Tisíce záchranářů v Rumunsku, Bulharsku a Srbsku jsou stále v pohotovosti. Snaží se vystavět hráze kolem Dunaje.
Jsou však místa, kde se naopak hráze úmyslně boří. To proto, aby se voda mohla rozlít do okolních polí a pastvin. Tím způsobí méně škody. Tak se to stalo například u rumunské obce Roseti, kde by měla okolní půda pohltit až 2000 milionů krychlových metrů vody.
V Rumunsku největší voda za 111 let
Velká voda se přesunula ze Srbska dále po proudu veletoku do Rumunska a Bulharska. To nejhorší mají zřejmě obě země ještě před sebou - povodeň by měla dosáhnout svého vrcholu nejdříve v polovině tohoto týdne.
Na katastrofu se chystá i Ukrajina. Povodňová vlna dosáhla dunajské delty na jejím území. Týmy záchranářů v okolí Oděsy zpevňují hráze a staví umělé zábrany z pytlů s pískem.
Na jihu Rumunska už byly evakuovány tisíce lidí. Například třítisícová vesnice Rast musela být takřka úplně vyklizena. Stejně dopadla vesnice Nagoj.
Některé oblasti zůstanou pod vodou měsíce
Řeka zde na svém dolním toku dosáhla rekordního průtoku 15 800 kubických metrů za sekundu, což je nejvíce za posledních 111 let.
"Lidé utíkají z postižených oblastí. Berou s sebou jen to nejnutnější. Odjíždějí na koních, v autech i lodích," uvedla pro CNN reportérka televize Realitatea Nicoleta Dragusin.
Podle srbských činitelů už v Bělehradě dosáhla hladina řeky svého vrcholu, mnohé oblasti však podle nich mohou zůstat zaplaveny po několik měsíců. Podle zpravodaje BBC se to bude týkat jak rezidenčních oblastí, tak stovek tisíc hektarů zemědělské půdy.
Infobox
Povodně zasáhly také Českou republiku. Nepřetržitě jsme Vás informovali o situaci.
Chybí vybavení, dobrovolníci jsou unaveni
Tající sníh a prudké jarní deště však nezvedly pouze hladinu Dunaje. Podle agentury AP dramaticky stoupá hladina řeky Tisy, která přitéká z Maďarska.
Nedaleko bulharského města Vidim byl postaven stanový tábor pro více než tisíc lidí. Další tábory se chystají.
Povodně způsobí podle odborníků celému regionu obrovské ekonomické škody. Ty budou o to horší, že mnoho oblastí Balkánu se ještě pořádně nevzpamatovalo z loňských povodní, které zničily mnoho domů a farem a podstatně narušily infrastrukturu.
Škody byly vyčísleny ve stovkách milionů dolarů. Teď však přišly povodně nové a škody, které způsobí, je zatím těžké odhadnout.
Mnoha městům v Srbsku chybí těžká technika a základní vybavení pro to, aby se byla schopna s povodní vypořádat.
"Záchranáři pracují nepřetržitě. Dobrovolníci jsou unaveni, je těžké vydržet takové pracovní tempo po celý den," řekl CNN srbský záchranář Zvonko Kostič.