato nejistota vedla k závažnému problému při lokalizování letadla v čase," uvedlo ministerstvo.

Další stopa. Opět planá?

V sobotu se přitom objevila další údajná stopa po zmizelém letadle. Podle expertů jde ale nejspíše opět o planý poplach.

Australská soukromá společnost GeoResonance údajně odhalila prvky, které se shodují s materiálem použitým při výrobě Boeingu 777, a mohlo by tak jít o trosky ztraceného malajsijského letadla.

Bangladéš proto vyslala dvě námořní fregaty do Bengálského zálivu, do vzdálenosti 5000 kilometrů od hlavního centra dosavadního hledání v jižní části Indického oceánu, uvedla americká CNN.

"Až se tam dostanou, prohledají to místo a ověří veškeré informace," uvedl velitel bangladéšského námořnictva Rašíd Ali. Středisko, které pátrací operace řídí, tvrzení australské firmy již dříve odmítlo jako vysoce nepravděpodobné. Jak ale uvedli experti, vyšetřovatelé přesto nemají jinou možnost, než to alespoň prověřit.

Vyšetřovatelé uvázli na mrtvém bodě

"Na vyšetřovatele bude vyvíjen tlak, aby tuto variantu odmítli," uvedla Mary Schiavová, americká expertka, která pracovala pro ministerstvo dopravy. "Myslím si, že v současnou chvíli, kdy pátrání trvá šest týdnů a nemá žádné výsledky, uvázli téměř na mrtvém bodě. Musí se tam proto jet alespoň podívat," dodala k místu v Bengálském zálivu.

Společnost GeoResonance s hledáním započala 10. března, tedy dva dny po zmizení letadla. Porovnání snímků podle vyjádření mluvčího společnosti Davida Popa dokazuje, že trosky zobrazené na nynějších snímcích oblasti, asi 190 kilometrů od pobřeží Bangladéše, nejsou viditelné na snímku z 5. března, tedy z data před pádem letadla.

Dalším argumentem je prý shoda chemického složení - hliník, titan, měď, či slitiny oceli - nalezených trosek a materiálů, ze kterých se sestával malajsijský letoun Boeing 777. "Společnost neříká, že toto je let MH370, nicméně mělo by to být vyšetřeno," uvedla GeoResonance ve svém prohlášení.

Letadlo zmizelo 8. března, jeho další osud není znám

Letadlo s 239 lidmi na palubě zmizelo 8. března cestou z Kuala Lumpuru do Pekingu. Podle vyšetřovatelů se stroj z neznámých důvodů odklonil daleko od své trasy. Původně byly vytyčeny dvě zóny hledání - severní mezi Thajskem a Kazachstánem zahrnující i Bengálský záliv a jižní v Indickém oceánu. Vyšetřovatelé se později na základě satelitních dat přiklonili k tomu, že letadlo skončilo ve vodách Indického oceánu.

Rozsáhlé letecké pátrání po hladině Indického oceánu bylo ale ve středu oficiálně ukončeno. A hledání stop po zmizelém letadle na mořské hladině západně od australských břehů ukončila i většina lodí. Australské úřady uvedly, že v příštích týdnech se pátrání soustředí na průzkum mořského dna.

 

Právě se děje

Další zprávy