reklama
 
 

Balkánská Lady Macbeth zemřela v moskevském exilu. Vdově po Miloševičovi bylo 76 let

14. 4. 2019 18:55
Ve věku 76 let zemřela v ruském exilu vdova po bývalém srbském a jugoslávském prezidentovi Slobodanu Miloševičovi Mirjana Markovičová, které se přezdívalo balkánská Lady Macbeth. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na zdroje blízké rodině. Místní média upřesnila, že Markovičová zemřela v moskevské nemocnici.

Mirjana Markovičová patřila v době vlády svého manžela k vlivným osobám jeho režimu. Byla poslankyní a stála také v čele strany Jugoslávská levice (JUL), která v srbsko-černohorské Jugoslávii sdružila pod vedením komunistů 19 levicových stran.

V únoru 2003, po pádu svého chotě v říjnu 2000, jeho zatčení a převezení k mezinárodnímu tribunálu v Haagu,uprchla před stíháním za zneužití funkce a korupci do Ruska, kde žila až do své smrti. Přestože byl v roce 2005 na Markovičovou vydán mezinárodní zatykač, Moskva Bělehradu oznámila, že stíhaná dostala v Rusku politický azyl.

Bývalý srbský a jugoslávský prezident Slobodan Milošević zemřel na selhání srdce 11. března 2006 v cele mezinárodního tribunálu v Haagu ještě před ukončením procesu, ve kterém čelil obžalobě z válečných zločinů a ze zločinů proti lidskosti v bývalé Jugoslávii. Jeho žena a syn se pohřbu v Srbsku ze strachu před zatčením nezúčastnili.

autor: ČTK | 14. 4. 2019 18:55

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama