Balkánská Lady Macbeth zemřela v moskevském exilu. Vdově po Miloševičovi bylo 76 let

ČTK ČTK
14. 4. 2019 18:55
Ve věku 76 let zemřela v ruském exilu vdova po bývalém srbském a jugoslávském prezidentovi Slobodanu Miloševičovi Mirjana Markovičová, které se přezdívalo balkánská Lady Macbeth. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na zdroje blízké rodině. Místní média upřesnila, že Markovičová zemřela v moskevské nemocnici.
Mirjana Markovičová se svým manželem Slobodanem Miloševičem.
Mirjana Markovičová se svým manželem Slobodanem Miloševičem. | Foto: Aktuálně.cz

Mirjana Markovičová patřila v době vlády svého manžela k vlivným osobám jeho režimu. Byla poslankyní a stála také v čele strany Jugoslávská levice (JUL), která v srbsko-černohorské Jugoslávii sdružila pod vedením komunistů 19 levicových stran.

V únoru 2003, po pádu svého chotě v říjnu 2000, jeho zatčení a převezení k mezinárodnímu tribunálu v Haagu,uprchla před stíháním za zneužití funkce a korupci do Ruska, kde žila až do své smrti. Přestože byl v roce 2005 na Markovičovou vydán mezinárodní zatykač, Moskva Bělehradu oznámila, že stíhaná dostala v Rusku politický azyl.

Bývalý srbský a jugoslávský prezident Slobodan Milošević zemřel na selhání srdce 11. března 2006 v cele mezinárodního tribunálu v Haagu ještě před ukončením procesu, ve kterém čelil obžalobě z válečných zločinů a ze zločinů proti lidskosti v bývalé Jugoslávii. Jeho žena a syn se pohřbu v Srbsku ze strachu před zatčením nezúčastnili.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Tajfun v Japonsku zabil už 66 lidí

Počet obětí ničivého tajfunu Hagibis, který o víkendu zasáhl Japonsko, vzrostl na nejméně 66, dalších 15 lidí je pohřešováno. Podle agentury DPA o tom informovala japonská televize NHK.

Agentura Kjódó napsala, že bez elektřiny je stále na 34 000 domácností. Bez dodávek vody se musí obejít 138 000 domácností.

V zasažených oblastech pokračuje pátrání po nezvěstných, do kterého jsou zapojeny tisíce policistů, hasičů i vojáků.

před 27 minutami

V centru Prahy nesmí vystupovat lidé v kostýmech ani bublifukáři

V centru Prahy od úterý nesmí vystupovat lidé v obřích kostýmech zvířat, například pand, a nesmí se tam ani dělat bubliny, po kterých jsou chodníky podle vedení města znečištěné a nebezpečné pro chodce.

Novela vyhlášky o pouličním umění, tzv. buskingu, kterou zastupitelé schválili v září, současně rozšířila zákaz pouličního umění na celé Staroměstské náměstí a na Velkopřevorské náměstí, náměstí Míru, Nerudovu ulici a část Spálené mezi křižovatkou s Purkyňovou ulicí a Národní třídou.

Vyhláška konkrétně zakazuje "vystoupení v převlecích za zvířata či postavy z filmů, televizních pořadů nebo počítačových her" a "vystoupení v převlecích svými rozměry zjevně přesahujícími proporce dospělého člověka". Zakázána jsou také vystoupení, která nepřiměřeně ruší hlukem, pachem či znečišťování.

Další zprávy