Balkánská Lady Macbeth zemřela v moskevském exilu. Vdově po Miloševičovi bylo 76 let

ČTK ČTK
14. 4. 2019 18:55
Ve věku 76 let zemřela v ruském exilu vdova po bývalém srbském a jugoslávském prezidentovi Slobodanu Miloševičovi Mirjana Markovičová, které se přezdívalo balkánská Lady Macbeth. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na zdroje blízké rodině. Místní média upřesnila, že Markovičová zemřela v moskevské nemocnici.
Mirjana Markovičová se svým manželem Slobodanem Miloševičem.
Mirjana Markovičová se svým manželem Slobodanem Miloševičem. | Foto: Aktuálně.cz

Mirjana Markovičová patřila v době vlády svého manžela k vlivným osobám jeho režimu. Byla poslankyní a stála také v čele strany Jugoslávská levice (JUL), která v srbsko-černohorské Jugoslávii sdružila pod vedením komunistů 19 levicových stran.

V únoru 2003, po pádu svého chotě v říjnu 2000, jeho zatčení a převezení k mezinárodnímu tribunálu v Haagu,uprchla před stíháním za zneužití funkce a korupci do Ruska, kde žila až do své smrti. Přestože byl v roce 2005 na Markovičovou vydán mezinárodní zatykač, Moskva Bělehradu oznámila, že stíhaná dostala v Rusku politický azyl.

Bývalý srbský a jugoslávský prezident Slobodan Milošević zemřel na selhání srdce 11. března 2006 v cele mezinárodního tribunálu v Haagu ještě před ukončením procesu, ve kterém čelil obžalobě z válečných zločinů a ze zločinů proti lidskosti v bývalé Jugoslávii. Jeho žena a syn se pohřbu v Srbsku ze strachu před zatčením nezúčastnili.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 41 minutami

Vláda o měsíc prodloužila termín pro podání daňového přiznání

Vláda o měsíc prodloužila termín pro podání daňového přiznání. V papírové podobě ho bude možné podat do 3. května, v elektronické verzi pak až do 1. června. Na Twitteru to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Lhůtu pro podání přiznání k dani z příjmu stát prodlužoval kvůli koronavirové krizi už loni. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vláda prodloužila nulovou sazbu DPH na respirátory o dva měsíce

Vláda prodloužila zrušení daně z přidané hodnoty (DPH) na respirátory kategorie FFP2 a vyšší. Nulová sazba bude platit další dva měsíce až do 3. června. Na Twitteru to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Dočasné zrušení 21procentní daně vláda zavedla na začátku února a původně měla platit dva měsíce. Chtěla tím podpořit snížení cen respirátorů při jejich povinném zavádění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy